הדבר הראשון שנעלם כשלא ישנים הוא החיוך

“העיניים שלך נפוחות כמו בלון, לא ישנת בלילה?” – משפט כזה עלול לקלקל לכל אחד מאיתנו את שארית היום. כל ניסיון להגיב בחיוך לא יצליח לשכנע אף אחד שחזרנו לעצמנו. מחסור בשינה גורם למוח להפריש הורמונים הקשורים לסטרס (דחק) וכך נוצרת לולאה מייסרת: המתח לא מאפשר לנו לישון והמחסור בשינה גורם למתח, וחוזר חלילה. הפגיעה בתפקוד מגבירה את החששות והלולאה מתהדקת. במצב כזה נדרשת פעולה מיידית לשיפור באיכות השינה. החלפת מזרון בחדש ואיכותי והתאמת הטמפרטורה בחדר הן לעתים הפתרונות הפשוטים שנמצאים ממש מתחת לכרית שינה.

השלמת שעות שינה: אין דבר כזה

טירונים עייפים שחולמים על סופשבוע רצוף שינה במיטתם, מגלים שאחרי תשע שעות לכל היותר הם מתעוררים ולא מסוגלים להמשיך לישון. לא ניתן לכפר על הלילות הלבנים בשינה כפויה ולפעמים דווקא הניסיון לחשב שעות שינה עלול לגזול מאיתנו את המנוחה. השלמת שעות השינה, אם היא בכלל אפשרית, מוגבלת למספר שעות אחדות בסמוך ללילה נטול השינה. לעתים ההשלמה מתבצעת בהדרגה, לאורך כמה לילות של שינה טובה.

שינה היא לא מצב סטטי

שליש מחיינו זה פרק הזמן הממוצע שבו אנחנו שוכבים על מזרן חסרי פעילות גלויה לעין. לכאורה, מדובר בשנים רבות של חוסר עשייה. אבל השינה אינה מצב סטטי ובוודאי שהיא לא בזבוז זמן אלא צורך חיוני של הגוף. בזמן השינה מתחוללים תהליכים מורכבים ודינמיים. הגוף והמוח פעילים ומשתנים בכל אחד משלבי השינה: הירדמות, שינה שטחית, שינה עמוקה ושנת חלום. כך למשל, כשהשינה עמוקה מתחדשים מאגרי אנרגיה בגוף ובשרירים. במהלך שנת החלום הפעילות השרירית מופסקת ומגיע זמנם של העצבים והמוח להתאושש ולחדש מאגרים.

אחד מכל שמונה אנשים נוחר

חילופי מהלומות בין בני זוג מתרחשים לפעמים כששניהם ישנים, אחד נוחר והשני חולם שהוא מתגונן מפני מסור חשמלי. הנוחר עצמו לא מודע לשאון שהוא מקים ולעתים קרובות הוא נתפס על-ידי סביבתו כמרעיש בכוונה. רוב הנחירות לא מזיקות לנוחר, אלא אם מדובר בתסמין של דום נשימה בשינה. גברים נוחרים יותר מנשים, וכבדי המשקל שבינינו נוחרים עוד יותר. יש מגוון פתרונות לנחירה. הפשוט שבהם הוא לבקש מהנוחר ללכת לישון רק אחרי שכל היתר נרדמו.

לפעמים קשיי השינה הם מדומים

מחקרים על שינה מגלים אנשים רבים המתלוננים כי הם סובלים מנדודי שינה, אך למעשה שנתם תקינה כמעט לחלוטין. מדובר בהפרעת חרדה, שגורמת להם לייחס משמעות יתר לקשיים קלים בהירדמות. זאת, בדומה לחולי אנורקסיה שמרגישים כי הם סובלים מעודף משקל אף שגופם בחוסר משקל, או כאלה הסובלים מהפרעת חרדה שמאמינים כי הם עומדים לקבל התקף לב. הטיפול במקרים אלה דומה לטיפול בהפרעת חרדה, ויש לו חשיבות רבה במניעת התדרדרות למצב אמיתי של חוסר שינה.

אין דבר כזה מספר מומלץ של שעות שינה

כל אדם זקוק למספר שונה של שעות שינה ומה שחשוב הוא איכות השינה בשעות האלה. צורכי השינה הם אינדיבידואליים. באופן כללי רוב המבוגרים הבריאים זקוקים לשמונה שעות שינה בלילה, אך יש גם טיפוסים שבהם אנחנו מביטים בהשתאות כשהם מתרוצצים, משוחחים בעירנות ומנהלים פרויקטים מורכבים אחרי ארבע שעות שינה בלבד. לעומתם, מתנהלים מולנו בגרירת רגליים טיפוסים ישנוניים שבולעים את האוויר בפיהוקי ענק, מפני שלא השלימו תשע שנות שינה בלילה הקודם. למרבה הפלא, כשהאחרונים מצליחים לישון עשר שעות טובות בלילה הם טורפים את העבודה במהירות וביעילות מרשימה.

רוצים שנת צהריים טובה? הקיצו אחרי חצי שעה

כשאנחנו נכנסים באמצע היום לשנ”צ לצורך התרעננות קלה ומילוי מצברים להמשך היום, אנחנו עלולים להקיץ אחרי זמן רב משמעותית מהמתוכנן ולמצוא את עצמנו מרוטים ועייפים. הטשטוש לאחר הנמנום הממושך נקרא “אינרציית שינה”. מומחים לשינה בדקו וקבעו, כי שנת הצהריים צריכה להיות מוגבלת לחצי שעה לכל היותר. אם נגררים ליותר מכך נכנסים לשלב שינה שקשה לצאת ממנו באמצע, מה שגורם להמשך היום להיות אפוף עייפות. מי שהקפיד לישון 15-30 דקות בלבד באמצע יום מתיש, גילה ודאי שפרק הזמן הקצר הזה משמש כגלולת עירנות להמשך היום.