המידע שתנוחות השינה מספקות לנו לגבי עצמנו רחב ועמוק. כבר כתבנו כאן על תנוחות השינה העדיפות, אבל מהם ההיבטים הזוגיים של העניין? התנוחה שבה מעבירים בני זוג את שנת הלילה מצביעה במידה רבה על טיב הקשר ביניהם. תנוחה זו יכולה להיות מושפעת מגורמים שונים שאינם זוגיים, כמו למשל מצבו הבריאותי של כל אחד מבני הזוג או מתחים שונים שמקורם מחוץ לזוגיות, אבל יש גם לא מעט דברים שניתן ללמוד ממנה על היחסים ביניהם. ביקשנו מגבריאל רעם, מומחה לתקשורת לא מילולית, לעזור לנו להבין את הקשר.

חיבוק ירח הדבש: שינה פנים אל פנים, חזה אל חזה. תנוחה אינטימית מאוד, מעין “חיבוק שוכב”, המאפיינת זוגות בתחילת דרכם. קשה לישון ככה ולכן לרוב רק נרדמים ככה, ולאחר מכן משנים את התנוחה.

כפיות: שכיבה על הצד, פנים אל גב. התנוחה המפורסמת והמדוברת הזאת היא גרסת הלייט של חיבוק ירח הדבש. היא מבטאת תחושת ביטחון וגם אינטימיות, ואופיינית לשנים הראשונות של קשר אוהב. לרוב, הגבר הוא זה שצמוד לאישה מאחור. כשהמצב הפוך, האישה היא התומכת יותר והגבר הוא זה שזקוק לחום.

רעפים: במקרה זה שני בני הזוג שוכבים על הגב, זה לצד זה, כשראשה של האישה מונח על זרועו של הגבר ונתמך בה. הקשר כבר בשל, ההיכרות עמוקה והתנוחה מבטאת אהבה, חברות וביטחון.

עריסת האהוב: גם כאן בני הזוג שוכבים זה לצד זה, כשהפעם ראש האישה מונח על חזהו של הגבר. זהו מעין המשך של תנוחת הרעפים, המעניק לאישה תחושות ביטחון והגנה. מצב זה טיפוסי למקרים שבהם האישה נמצאת בקושי אישי או במשבר וזקוקה לתמיכה מסוג זה.

החיבוק הרופף: מדובר בתנוחת כפיות שלקחה קצת מרחק – שכיבה פנים אל גב עם מרווח מסוים בין בני הזוג. במצב זה מתקיים מגע קל מדי פעם בכף הרגל או ביד, ששומר על האינטימיות הזוגית. הקשר בוגר יותר, הרגשות מבוססים וכל אחד מבני הזוג מרשה לעצמו לקחת ספייס משלו בשטח הזוגי.

סגנון הזן: זוהי גרסת הגב של החיבוק הרופף. בני הזוג ישנים גב אל גב, אבל שומרים על נגיעות של ישבן בישבן מפה לשם, וכך גם על החיבור האינטימי שלהם.

שפת המצוק: אם אחד מבני הזוג מפנה את גבו ומתרחק לעבר קצה המיטה זוגית, יש אפשרות שהוא פשוט זקוק למעט יותר מרחב. עם זאת, ייתכן גם שהדבר מעיד על קושי ביחסים ואפילו על ריחוק רגשי. בחלק מהמקרים בן הזוג האחר ינסה להשיג מחדש את האינטימיות באמצעות מגע, ואם המתרחק יתרצה, הוא ייענה בהצמדה של יד או רגל לבן זוגו. אבל לא תמיד החיזור הזה עולה יפה ויש גם מקרים שבהם שני בני הזוג מפנים גב זה לזה ומתרחקים. אז, יש להניח, מדובר בתחושות שליליות, בניכור ואולי אפילו בנתק. העניין דורש התייחסות וטיפול – בשעות הערות, כמובן.

בדרך החוצה: במנח זה אחד מבני הזוג, או שניהם, ישנים כשחלק מגופם גולש מחוץ למיטה, או כשהראש מול רגליו של בן הזוג. זהו סימן מדאיג לבעיות שצצות ועולות וייתכן שאחד מבני הזוג או שניהם עומדים “לברוח” ממערכת היחסים. גם במקרה הזה ייתכן שמדובר במשבר אישי של “הבורח”, שאינו קשור בהכרח לזוגיות, אבל המצב מחייב בירור וטיפול. זהו צעד קטן אחד מעבר לשפת המצוק ואין להקל בו ראש.

סוגיית השמיכה המשותפת: במצב יחסים תקין, שינה תחת שמיכה משותפת מבטאת איחוד ושותפות. במצבים טובים פחות השמיכה יכולה לשמש בסיס למאבקי כוח ושליטה. כשאחד מבני הזוג משתלט במהלך הלילה על רוב שטחה של השמיכה המשותפת ומותיר את בן זוגו חשוף ו”נגזל”, הדבר צריך להוות חומר למחשבה.