שינה טובה
30 ינו, 2020

מתקשים להירדם? כדאי שתכירו את תחנת הרדיו הזו

מהפלייליסטים הייעודיים לשעת השינה ועד לתדרים שירדימו אתכם. חוגגים את יום הרדיו העולמי כל הדרך למיטה.
תחנת רדיו שעוזרת להירדם

יש את ""רדיו גה גה" של קווין ו"רדיו בלה בלה" של החברים של נטשה, יש את תוכניות האקטואליה של הבוקר, המוזיקה האנרגטית בצהריים ויומני הערב שמלווים אותנו בפקקים, אבל כשהיום נסגר – הרדיו משתנה אתו. הערב והלילה הוא הזמן של השירים השקטים, הבלדות הנעימות והמוזיקה הרגועה.

ום הרדיו העולמי שמצוין מדי שנה ב-13 בפברואר מוקדש לאהבת אמצעי תקשורת זה, המלווה את חיינו למעלה מ-120 שנים, כשתחנות הרדיו מנעימות את זמננו 24/7. האזנה למוזיקה לפני השינה עשויה להיות דרך מצוינת להרגיע את הגוף והנפש, לחסל נדודי שינה ולקדם שינה שלווה יותר. אחרי הכל, לצלילים ולקצב יש השפעה משמעותית על האופן שבו אתם חשים. כשאתם מתכוננים לעבודה בבוקר, המנגינה הנכונה יכולה לעורר אתכם, בחדר הכושר או במהלך ריצה הגוף שואב אנרגיה מקצב המוזיקה – אך מתבקש שגם לשינה יהיה תדר רדיו משלה.

זה מה שחרט על דגלו ג'ון ווטסון בן ה-63 מניו זילנד, תושב העיירה טה-ארוהה, שהחליט לעשות מעשה – ולהקים תחנת רדיו שמטרתה אחת: להרדים אתכם. ווטסון משקיע לא מעט מחשבה ברצף הרצועות המוזיקליות שהוא בוחר להנעים באוזני העייפים, ואף רואה בעשייתו שליחות של ממש.  מהמוזיקה של Sleep Radio אפשר כמובן להאזין גם בישראל, ואף פרסומת רועשת לא תפריע לכם להאזין או תעיר אתכם באמצע הלילה.

האמצעי עשוי בהחלט להגשים את המטרה: האזנה למוזיקה לפני השינה מסיחה את הדעת מהלחצים הטורדניים של היום. היא מסייעת להאטת קצב הלב והנשימה, מעניקה תחושת רוגע ומרפה את השרירים.

ממחקר שנערך ב-2006 בקרב 49 אנשים בטווח הגילים 19-28, עולה שהאזנה למוזיקה כ-30 דקות לפני השינה בכל לילה גורמת להירדם מהר יותר. בנוסף, נהנו המשתתפים משינה עמוקה מהרגיל והתעוררו בתחושה טובה.

תחנת רדיו שתרדים אתכם

Sleep Radio אינה התחנה היחידה שעוזרת לנו להירדם טוב יותר. כיום בעידן האינטרנט ניתן לשמוע תחנות רדיו מכל פינה בעולם: רוב תחנות הרדיו מורידות דופק מוזיקלי לעת ליל, אבל ישנן כאלה שמקדימות להתאים את עצמן למוד הרגוע של סוף היום, בואך הלילה. ברדיו DAB בלונדון משמיעים מוזיקת אווירה וצ'יל כבר לאחר השקיעה, a.m. ambient תשמיע לכם מוזיקה שקטה ללא פרסומות שמתאימה גם למדיטציה או יוגה; חובבי הג'אז, המוזיקה הקלה וסגנון הצ'יל אאוט יאהבו את מה שיש ל-ABC Lounge להשמיע, אם אתם מעדיפים מוזיקה מדטטיבית Meditation תתאים לכם, ו-Mellow Magic הוא הרדיו האידיאלי למי שאוהבים להירגע לצליל המוכר של אמנים אייקוניים כמו בוב מארלי, פליטווד מק ורבים אחרים.

בעידן הדיגיטלי ישנו תחליף מעולה לתחנות הרדיו – שירותי מוזיקה דיגיטליים המאפשרים הזרמה של שירים ויצירת פלייליסטים אישיים שיעזרו לכם להירגע ולהירדם. Apple Music, ‏Spotify, ‏Tidal,‏Amazon Music ו-‏‏SoundCloud הם הפופולריים שביניהם.

ב-2015 דיווחה Spotify שרשימות ההשמעה לשינה זינקו בפופולריות שלהן. אפשר לייחס זאת כמובן לזינוק בשימוש בשירותי מוזיקה דיגיטליים, אבל גם בכך שרבים בעולם מבינים שמוזיקה תורמת לשינה. Spotify's Deep Sleep Playlist הוא אחד הפלייליסטים הפופולריים, שהורכב לאחר מחקר שמצא כי שירים בקצב 60-80 פעימות בדקה אידיאליים לשינה.

ישנם הטוענים כי שינה עם הרדיו יכול להוות טיפול אלטרנטיבי שימושי לאנשים הסובלים מנדודי שינה. עם זאת, ישנם מחקרים סותרים הטוענים כי שימוש ברדיו לשינה עלול לגרום לעלייה בדופק, בהתאם לסוג המוזיקה. כך או כך, מומלץ לבחור תחנה או פלייליסט שמשמיעים שירים או מנגינות שאתם אוהבים; האזנה למנגינות נעימות מעלה את רמות הסרוטונין וגורמת לכם להרגיש שמחים ונינוחים – בדיוק מה שצריך כדי להירדם עם חיוך.עוד בנושא