שינה טובה
10 פבר, 2019

מתי סיאסטה? הרגלי השינה מסביב לעולם

היפנים לא מהססים לנמנם בציבור, הספרדים לא מוותרים על הסיאסטה, הבריטים אוהבים לישון בעירום – ומי מתעורר הכי מוקדם בבוקר? הרגלי שינה מעניינים מסביב לעולם.

על פניו, שינה היא דבר גנרי ואוניברסלי להחריד. ההמלצות מדברות על הצורך שלנו בשש עד שמונה שעות שינה בלילה, שיעזרו לנו לשמור על אורח חיים בריא. אבל מעניין לגלות שבדומה לשפות, מנהגים ופולקלור, עמים שונים בעולם גם פיתחו הרגלי שינה שונים לגמרי, שגורמים להם לנמנם ליד שולחן העבודה, לעזוב את העבודה בין אחת וחצי לארבע או להניח בובת עץ מתחת לכרית.

יפן

מכל מדינות העולם – ביפן ישנים הכי פחות. היפנים ישנים בממוצע כ-7.23 שעות בלילה, וגם הולכים לישון מאוחר הרבה יותר. כ-16% מהיפנים הולכים לישון אחרי אחת בלילה במהלך השבוע. ואיך הם מגיעים למיטה? 63% מהיפנים מגיעים אליה עם לפטופ, טאבלט או סמארטפון צמוד.

אגב, ביפן התפתח לאורך השנים מנהג ה-"inemuri", הסיאסטה היפנית, בו במהלך שעות העבודה נהוג לנמנם, בדרך כלל ליד השולחן. אותו מנהג התפתח לאור שעות העבודה הארוכות והשוחקות שנהוגות בעולם העבודה התאגידי במדינה האסיאתית. ומה התרגום המילולי ל-inemuri? "לישון תוך כדי שאתה נוכח", בגדול. אותה שינה לא מתרחשת רק מול שולחן העבודה אלא יכולה גם להתקיים על ספסלים במקום העבודה, במהלך פגישות, במסיבות, ברכבות, בתחנות האוטובוס ובעוד מקומות רבים וטובים. ואולי כל ה הזו היא זו שמסבירה את השעה המאוחרת שבה היפנים נכנסים לישון. אגב, מכל הלאומים, היפנים הם אלו שמדווחים על השינה הערבה ביותר, על אף שהם ישנים הכי פחות.

אוסטרליה

מחקר של קבוצת KJT בדק ומצא שמבין כל הלאומים, האוסטרלים הם אלו שמקיצים משנת הלילה בשעה המוקדמת ביותר, כש-12% מהם מתעוררים לפני חמש בבוקר בימי העבודה. מחקר אחר מצא, שהם גם אלו שמובילים בממוצע שעות השינה לאדם מבין כלל המדינות, עם ממוצע של כ-8.51 שעות שינה בלילה. מתי הם הולכים לישון? תעשו את החשבון בעצמכם.

מקסיקו

אם ביפן נהוג לקחת את הטאבלטים למיטה, במקסיקו נהוג לסיים את היום אחרת לגמרי: כ-62% מהמקסיקנים מדווחים שהם עושים מדיטציה לפני השינה, ובממוצע הם ישנים מעט יותר משמונה שעות בלילה. בנוסף כדאי לדעת שבמקסיקו לא נהוג לישון עם כרית, בכלל, וגם אף אחד לא יסתכל עליכם מוזר אם במהלך הביקור שלכם במדינה תבחרו לישון בערסל ולא על מיטות.

ספרד ודרום אמריקה

בדרום אמריקה ובספרד רווח מנהג ה"סיאסטה" – שנת הצהריים המפורסמת שבה, בדרך כלל, ייסגרו בתי העסק והעובדים ילכו הביתה, יאכלו ארוחת צהריים, ינמנמו – ויחזרו לעבוד. וכך, בספרד לדוגמה, יום העבודה יתחיל סביב השעה תשע בבוקר, ייעצר בשעה אחת וחצי בצהריים לטובת אותה הסיאסטה ויתחדש בחזרה מארבע אחר הצהריים ועד שמונה בערב.

אנגליה

פרט משעשע הוא שכ-43% מהבריטים חיים את הקלישאה ושותים משקה חם ומרגיע, כמו תה, לפני שהם הולכים לישון. בנוסף, ובניגוד מוחלט למה שהיה אפשר להניח על אזרחי המדינה הצוננת הזו, כשליש מהם הולכים לישון בעירום. אולי זו גם הסיבה שמעל לרבע מהבריטים מעידים שהם כמעט אף פעם לא זוכים לשנת לילה טובה.

שבט הקונג מבוטסואנה

בשבט הקונג מבוטסואנה חיים את החלום וישנים מתי שרק רוצים. בוקר, צהריים, ערב, לילה –הקונג מאמינים שברגע שמתעייפים, פשוט הולכים לישון, וכך, כל קבוצה בשבט מחליטה מתי לפרוש בהתאם לצרכים שלה. הם גם בדרך כלל יעשו את זה ללא מזרונים, והכי קרוב לקרקע שאפשר.

גוואטמלה

מנהגי השינה של אזרחי גוואטמלה עלולים להבהיל את חלקנו, אבל עבורם – נראה שזה עובד כבר אלפי שנים. על פי האגדות של שבט המאיה, אם לוחשים את הדאגות לבובה קטנה לפני השינה, ואז מניחים אותה מתחת לכרית, הדאגות יישארו מחוץ לחלומות ונוכל לישון בשקט ובשלווה עד לזריחה. אז מה צריך לעשות? ליצור בובה קטנה מעץ או מחוטים, ולהלביש אותה בביגוד המסורתי של שבט המאיה. על פי המסורת, זה אמור לעבוד.עוד בנושא