מדע
02 ינו, 2019

בקצב הנחירות: האם כדאי לנטר את הרגלי השינה שלנו?

שוק מוצרי ניטור השינה הולך ומתרחב עם כניסתם של עוד ועוד גאדג'טים, המספקים אפשרות לעקוב אחרי הרגלי השינה ואיכותה. אך האם הניטור יעיל?

אנחנו מודדים כיום כמעט כל דבר שקשור בגוף שלנו: כמה קלוריות צרכנו, כמה דקות הקדשנו לפעילות גופנית, כמה פעימות הלב שלנו פועם בדקה – אין זה פלא כי המעקב הזה נכנס גם לתחום השינה: יותר ויותר אנשים עושים שימוש במכשירים שונים במטרה לעקוב אחרי הרגלי השינה שלהם ואיכותה. על פי הערכות, כ-10% מהאמריקאים משתמשים במכשיר כלשהו לניטור השינה שלהם ועוד 50% "פתוחים לרעיון".

מנטרי שינה: למה זה טוב?

לא מעט אנשים חשים כי השינה שלהם אינה מספקת – על פי הערכות כ-25% מהאוכלוסייה סובלים מהפרעות שינה. בין אם מדובר בשינה שאינה רציפה, נדודי שינה או הפרעות שונות (כגון דום נשימה) – תופעות אלו פוגעות באיכות השינה וגורמות לעייפות במהלך היום.

מחקרים רבים כבר הוכיחו עד כמה חשובה שינה מספקת לבריאות. שינה מספקת ואיכותית מונעת מגוון רחב של מחלות – פיזיות ונפשיות, ותורמת לאיכות החיים. לכן, כאשר אנשים חשים כי שנתם אינה מספקת, מעקב אחרי הרגלי השינה שלהם יכול לספק תשובות לגבי משך השינה ואיכותה ולסייע בהתאמת טיפול או בשינוי אורחות החיים.

איך עושים את זה?

קיימים כיום אמצעים שונים ומגוונים העוקבים אחרי משך השינה ואיכותה ואף אחרי הרגלי השינה. אמצעי ניטור אלו מסייעים לאדם המשתמש בהם לדעת מתי בדיוק הוא נרדם, מה אורך מחזורי השינה שלו, מתי הוא מתעורר, ואפילו מספקים מעקב אחרי הרעשים השונים שהוא מייצר לאורך הלילה.

אחת הדרכים לעקוב אחרי השינה היא באמצעות אפליקציות שינה שונות הקיימות בשוק.
כמו כן, קיימים מוצרים נוספים המספקים מעקב אחרי השינה ביניהם מוצרים הכוללים חיישנים המוטמעים מתחת לסדין ואף מוצרים לבישים (שעונים חכמים, קופסה המולבשת על החזה ועוד).

למה צריך לשים לב

האם הגאדג'טים האלו, שכאמור הולכים והופכים פופולריים יותר ויותר, אכן משפרים את איכות השינה ומספקים מידע שמיש? כאן כבר חלוקות הדעות.

מחקר שנעשה ב- Rush University הראה כי השימוש באמצעי מעקב אלו עלול לגרום למשתמשים בהם להתקבע על מידע לא רלוונטי. כך, טוענים החוקרים, חלק ממנטרי השינה אינם מספקים מידע מדויק: אם למשל האדם שוכב במיטה כשהוא ער אך מנסה להירדם, חלק ממנטרי השינה "יסמנו" שכיבה זו כשינה. עוד נטען כי השימוש במנטרי שינה עלול לפגוע בטיפולים קוגניטיביים שונים שמטרתם שיפור איכות השינה, אם עושים בהם שימוש במקביל לטיפול.

החוקרים אף טענו כי השימוש במוצרים אלו עלול לגרום לסוג של אובססיה – כאשר המשתמש מתחיל לעסוק באופן מוגזם בהרגלי השינה שלו, בדומה לאובססיה סביב אכילה בריאה למשל. המחקר הראה כי המשתמשים במנטרי השינה לעתים התקשו לוותר על המידע המנוטר, גם אם זה כאמור לא היה רלוונטי. עוד נטען במחקר כי ניטור שינה אינו ערובה לשינה טובה יותר או להבנה של קשיי השינה.

חוקרים אחרים טוענים כי הדרך הטובה לשפר את איכות השינה היא פשוט לנסות להאריך אותה, ולא לעקוב אחריה. אך למרות הספק המוטל ביעילות מנטרי השינה, טוענים אותם חוקרים כי לא מדובר במוצרים העלולים להזיק.

עד שיצוץ מחקר חדש בנושא מומלץ אולי לקחת בערבון מוגבל את מנטרי השינה השונים ולהשתמש בהם ככלי ללימוד הרגלי השינה בלבד. אל תטפחו סביבם תקוות גדולות מדי: כשהפגיעה באיכות השינה משמעותית ומקורותיה אינם ידועים, מומלץ לפנות לרופא, וזה עשוי להמליץ על ניטור שינה במעבדות שינה ייעודיות.עוד בנושא