מדע
04 אוג, 2019

מי ישנים טוב יותר – רווקים או נשואים?

שמיכה משותפת, נחירות של בן הזוג ותינוקות מתעוררים – מול לב שבור ובליינות עד השעות הקטנות. מי מנצח במבחן השינה הטובה?
מי ישנים טוב יותר – רווקים או נשואים

בצד האחד הזוגות הנשואים, בצד השני הרווקים ובאמצע השאלה הגדולה – מי ישן טוב יותר. לכאורה, לא כוחות: זוגות, במיוחד כאלה שנושאים והורים לילדים, אמורים לפי ההיגיון והמציאות לישון גרוע יותר.

יש לכך סיבות רבות: אחד מבני הזוג גונב את השמיכה בלילה, בן או בת הזוג נעים הרבה בשנתם ועלולים להעיר את האחר, לכל אחד מבני הזוג יש צורך במספר שעות שינה אחר והשעה בה הם נרדמים אינה מסונכרנת כך שזה מונע מהם לישון ביחד ועלול לגרום למתח או ריחוק וכמובן, שני אויבי השינה הגדולים ביותר: נחירות וילדים.

הורים לילדים קטנים ופעוטות נאלצים להתעורר פעמים רבות בלילה ואם אחד מבני הזוג נוחר, הדציבלים עלולים להעיר את יושבי הבית ולפגוע בשנתם. לפעמים נדמה שזהו פלא שבבוקר הם עוד מחייכים זה לזו אחרי לילה של פורענות. לא כוחות. באמת?

נשואים רבים מפנטזים על לילה לבד שבו יוכלו לישון באלכסון בלי שמישהו ינחר לידם, יגנוב את השמיכה, יבעט בהם מתוך חלום או יתעורר להרגיע את הילד שסבל מסיוט. אבל מסתבר שגם בעבר השני, בזירת הרווקים והרווקות, המצב אינו זוהר.

מכיוון שאין הם צריכים להתחשב באיש, לעתים הם ישנים בשעות מאוחרות מאוד עקב בינג' בסדרה אהובה או צפייה בספורט, הם יוצאים תדירות לדייטים או בילויים ונרדמים בשעות הקטנות של הלילה. החיים הטובים? לא בהכרח. לפעמים גם שנתם נודדת בשל הבדידות והרצון למצוא בן או בת זוג.

"מעגל הקסמים" הלילי של הזוגות הנשואים

אבל מבין שלל הסיבות, יש אחת שנוטה בבירור לטובת הנשואים: שורת מחקרים מצאה כי נשואים ישנים טוב יותר מרווקים מסיבות פסיכולוגיות וחברתיות.

בכנס השנתי מטעם ה-Associated Professional Sleep Societies הוצג מחקר שנערך על ידי אוניברסיטת פיטסבורג בקרב 1,938 נשים נשואות שגילן הממוצע 46.

המחקר מצא שנשים נשואות סובלות פחות מבעיות שינה, הן מתעוררות פחות והשינה שלהן רגועה יותר. מפתיע פחות לגלות שנשים הנשואות באושר ישנות טוב יותר מנשים אשר אינן מאושרות בחיי הנישואין שלהן.

"לגרושים ולגרושות יש יותר בעיות שינה מאשר לנשואים", אמרה עורכת המחקר ד"ר וונדי טרוקסל. ייתכן שהגירושין גורמים לטלטלה נפשית ולבעיות פרנסה אשר טורדת את שנתם של הגרושים והגרושות.

"נשים שנמצאות במערכת יחסים יציבה נרדמות מהר יותר ומתעוררות פחות בלילה מרווקות או מנשים שנפרדו מבן זוג או התחילו לישון עם בן זוג", הוסיפה ד"ר טרוקסל, "ייתכן שזה בגלל 'הורמון האהבה' – אוקסיטוצין שגורם לנשים להתעלם מכל מיני הפרעות לטובת הביטחון הפסיכולוגי שיש בזוגיות יציבה".

מי ישן טוב יותר – רווק או נשוי
זוגות שאינם מאושרים, או רווקות ורווקים, שאמנם ישנים באלכסון, אבל לא בטוח שישנים היטב.

שינה בקרב זוגות נשואים שיחסיהם טובים מספקת להם ביטחון ורוגע ומסייעת להם להתמודד היטב עם בעיות דוגמת דיכאון או לחץ, וכך גם לתפקד טוב יותר במהלך היום.

בשנת 2009 התפרסם ב"ניו יורק טיימס" מחקר שנערך בקרב זוגות אשר חולקים את אותה מיטה ואין להם ילדים. המחקר מצא כי ככל שהגברים ישנו טוב יותר זה השפיע בצורה חיובית על היחסים עם בת הזוג ביום למחרת.

בקרב הנשים מצא המחקר קשר הדוק בין שינה לקויה לבעיות במערכת היחסים. למעשה, מדובר פה במעגל קסמים שבו נישואין עשויים לשפר את איכות השינה ושינה טובה יותר עשויה לשפר את איכות הנישואים.

אז מי ישן טוב יותר – נשואים או רווקים? עכשיו התשובה פחות מובהקת, נכון? סביר להניח שאם אתם נשואים שנים ארוכות ונהנים ממערכת זוגית יציבה, השינה שלכם טובה יותר משל זוגות טריים ש"לומדים" זו את זה, זוגות שאינם מאושרים, או רווקות ורווקים, שאמנם ישנים באלכסון, אבל לא בטוח שישנים היטב.עוד בנושא