מדע
17 אפר, 2019

מעבר לשעון קיץ, מה זה עושה לגוף שלנו?

רגע לפני חילופי העונות וההתכוננות לקראת מעבר לשעון קיץ אספנו כמה טיפים כדי שתוכלו להתמודד עם המחסור בשעת שינה.
מעבר לשעון קיץ

אולי לא שמתם לב בגלל החורף האירופי שפקד אותנו השנה, אבל האביב מתקרב בצעדי ענק. מי שמבשר לנו על בואה של תקופת המעבר הנפלאה הזו שבין החורף לקיץ, מעבר לפריחה היפה בשדות ובפרדסים, הוא כמובן שעון הקיץ שכולנו מחכים לו – שייתן שעת אור נוספת. עם זאת, מעבר לשעון קיץ משפיע עלינו גם ברמה הביולוגית, ולא לטובה. אותה שעת אור באה על חשבון שעת שינה בלילה: איך הולך השינוי המתקרב בשעון להשפיע עלינו, והאם יש מה לעשות בעניין?

עם חילופי המחוגים בשעון אנחנו בעצם מאבדים שעת שינה אחת וביום שלמחרת חשים מאוד עייפים. הסיבה לכך היא שמרבית האנשים הולכים לישון כמעט באותה שעה בכל לילה, גם בלילה בו מתחלפים מחוגי השעון, וכך הם מפסידים, בתרחיש האופטימי יותר, שעת שינה אחת בלבד. מחקרי שינה מראים כי מחסור בשינה אפילו של שעה או שעתיים בלבד יכול להשפיע על יכולתנו להתמודד עם משימות שדורשות ריכוז ואפילו גורם לתגובות שלנו להיות איטיות, בדומה להשפעות של אלכוהול על מוחנו. כך, למשל, גם נהיגה תחת השפעת אלכוהול וגם נהיגה כשסובלים ממחסור בשעות שינה  יכולות לגרום לתאונות חמורות.

אם מחסור של שעה אחת בלבד נשמע לכם לא כל כך דרמטי, אתם צריכים להכיר יותר לעומק את מנגנון השינה: המנגנון שמורכב מחמישה מחזורים בנוי כך שמחזורי השינה (בני כ-90 דקות כל אחד) מתחילים בשינה קלה יחסית, בשעות הראשונות של הלילה. ככל שאנחנו נכנסים לעומקו של הלילה, השינה הופכת עמוקה יותר, מה שמכונה שנת חלומות. שלב זה הוא השלב החשוב ביותר בשינה, שכן הגוף מבצע במהלכו מעין עבודת תחזוקה שוטפת, כמו תיקון במוסך אם תרצו – שבמהלכה הוא בין השאר מנקה רעלים, מתקן ומשקם את התאים, נלחם בחיידקים ומוחק מידע לא שימושי שנצבר במשך היום. כשאנחנו מתעוררים שעה אחת מוקדם יותר, הגוף עדיין לא סיים לעשות את עבודת התחזוקה, ולמחרת לא רק שנקום עייפים יותר, אלא גם פחות מרוכזים ובעלי יכולת תפקוד נמוכה יותר.

כדי להתגבר על תחושת העייפות בימים שלאחר המעבר לשעון קיץ, אפשר לנקוט כמה צעדים :

  1. העניקו לגוף שלכם הסתגלות הדרגתית: התחילו ללכת לישון מוקדם יותר כמה ימים לפני המעבר לשעון קיץ. לא הספקתם הפעם? ארגנו לכם תזכורת ביומן לשנה הבאה.
  2. אל תשנו יותר בבוקר: אמנם השעון מתחלף תמיד ביום חמישי בלילה ולכאורה תוכלו למשוך את הזמן במיטה בעוד שעה בבוקר יום שישי, אבל זה לא מומלץ. מנגנון השינה מתוכנן ביולוגית לשעות החושך, ולכן שינה בבוקר רק תקשה עליכם להתרגל לשעת השינה הנכונה בלילות הבאים.
  3. אל תשתו אלכוהול ומשקאות שמכילים קפאין לפני השינה: זה נכון לכל לילה אבל חשוב במיוחד בלילה בו השעון מתחלף, שכן הגוף שלכם מנסה להסתגל למצב החדש, אז אל תקשו עליו עוד יותר.
  4. אל תאכלו ארוחות כבדות: אלה יקשו על מערכת העיכול ויגרמו לכם להסתובב במיטה ללא שינה.
  5. עשו כושר במהלך היום: הוצאת אנרגיה, בין אם באימון אירובי או באימון משקולות, תקל עליכם להירדם בלילה ותהפוך גם את השינה לאיכותית יותר.

אם עדיין קשה לכם ברגע הראשון לשעון הקיץ – חשבו על שעות האור, על השמש והים מהם תיהנו במהלך כל חודשי  הקיץ.עוד בנושא