מדע
09 ספט, 2021

ליקוי ירח: כך משבשים מחזורי הירח את השינה שלכם

מחקר חדש מגלה כי לכוח המשיכה של הירח השפעה מהותית על איכות ומשך השינה וההירדמות, במהלך ימי החודש השונים
השפעת ירח מלא על השינה שלנו

מימים ימימה רואים בני האדם בירח משהו מאגי, בעל כוחות וסגולות ואפילו יכולת להשפיע על חייהם ועל בריאותם. הפולקלור העולמי מייחס למצב של ירח המלא שינויים במצבי רוח, עלייה בפשע והתקפים פסיכוטיים. המדע מדבר על צבות הים שמטילות ביצים, אלמוגים שמשריצים, צמחייה שצומחת לגובה ואנשים שמחלימים מניתוחים באחוזים גבוהים יותר כשהלבנה זורחת במלוא הדרה. ההתאמה בין שלבי מחזוריות הירח לבין שינויים פיזיולוגיים והתנהגותיים בקרב בני אדם, החי והצומח נקראת "אפקט הירח" – The Lunar Effect, ואנחנו מייחסים לו את אנשי הזאב שמתעוררים לפעולה בזמן ירח מלא, ולאחרונה גם שינויים ושיבושים בשינה שלנו.

מחקר שינה שנערך לאחרונה, השווה בין אנשים משלוש קהילות שונות בארגנטינה: קהילה כפרית ללא גישה לחשמל כלל, קהילה כפרית עם גישה מוגבלת לחשמל וקהילה עירונית עם גישה מלאה לחשמל. על פי המחקר, המשתתפים משלוש הקהילות גילו דפוסי שינה דומים לאורך החודש והציגו שינויים במשך השינה ובאיכותה במהלך מחזורי הירח השונים. באופן לא מפתיע, בקהילות ללא חשמל או עם חשמל מוגבל, השינויים בדפוסי השינה היו קיצוניים יותר, אך שינויים אלו בהחלט נצפו גם בקהילה העירונית – כך גם במחקרים נוספים שנערכו ושתמכו בממצאים.

מהמחקרים עולים נתונים מעניינים:

הקשר בין ירח מלא לשינה שלנו

עוד בנושא:

כך משתנה השינה שלכם לאורך החיים

ניסויי שינה מפורסמים: מה אפשר ללמוד מהם?

לדברי החוקרים, בעוד השמש היא המקור החשוב ביותר של אור והגורם המשמעותי בסנכרון של השעון הביולוגי עבור רוב היצורים החיים, ניכרת גם השפעה ברורה של מחזוריות הירח על השינה. החוקרים נחלקים לשתי קבוצות: הקבוצה האחת טוענת כי שיבושי השינה הם בגלל האור המוגבר בשעות הערב לקראת הירח המלא, שייתכן וגורמת לשיבוש בייצור מלטונין או להבדיל – "מעירה" את המוח. קבוצת החוקרים השנייה טוענת כי בעקבות מחקרים בהם הנבדקים שהו בחושך מוחלט, ללא יכולת לראות את הירח, ומבלי לדעת שהשפעת מחזוריות הירח נבדקת, תיאוריית השפעת האור איננה מספקת, ונראה שיש לכוח המשיכה של הירח השפעה מהותית על איכות ומשך השינה וההירדמות. השפעת כוח המשיכה של הירח על כדור הארץ, ובפרט הגאות והשפל, מוכרת, והחוקרים משערים שיש לבני האדם מנגנון ביולוגי שקשור במחזוריות הירח. לדבריהם, אם השעון הביולוגי שלנו נע במחזוריות של 24 שעות, המנגנון הביולוגי נע במחזוריות של 28-30 ימים, ושתי המערכות פועלות במקביל ובתיאום זו עם זו.

החוקרים מודים שהתופעה מעניינת מבחינה מדעית, אך עם זאת, מכיוון שהגורמים לה לא מובנים, אין כיום את ההבנה כיצד משנים את המצב או מנטרלים את השפעת כוח המשיכה של הירח על מנת לקדם שינה איכותית. לטענתם, מבחינה בריאותית מרבית האנשים מסוגלים להתמודד עם ימים בודדים בחודש בהם הם ישנים 20-30 דקות פחות מהרגיל. עם זאת, עבור אנשים שמראש חווים קשיי שינה או הירדמות, הפגיעה מהותית בהרבה.

פרופסור גה לה אינגלסה, אחד החוקרים בנושא, מסכם: "אנחנו, בני האדם מאמינים שאיכשהו אנחנו מצליחים לשוט על הטבע, והשימוש בתאורה מלאכותית היא דוגמה מצוינת לכך. עם זאת, מסתבר שיש כוחות טבע שמהם לא ניתן להתחמק".עוד בנושא