מדע
02 אוק, 2018

מתעוררים עייפים? אולי אתם סובלים מדום נשימה בשינה

כ-5% מהאוכלוסייה סובלת ממצב של הפסקת נשימה בשינה. איך מאבחנים וכיצד מטפלים?
דום נשימה בשינה

לשינה טובה יש השפעה על תחומים רבים בחיינו – בריאות, תפקוד בעבודה, מצב הרוח ואפילו על מערכות היחסים שלנו. אולם, אנשים לא מעטים מדווחים על תחושת עייפות במהלך היום למרות שנת לילה רציפה. הסיבות לעייפות יכולות להיות רבות ומגוונות – מצבים נפשיים כמו לחץ וחרדה, חסרים תזונתיים ומחלות שונות.

אחת הסיבות לעייפות ולחוסר ערנות במהלך היום היא תופעה שנקראת דום נשימה בשינה. תופעה זו גורמת להפסקות נשימה חוזרות במהלך הלילה – בין פעמים בודדות ועד מאות פעמים בלילה אחד – ויש לה השלכות רבות על בריאותו של הסובל ממנה.

דום נשימה בשינה – למה זה קורה?

בזמן השינה השרירים בגוף נרגעים, כולל שרירי הגרון. אצל אנשים מסוימים הרגיעה הזו גורמת להיצרות משמעותית של שרירי הגרון לעיתים עד לסגירתם. היצרות זו גורמת לנחירות ולעיתים גם להפסקת הנשימה.

כ-5% מהאוכלוסייה סובלים מהתופעה – ילדים, גברים ונשים, אם כי שיעור הגברים שסובלים ממנה גבוה משיעור הנשים. מי שמצויים בסיכון גבוה יחסית לסבול מאפשרות של דום נשימה בשינה אצל מבוגרים הם אנשים בעלי עודף משקל – אדם אחד מתוך שלושה אנשים בעלי עודף משקל סובל מהתופעה. כמו כן, שכיחותה עולה בקרב נשים בגיל המעבר.

מה הסיכונים הכרוכים במצב של דום נשימה בשינה?

הפרעת דום נשימה בשינה עלולה לגרום להשלכות בריאותיות רבות: היא מעלה משמעותית את הסיכון למחלות לב, שבץ מוחי ולחץ דם גבוה.

הפסקת נשימה בשינה גורמת גם להתעוררויות קצרות ותזוזות רבות במהלך הלילה שפוגעות ברצף השינה. אמנם מי שסובל מהפסקות נשימה במהלך הלילה בדרך כלל אינו מודע לכך, אבל איכות השינה שלו נפגעת באופן משמעותי וזה משפיע על הערנות במהלך היום ומגביר את הסיכון לתאונות דרכים ותאונות עבודה.

מה הסימפטומים של דום נשימה בשינה?

למרות שמדובר בתופעה ידועה שפוגעת באיכות חייהם של הסובלים ממנה – מעטים כאמור מודעים לה. רוב הסובלים ממנה כלל אינם יודעים כי נשימתם נפסקת במהלך הלילה, גם כאשר מדובר בהפסקות מרובות.

אחד הסימפטומים המרכזיים למצב של דום נשימה בשינה הוא נחירות. מחקר שנערך בבית החולים סורוקה מצא שיש קשר בין עוצמת הנחירות לבין חומרת התופעה. אין פלא, שבמקרים רבים בן/בת הזוג של מי שסובלים מהתופעה הם אלו ששמים לב ראשונים לבעיה.

בנוסף לנחירות יש סימפטומים נוספים שאופייניים למצב של דום נשימה בשינה כמו תזוזות פתאומיות במהלך הלילה, הסתובבויות במיטה מצד לצד, קימה לשירותים במהלך השינה, עייפות במהלך היום, חוסר ריכוז, כאבי ראש בבקרים, קשיי זיכרון, ירידה בחשק המיני ואפילו דיכאון.

איך מטפלים במצב של הפסקת נשימה בשינה?

קודם כל מאבחנים. מי שחושד כי הוא סובל ממצב של הפסקת נשימה בשינה מומלץ כי יפנה לרופא המשפחה. רופא המשפחה עשוי להפנות את המתלונן לרופא אף אוזן גרון, שינסה לאתר את האזור בגוף האחראי על הפסקת הנשימה בשינה. האבחון הסופי ייעשה במרפאת שינה, שבה אפשר לעקוב אחרי שנת המטופל ולראות אם הוא אכן סובל ממצב של דום נשימה ולהעריך מה חומרת הבעיה.

במידה והמתלונן סובל מעודף משקל ו/או מעשן, ההמלצה הראשונית תהיה לרדת במשקל ולהפסיק לעשן. אפשר גם להשתמש במסכה שמזרימה אויר בלחץ גבוה במהלך הלילה
(CPAP Continuous Positive Airway Pressure-), או בסד לשיניים שמושך את הלסת התחתונה קדימה. לעיתים, כשהטיפולים האלו לא עוזרים, או כשמתגלה כי הפסקת הנשימה נובעת מבעיה מבנית משמעותית כמו מחיצה שגורמת לאף אטום, פוליפים בחללי האף או שקד שלישי, אפשר לנסות לפתור את הבעיה בניתוח.עוד בנושא