שינה טובה
14 דצמ, 2021

הזכות לישון – ועוד זכויות שאנחנו עייפים מכדי להילחם עליהן

לרגל יום זכויות האדם הבינלאומי, ריכזנו לכם את הזכויות ששווה עבורן להתעורר ולמחות – אם רק יהיו לנו כוח ומספיק שעות שינה כדי לעשות את זה
הזכות לישון

מדי שנה אנו מציינים ב-10 בדצמבר את יום זכויות האדם הבינלאומי, יום שהתקבל ב-1948 בעצרת הכללית של האו"ם ושנועד להעלות את המודעות בקרב כולנו לזכויות היסוד הטבעיות שיש לכל אדם ואדם, ובהן הזכות לחיים ולביטחון, לחירות, לשוויון ולכבוד. ובכן, ברשימה הזאת החלטנו לכלול הפעם לצד הזכויות הבאמת חשובות האלו גם כמה זכויות נוספות, שבעינינו שוות מאבק אזרחי ואפילו חקיקה לאלתר – אלא שאנחנו פשוט עייפים מכדי להילחם עליהן. קבלו כמה מהן, ולכו לישון על זה קצת: אולי המאבק האזרחי הבא מתחיל אחרי שינה מפנקת במיוחד.

הזכות לשנ"צ

המוחים: אנשים עובדים

הרקע: יש כאלו שכבר שכחו את זה, אבל בעידן החולף התנוססו להם בשטחי גינות עירוניות שלטים מאירי עיניים שביקשו לשמור על השקט בין השעות 2 ל-4 בצהריים לרגל מנוחת הצהריים (השלאף שטונדה המפורסמת). כן, באותם ימים לא מעט אמהות עבדו במשרות חלקיות אשר אפשרו להן לקבל את הילדים בשובם מהמסגרות החינוכיות, להניח את הראש ב-2 בצהריים ולקום שעתיים אחר כך רעננות יותר לקראת המשך היום.
הימים האלו חלפו זה מכבר אבל את הגעגוע לנמנום הצהריים הזה חווה כל אדם עובד רגע אחרי שהוא חוזר למשרד אחרי ארוחת צוהריים דשנה. יש מקומות שהמנהג עדיין קיים בהם, ע"ע הסייסטה הידועה של ספרד – וגם בחלק ממדינות המזרח יודעים לקבוע שנ"צ של 20 דקות באמצע יום עבודה או לימודים, אבל בוא נאמר שעד שזה יקרה בישראל, עדיף לכם פשוט ללכת לישון אחרי מהדורת החדשות.

הזכויות הנדרשות: אין צורך לפרט יותר מדי: פשוט תנו לישון בשקט בצהריים!

הזכות ליקיצה טבעית

המוחים: הורים עייפים

הרקע: אם יש דבר בחיים שמסב לנו הנאה גדולה הרי שזוהי שינת לילה טובה. אבל אם יש דבר שגורם לנו להנאה אפילו יותר גדולה זו יקיצה טבעית. אז נכון, בשנות הרווקות, ובמיוחד בשנים  הראשונות שאחרי הצבא, אנחנו יכולים להתמסר לא מעט לשינה הכיפית הזו ולמתוח את הגוף במיטה עד שהעיניים נפקחות מאליהן, אבל מי אמר שגם הורים לילדים קטנים לא יכולים ליהנות מיקיצה טבעית. מה יש, הם לא בני אדם? האם נגזר עליהם לקום כל יום ב-6 או ב-7 בבוקר עד שהילדים יגדלו ולא ירצו לקום מהמיטה בעצמם (או עד שנצא לפנסיה)? בקיצור, אנחנו מוחים.

הזכויות הנדרשות: ילדים שיכולים להעיר את עצמם עם שעון מעורר, בוסים שמגיבים טוב לאיחורים או פשוט יותר ימי חופשה ביומן השנתי.

הזכות לא ללכת לישון

המוחים: בני נוער

רקע: ההורמונים הגואים של גיל ההתבגרות מביאים לא רק לתופעות כמו חצ'קונים, תהיות על מהות החיים או מנעד רגשות שמשתנה כל שעה בערך, אלא גם לפרץ אנרגיה שגורם לכנפיים של רד בול להיראות עייפות לידם – לפחות בשעות הלילה (הבקרים הם סעיף אחר לגמרי). האנרגיה הזאת מביאה לפעמים להיפוך שעות מוחלט בין לילה ויום, אלא שברקע פעמים רבות מהדהד קולו של איזה הורה מציק עם הגיגים על חשיבות השינה, "מחר לימודים", התפתחות וגדילה וגם סתם תהיות איך אתם לא אוהבים לישון. באמא'שך, תן לא-לישון בשקט.

הזכויות הנדרשות: סרטים, פלייסטיישן ובילויים מסביב לשעון עם מינימום חפירות מצד ההורים.

הזכות להמשיך לישון (כי סוף סוף נרדמנו)

המוחים: פעוטות

רקע: מכירים את התופעה הדי מרגיזה הזו שבה בן השנתיים או השלוש שלכם הלך סוף סוף לישון צוהריים ופתאום הסבתא מגיעה לביקור פתאומי, אחרי שלא ראיתם אותה שבועיים למרות שהתחננתם רק שלשום לקצת עזרה? כשהיא סוקרת במבטה את הבית ושואלת איפה הנכד החמוד שלה אתם מבינים לאן היא חותרת ועונים בתקיפות שהילד ישן בחדר. לא עוברות דקתיים ופתאום, הפלא ופלא – הוא נמצא על הידיים שלה, עייף ורוטן, ומועבר כלאחר כבוד אליכם אחרי דקה ורבע בדיוק. אם הפעוטות היו יכולים לדבר הם וודאי היו אומרים לסבתות שהם פשוט עייפים ורוצים להמשיך לישון (ואנחנו, ההורים – מי אנחנו שנתנגד?), אבל בגלל שהם לא יכולים לעשות זאת, אנחנו כאן להיאבק עבורם.

הזכויות הנדרשות: מחסום אורחים נחמדים-מדי בשעות השינה של הזאטוט.

הזכות להצליח לישון בטיסות

המוחים: הטסים, כלומר כל עם ישראל כשאין קורונה בעולם

רקע: סוגיית השינה בטיסות נחשבת אחת הסוגיות המהותיות יותר בעולמם של הישראלים. עם הנוודים הנצחי לא יכול להעביר חודשיים בלי להגיע ליעד חדש בעולם, ולא משנה אם מדובר בעונה או שלא בעונה. כל הטיסות האלו מצטברות לשעות ארוכות בהן אנחנו לא באמת מצליחים לישון טוב בגלל כיסאות לא נוחים, שכנים שנוחרים או כאלו שקמים לשירותים בכל חצי שעה. בקיצור, סיוט. וההשפעה על המשק? קשה כמובן. חישבו על הכמות העצומה של הישראלים שחוזרים עייפים מחו"ל ושורפים את יום העבודה (או את שבוע העבודה) הבא על נמנום מול המסך. אין ספק: בעיה כלכלית ממעלה ראשונה.

הזכויות הנדרשות: מיטה מפנקת לכל נוסע או ביטול דרכון לאנשים בעלי שלפוחית רגיזה.עוד בנושא