שינה טובה
16 ספט, 2018

עושים מצווה: מי חייב לישון בסוכה ואיך עושים את זה נוח

לפי ההלכה חובה לישון בסוכה, אבל אם קוראים את האותיות הקטנות יש כמה הקלות. המדריך ההלכתי לשינה בסוכה וגם איך תהפכו את השהות בה לנעימה.

בַּסֻּכֹּת תֵּשְׁבוּ שִׁבְעַת יָמִים כָּל הָאֶזְרָח בְּיִשְׂרָאֵל יֵשְׁבוּ בַּסֻּכֹּת. פסוק אחד ואלפי שנות מסורת. בין אם אתם שומרי מצוות ובין אם עבורכם סוכות הוא הזדמנות לסוג של קמפינג, אין ספק שלינה בסוכה בימי החג ובחול המועד היא הזדמנות לחוויה משפחתית. נכון, הימים בהם מקימי הסוכות נאלצו לחבר כמה מוטות במסמרים ולהדק אליהם סדינים ישנים חלפו מזמן וכיום יש סוכות משוכללות וחזקות שאפשר להקים בקלות ויש להן אפילו דפנות עץ, אבל רוח החג לא השתנתה – ישיבה בסוכה שמקרבת את האנשים אל קרוביהם ואל הטבע. וכמובן, לסיפור יציאת מצרים. רגע, איך יציאת מצרים בתשרי? הישיבה בסוכה היא לזכר אותן סוכות שבהן ישבו בני ישראל במדבר.

המקפידים מתחילים לבנות את הסוכה מיד עם מוצאי יום הכיפורים ובימים שאחרי מקשטים אותה ומכינים אותה למצוות החג – אכילה ושינה בסוכה. אמנם לסוכות אין מאכל ייחודי משלו ונהוג לאכול בו את פירות הארץ ותבואתה, אבל כולנו יודעים שהיעדר מאכל חג מסורתי לא ימנע מאתנו להגיש שפע של מאכלים לאושפיזין – אותם חברים וקרובים שקופצים לביקור – כי אם יש משהו שמאפיין את העם היהודי לדורותיו הוא הפיכת כל חג לסעודה מתמשכת. חוץ מיום הכיפורים, כמובן.

הפטור לנשים ו"דין מצטער" לגברים
לגבי השינה בסוכה העניין מורכב יותר. לפי ההלכה חובה לישון בסוכה ואפילו תהיה זו "שנת ארעי", כלומר שינה קצרה ואקראית. בקיצור, אין פטורים. זה מאוד ברור: הסוכה צריכה להיות תחת כיפת השמיים ולא תחת עץ או גג, קירותיה זמניים והסכך – שמסמל, דרך אגב, את החיבור לטבע ואת הפתיחות אל השמיים ומכאן אל הכוח העליון – הוא תקרה שנפרק עם תום ימי החג. אבל ביהדות, לא מעט מצוות מגיעות עם כוכבית קטנה בצד ואם קוראים את האותיות הקטנות מגלים שיש גם הקלות מסוימות.

שינה בסוכה נחשבת כחלק מ"מצוות עשה שהזמן גרמן". כן, זאת לא בדיוק הגדרה קליטה וקצרה אבל הפירוש ברור מאוד: מצוות שחלות במועדים קבועים ומתבטלות לאחר פרק זמן קבוע. דוגמה נוספת? מצוות הנחת התפילין שחלה רק בימי חול ובשעות היום. ייחודן של מצוות אלה הוא שנשים פטורות מהן מבחינה הלכתית. כן, פריבילגיה לא רעה, בטח בימים שבהם מזג האוויר חם ואפשר לישון תחת המזגן ולא תחת הסכך.  אבל, עבור שומרי המצוות הפטור הזה גורם לעתים לדילמה גדולה: האם בני זוג ישנו יחד בסוכה או לא?

ביהדות, יש חילוקי דעות בעניין זה. מצד אחד השינה בסוכה חשובה יותר אפילו מאכילה בסוכה. מצד שני, חכמי היהדות הגדירו בתלמוד את הישיבה בסוכה כדרך שבה אדם יושב בביתו כל השנה, ולכן עליו להקים סוכה שבה הוא ורעייתו יוכלו ללון באותו אופן שהם לנים בביתם. כך שאם הבעל חש צער מכך שאינו ישן עם רעייתו מכיוון שאינה רוצה לון בסוכה, הרי שהוא פטור מלינה בה.

הפטור הזה מורחב למה שנקרא "דין מצטער". מכיוון שהסוכה חייבת לדמות לינה בבית, אז אם אין אדם סובל מלינה בבית, הוא לא צריך לסבול כשעליו לישון בסוכה. לכן, כשאתם מקימים סוכה כדאי מאוד שתעשו זאת בצורה שתהפוך את השהות והלינה בה לבית זמני וכיפי.

איך הופכים את השהות בסוכה לנעימה? הנה כמה המלצות:

מזרון שטח: בין אם יש לכם מיטה מתקפלת, שק"ש או מיטה רגילה, המזרון הזה יבטיח שינה ערבה.

נורות לד: מעניקות אור וצבע וגם אין צורך לחברן לחשמל.

רמקול נייד: הדרך הבטוחה להפוך את השהות בסוכה לשמחה היא באמצעות מוזיקה שאתם והאורחים תנגנו במהלך החג.

חומר נגד יתושים: חסכו מעצמכם זמזומים ליד האוזן בלילה וגירודים בעור במשך היום.

ציוד מתקפל: שולחן, כיסאות או מיטות, לא משנה מה אתם מכניסים לסוכה, תוודאו שהשימוש בו יהיה פונקציונלי ותחסכו לעצמכם ולאושפיזין מקום אם אינכם משתמשים בו באותו רגע.

צידניות: שהות בסוכה היא סוג של קמפינג וגם אם היא צמודה לבית, אתם לא רוצים להיכנס ולצאת כל רגע כדי להביא משהו מהמקרר.

כריות: לשינה וכאלה שירפדו את הספסלים או כיסאות הפלסטיק שלכם. בכל זאת, אתם רוצים שיהיה נוח כדי שלא תצטרכו להתגעגע יותר מדי לספה.

שש-בש, קלפים וטאבלט: הרציניים שביניכם שמקפידים לשהות ולארח בסוכה שעות ארוכות וגם לישון בה, חייבים כמה משחקים שיקרבו את בני המשפחה ויהפכו את החוויה למהנה יותר.עוד בנושא