30 דצמ, 2019

לפעמים חלומות מתגשמים

הכירו את החברה הישראלית שמנציחה חלומות של אלפי אנשים מסביב לעולם ביצירת אמנות.
כך תהפכו את החלומות שלכם ליצירת אומנת בעלת חיי נצח

שליש מחיינו אנו מבלים בשינה, ומתוכן – לא מעט בחלומות. כמה מהם אנו זוכרים אחר כך? כאן, כנראה, מדובר בהיקפים קטנים הרבה יותר והחלומות הזכירים לנו עומדים על 10% בלבד מכלל החלומות, גם אם חלקם גרפיים, פרטניים ובעלי עלילה שהיו יכולים להפוך לסרט קולנוע באורך מלא או לציור מופלא מאין כמוהו.

אלא שרוב האנשים לא לוקחים את החלומות שלהם מספיק ברצינות כדי לנתב אותם למשהו ממשי, והחלום – הוא בדרך כלל מתפייד ונעלם. סטארט-אפ ישראלי מסקרן בשם דרימי (Dreame.me) החליט שניתן להעניק לחלומות חיי נצח בדרך מיוחדת, ולהפוך אותם לאמנות מרהיבה של ממש: הוא שם לו ליעד לחבר בין אנשים, חולמים אם תרצו, לבין אמנים המציירים תמונות על סמך החלומות הללו.

אם זה נשמע לכם רעיון קצת מוזר, מסתבר שהסטארט-אפ הבאמת ייחודי הזה קנה לו כבר חסידים רבים ומאז השקתו נמכרו אלפי ציורים המבוססים על חלומותיהם של אנשים מעשרות מדינות ברחבי העולם, בשיתוף כ-200 אמנים משלושים מדינות. חלק משמעותי מהלקוחות הם לקוחות חוזרים המעוניינים שהאמנים יציירו ציורי חלומות נוספים שלהם ובעצם יהפכו את הלא מודע שלהם ליצירת אמנות מרתקת.

תהליך השימוש באתר פשוט ונגיש למדי: בראשיתו המשתמש נכנס לאתר החברה ובוחר לו אמן מתוך המאגר הרחב, ויש כאמור לא מעט כאלה הפועלים במדינות שונות על פני הגלובוס. בשלב הבא המשתמש ממלא טופס בו הוא מתאר את החלום ומאפייניו: המראות, האווירה, מקומות משמעותיים שהופיעו בו, קווי עלילה מרכזיים וכיוצא בזה.

כל חלום יצירת אומנות

חלק מהחולמים מוסיפים גם פרטים אישיים עליהם כמו ציוצים בטוויטר או פרטי פייסבוק, על מנת שהאמן ירחיב את היריעה וייטיב לקלוע לאופיו ולמחשבותיו של החולם. בשלב הבא המשתמשים בוחרים בסגנון בו הם רוצים שהציור יבוצע, בין אם מדובר באיור, בקריקטורה, בקולאז' וכן הלאה. אלו המבקשים שהאמן יקלע בדיוק לתמונות אותן ראו בחלום יכולים להוסיף רפרנסים ותמונות שיבהירו טוב יותר את מהות החלום ואפילו הוראות ביצוע מדויקות, לאמן – או מנגד, להעניק לו חופש אמנותי מלא.

וכמה עולה התענוג בעולם האמיתי, מחוץ לשעות השינה? כמספר האמנים הלוקחים חלק במיזם, כך מספר התשובות לשאלה. אמנים מסוימים עשויים לדרוש כעשרה דולרים בלבד עבור ציור בקובץ דיגיטלי ו-40 דולר עבור הדפס, ולעומתם אחרים, בהתאם למוניטין ולרמת הביקוש, יגיעו כבר למחוזות ה-100 דולר לציור דיגיטלי ו-130 דולר לציור על הדפס – גם זה, אולי, לא כל כך הרבה בשביל להגשים חלום.

המודל העסקי של המיזם די פשוט: ברווחים מתחלקים האתר והאמנים המציירים עצמם. ברוב המקרים היצירות נמכרות על ידי הצייר וחברת הסטארט-אפ כאמנות לכל דבר, לכן במקרה בו מזמין הציור רוצה לרכוש את הזכויות הבלעדיות על היצירה הוא ישלם עליה פי שניים. עד כה מכרה החברה כ-5% מהאמנות שיצרה, ומשמעות הדבר היא ש-5% מהחלומות אותם ציירו האמנים הונצחו לטובת כלל העולם.

מה הלאה? מפתחי הסטארט-אפ הציבו לעצמם כיעד להגדיל את מעגל הלקוחות, בעיקר במדינות כמו  צרפת, יפן וארה"ב. המטרה המוצהרת שלהם היא שאמנות לא תהיה משהו שרואים רק על הקיר, לכן החברה מכוונת לשיתופי פעולה עם חברות שונות במטרה להדפיס את אמנות החלומות המרתקת הזו על מוצריהן.