04 מרץ, 2018

איפה ישנים שעתיים באמצע העבודה?


הסייסטה הספרדית, האינמורי היפני ובובת הדאגה הגואטמלית – מסתבר ששינה היא גם עניין תרבותי. ואיפה שוכרים תאי שינה?

בסתיו 2009 השבדים גילו את מיטות המסמרים ההודיות. זה לא מופעי הלוליינות בקרקס שעשו להם את זה, אלא שינה על מזרן ספוגי שמשובץ במסמרי פלסטיק קצרים בעלי ראש רחב. אלה,  מזרימים (לטענתם לפחות) אדרנלין לגוף ומסייעים בטיפול בנדודי שינה ומיגרנות ויכול להיות חלופה טובה למזרונים. הטרנד ההוא חלף מאז, אבל השבדים הם לא היחידים שסיגלו לעצמם הרגלי שינה ייחודיים. הנה רשימה סובבת עולם.

יפן: תנומת כוח במשרד

תושבי ארץ השמש העולה הם שיאני העולם בשעות עבודה, מאחר שהם עובדים יותר מ-48 שעות בשבוע. למעשה, יום עבודה בן 12 שעות נחשב נורמלי לחלוטין. היפנים פותרים את זה בעזרת "תנומת כוח" במשרד, ויש להם אפילו מילה לזה – אינמורי (Inemuri), שמשמעותה "לישון בזמן הנוכחות", או במילה יותר פשוטה: לנמנם. יש לא מעט אקססוריז שבהם היפנים משמשים: מקסדת ספוג רכה שעוטפת את הפנים ומאפשרת להם להישען קדימה ולישון על שולחן העבודה, דרך מזרני שטח רכים שאפשר לפרוס על הרצפה, ואפילו תאי שינה ברחוב שאפשר להשכיר לפי שעה. אחרי התנומה הם חוזרים לעבוד במרץ עד לשעות הערב המאוחרות.

מקסיקו: הכי כיף בערסל

השפעת בני המאיה על אזור מרכז אמריקה מורגשת עד היום בתחומים רבים, אחד מהם הוא שינה בערסלים, מנהג נפוץ מאוד במקסיקו. המקסיקנים, במיוחד אלה שגרים באזורים הכפריים, אוהבים לפרוש בצהריים לשינה קצרה בערסל, ובלילות הקיץ החמים הם ישנים בו במקום במיטתם.

גואטמלה: "בובת דאגה" מתחת לכרית

המדינה הצנועה ממרכז אמריקה הייתה בעברה הרחוק המרכז של תרבות המאיה המשגשגת, ונדמה כי משהו מאותן אמונות נשמר גם בהווה. הגואטמלים רוקמים בובה קטנטנה ויפה מחוטים צבעוניים בשם "בובת דאגה", ולפי המסורת הילדים שמתקשים להירדם בגלל דאגותיהם יכולים לספר לבובה על הקשיים השונים, ולהניח אותה מתחת לכרית. במהלך הלילה ההורים לוקחים את הבובה וכשהילד מתעורר הוא רואה שהבובה נעלמה ואיתה גם הבעיה.

נורבגיה: לישון בעגלה ברחוב

אם תלכו בעיירות הקטנות של מדינת הפיורדים ולפתע תראו ליד אחד הבתים עגלה ברחוב, ובתוכה ישן תינוק, אל דאגה – הוריו השאירו אותו שם כדי ש"יתאוורר" קצת. באזורי הספר שבמדינה רווחת אמונה עממית ששנת ילדים באוויר הצח מחזקת את החוסן הגופני שלהם. מכיוון שנורבגיה היא מדינה בטוחה מאוד, הם לא מודאגים מהאפשרות שילדיהם נמצאים ללא השגחה.

בריטניה: לא צריך בגדים

ארגון השינה הלאומי של ארה"ב ערך ב-2013 סקר בינלאומי רחב היקף, שבדק את הרגלי השינה של תושבי מדינות שונות בגילאים 25-55. מהסקר עולה כי 27% מהבריטים הצהירו שהם אף פעם לא ישנים טוב במהלך השבוע. 43% מהם נוהגים לשתות תה או קפה לפני השינה וכ-30% מהם ישנים עירומים כביום היוולדם.

ארה"ב: לחבק את הכלב

מחקר של מכון גאלופ האמריקאי מצא שתושבי ארה"ב סובלים ממחסור בשינה – כ-40% מהם ישנים פחות מ-6 שעות בלילה. והם לא הולכים לישון לבד: למרות תיאוריות סותרות לגבי היתרונות של שינה עם חיות מחמד, זו הדרך שבה אמריקה הולכת לישון. סקרים הראו כי יותר מ-70% מבעלי חיות המחמד חולקים את מיטתם עם ידידיהם הפרוותיים.

ספרד: תיכף אשוב

הספרדים מתחילים את היום מאוחר ומסיימים אותו מאוחר, ובאמצע הם פורשים לסייסטה המפורסמת. מקור המילה סיאסטה בביטוי הלטיני "hora sexsta" – השעה השישית, כשהספירה היא מאז השחר, כלומר שעת הצהריים. יום עבודה טיפוסי במדינה מתחיל בסביבות 9 בבוקר, ולקראת 13:30 בצהריים המשרדים ננטשים, המסעדות מתרוקנות והרחובות ריקים – הספרדים פורשים לארוחת צהריים ולתנומה של שעתיים אחריה. בסביבות 16:30 הם חוזרים לעבודה עם אנרגיה מחודשת.