אחת ולתמיד: כמה שעות ילדים צריכים לישון


מחסור בשינה יכול לגרום לנזקים שונים אצל ילדים. כך תדעו מתי הילד שלכם עייף וכמה שעות הוא באמת צריך לישון

 

אחד הדברים הראשונים שאנחנו מלמדים את הילדים שלנו לעשות כשהם באים לעולם, הוא ללמוד להירדם בעצמם ולישון נכון. מחסור בשעות שינה או עודף בשעות שינה, קשיי הירדמות והתעוררויות תכופות במהלך הלילה, פוגעים בילד הן מבחינה פיזיולוגית והן מבחינה התנהגותית ונפשית.

חוקרים שבחנו את ההשפעה של מחסור בשעות שינה אצל ילדים מצאו שהדבר גורם לנזקים קוגניטיביים, פוגע ביכולת הריכוז והלמידה, משפיע על הפרעות אכילה והשמנת יתר, גורם לבעיות נפשיות כמו דיכאון, חוסר איזון נפשי, התפרצויות חוזרות ונשנות ואף פוגע במערכת החיסונית, חושף את הילד למחלות ולקשיי גדילה. גם עודף בשעות שינה מסכן את בריאות הילד ועלול לגרום לנזקים פיזיים כמו כאבי ראש, רגישות למחלות לב וכן בעיות נפשיות והתנהגותיות המשפיעות על ההישגים הלימודיים ועל יכולות הריכוז שלו.

לרוב, לאחר שמתקיים טקס השינה היומי (ארוחת ערב, מקלחת, סיפור) הילדים נכנסים למיטותיהם ולאחר שהם נרדמים ההורים מרגישים שהילד מקבל את השינה הדרושה לו לתפקוד תקין. הורים לפעוטות שנוהגים לישון גם במהלך היום (מנוחת בוקר, שנת צהריים), מתקשים עוד יותר במעקב אחר שעות השינה האופטימליות של הפעוט. אז איך נדע שהילד שלנו ישן טוב? הסימנים לכך שילד עייף, אינו ישן טוב או ישן יותר מדי הם כאמור פיזיים, קוגניטיביים, התנהגותיים ורגשיים:

  • אם הילד נוטה להירדם במהלך היום בגן, אם הוא ישנוני במהלך היום ומתקשה להתרכז ולהתמיד בפעילות או אפילו במשחק, יש סבירות גבוהה לכך שהוא פשוט עייף וזקוק לשעות שינה מתאימות.

 

  • אם הילד נוטה למצבי רוח משתנים, מתפרץ ועצבני או לחלופין מתכנס בעצמו, מצוברח ומדוכא – ייתכן שהבעיות האלה נובעות מפגיעה באיכות השינה, בחוסר בשעות שינה או בשעות שינה מרובות (דבר שאופייני מאוד בגיל ההתבגרות).

 

  • אם אתם נתקלים בקשיים של הילד בלימודים – הוא מתקשה להתרכז, לקלוט את החומר הנלמד וחלה ירידה בהישגיו הלימודיים, כדאי לבחון גם את איכות השינה שלו כגורם אפשרי.

מחקרים רבים שבחנו את התנהגותם של ילדים בשעת שינה ואת הזמן המיטבי עבורם לשינה, מצאו כי יש להתאים את גיל הילד למספר שעות השינה שלו. בשנת 2015 פרסם איגוד רופאי הילדים בישראל המלצות לכמות שעות השינה המומלצות לילדים על-פי גילם. ההמלצות  מתוארות בטבלה הבאה:

גיל שעות השינה המומלצות משך מרבי אפשרי של שעות שינה  שעות שינה במהלך היום
0-3 חודשים14-1711-193-4
4-11 חודשים12-1510-182.5-3
1-2 שנים 11-149-162-2.5
3-5 שנים 10-139-141.5-2
6-13 שנים9-127-12
14-17 שנים8-107-11

 

חשוב להדגיש, כי כמות שעות השינה לילדים נתונה במחלוקת בין החוקרים השונים. כמו כן, יש לקחת בחשבון גם את אופיו האינדיבידואלי של הילד ואת אורח החיים שלו. יש ילדים שגופם זקוק ליותר שעות שינה מאשר אחרים, ולכן יש להתייחס להמלצות האלה כאל טווח ולא כאל מספרים אבסולוטיים.

בנוסף, חשוב לדעת שהקפדה על שעות השינה המומלצות לילדים אינה מספקת כשלעצמה, משום שיש להקפיד גם על איכות השינה. ילדים שמתקשים להירדם בלילה או מתעוררים במהלכו מספר פעמים, הם ילדים שאיכות השינה שלהם אינה מיטבית ויש לבחון את הסיבות לכך. לעיתים בעיות בריאות שונות (קשיי נשימה, מחסור בברזל, תת-פעילות בלוטת התריס ועוד) יכולות להפריע למהלך השינה התקין.