הורים
12 נוב, 2017

אחת ולתמיד: כמה שעות ילדים צריכים לישון

מחסור בשינה יכול לגרום לנזקים שונים אצל ילדים. כך תדעו מתי הילד שלכם עייף וכמה שעות הוא באמת צריך לישון

אחד הדברים הראשונים שאנחנו מלמדים את הילדים שלנו לעשות כשהם באים לעולם, הוא ללמוד להירדם בעצמם ולישון נכון. מחסור בשעות שינה או עודף בשעות שינה, קשיי הירדמות והתעוררויות תכופות במהלך הלילה, פוגעים בילד הן מבחינה פיזיולוגית והן מבחינה התנהגותית ונפשית.

חוקרים שבחנו את ההשפעה של מחסור שעות שינה לילדים מצאו שהדבר גורם לנזקים קוגניטיביים, פוגע ביכולת הריכוז והלמידה, משפיע על הפרעות אכילה והשמנת יתר, גורם לבעיות נפשיות כמו דיכאון, חוסר איזון נפשי, התפרצויות חוזרות ונשנות ואף פוגע במערכת החיסונית, חושף את הילד למחלות ולקשיי גדילה. גם עודף שינה מסכן את בריאות הילד ועלול לגרום לנזקים פיזיים כמו כאבי ראש, רגישות למחלות לב וכן בעיות נפשיות והתנהגותיות המשפיעות על ההישגים הלימודיים ועל יכולות הריכוז שלו.

לרוב, לאחר שמתקיים טקס שינה יומי (ארוחת ערב, מקלחת, סיפור) הילדים נכנסים למיטותיהם ולאחר שהם נרדמים ההורים מרגישים שהילד מקבל את השינה הדרושה לו לתפקוד תקין. הורים לפעוטות שנוהגים לישון גם במהלך היום (מנוחת בוקר, שנת צהריים), מתקשים עוד יותר במעקב אחר כמה שעות צריך לישון הפעוט. אז איך נדע שהילד שלנו ישן טוב? הסימנים לכך שילד עייף, אינו ישן טוב או ישן יותר מדי הם כאמור פיזיים, קוגניטיביים, התנהגותיים ורגשיים:

מחקרים רבים שבחנו את התנהגותם של ילדים בשעת שינה ואת הזמן המיטבי עבורם לשינה, מצאו כי יש להתאים את גיל הילד למספר שעות השינה שלו. בשנת 2015 פרסם איגוד רופאי הילדים בישראל המלצות שבהן צוין כמה שעות שינה צריך לישון ילד ותינוק על-פי גילם. ההמלצות מתוארות בטבלה הבאה:

גיל שעות שינה מומלצות משך מרבי אפשרי של שעות שינה  שעות שינה במהלך היום
0-3 חודשים 14-17 11-19 3-4
4-11 חודשים 12-15 10-18 2.5-3
1-2 שנים 11-14 9-16 2-2.5
3-5 שנים 10-13 9-14 1.5-2
6-13 שנים 9-12 7-12
14-17 שנים 8-10 7-11

חשוב להדגיש, כי כמות שעות שינה לילדים נתונה במחלוקת בין החוקרים השונים. כמו כן, יש לקחת בחשבון גם את אופיו האינדיבידואלי של הילד ואת אורח החיים שלו. יש ילדים שגופם זקוק ליותר שעות שינה מאשר אחרים, ולכן יש להתייחס להמלצות האלה כאל טווח ולא כאל מספרים אבסולוטיים.

בנוסף, חשוב לדעת שהקפדה על המלצת שעות שינה לילדים אינה מספקת כשלעצמה, משום שיש להקפיד גם על איכות השינה. ילדים שמתקשים להירדם בלילה או מתעוררים במהלכו מספר פעמים, הם ילדים שאיכות השינה שלהם אינה מיטבית ויש לבחון את הסיבות לכך. לעתים בעיות בריאות שונות (קשיי נשימה, מחסור בברזל, תת-פעילות בלוטת התריס ועוד) יכולות להפריע למהלך השינה התקין.עוד בנושא