הורים
26 יול, 2018

קיץ לוהט: כך תוכלו לעזור לתינוק לישון טוב

מזגן או מאוורר, בגדים ארוכים או שעדיף קצרים? הנה כמה הצעות להורים המתלבטים.

לתינוקות ולילדים, כמו למבוגרים, לא נעים לישון בחום ובלחות. הגוף שלנו זקוק לסביבה עם טמפרטורה מאוזנת כדי להשיג שינה טובה. כשחם, אנחנו דואגים להחליף לבגדים מתאימים ולשנות עם עוצמת המזגן או המאוורר. לקטנטנים לעומת זאת, הרבה יותר קשה לשלוט בטמפרטורה שסביבם. בנוסף, מנגנון ההזעה שלהם אינו יעיל כמו זה של מבוגרים, לכן הם יכולים להגיע למצב של התחממות יתר מהר יותר, וזה יכול להיות מסוכן. הטיפים הבאים יעזרו לכם לדאוג שהבייבי שלכם ישן שנת ישרים גם בלילות הקיץ החמים.

 1. בדקו שהתינוק לא מזיע
  הגוף של התינוק מתקרר מהר אבל הוא גם מתחמם מהר. יש גם תינוקות שמזיעים יותר מהאחרים. אם אתם מרגישים שהתינוק מיוזע במהלך השינה, העבירו בעדינות מגבת לחה על פניו, על הצוואר, על הזרועות והרגליים, ופתחו את הדלתות והחלונות כדי לתת לאוויר טבעי לזרום פנימה.
 2. שמרו על קרירות הבית במשך היום כדי למנוע הזעת לילה
  שמש הקיץ הקופחת שחודרת לתוך הבית יוצרת חום רב בחלל הפנימי, שנצבר במהלך היום ומשתחרר בעוצמה במהלך הלילה. לכן, חשוב להקפיד על הצללה של הבית במהלך היום, ועל דלתות וחלונות סגורים. באופן כללי, דאגו לאוורור במהלך כל שעות היום.
 3. סוד הבגדים הנכונים
  אם לנו חם, סימן שגם לילדים הקטנים חם. עד גיל 3 חודשים הלבישו אותם בשכבה אחת יותר ממה שאתם לובשים, אבל חשוב שזו תהיה שכבה דקה ולא מכבידה. באופן כללי, חשוב לאפשר להם לישון בבגדים קלילים, לא צמודים ומבד טבעי – במבוק או 100% כותנה.
 4. דאגו שייכנס אוויר לחדר
  האם כדאי לתת לילדים לישון עם מזגן? קודם כל, כדאי לבדוק אם יש דרך להכניס אוויר לחדר שינה שלהם באופן טבעי. אם לבית יש כמה כיווני אוויר, שעובר ביניהם משב אוויר כשפותחים דלתות או חלונות, זוהי שיטת האוורור והקירור המומלצת ביותר.
 5. תנו למזגן לעבוד, אבל במידה
  ההרגל הישראלי המגונה לשהות במזגן 24/7 במהלך חודשי הקיץ לא בהכרח מיטיב עם תינוקות וילדים. תינוקות קטנים רגישים מאוד לשינויי טמפרטורה. לכן, מעבר מהחום הלוהט בחוץ ל"קוטב הצפוני" בתוך הבית יכול להשפיע עליהם לרעה. מצד שני (שימו לב, כל ההורים שחוששים שהילד "יתקרר" בגלל המזגן), חדר חם מדי יגרום לתינוק להזיע ולאבד נוזלים. לכן, עדיף לקרר את הבית לאט ולשמור כל העת על טמפרטורה של 24-21 מעלות. קררו את החדר לטמפרטורה הנכונה מראש, לפני שאתם משכיבים את הפעוט לישון. שימו לב למיקום המיטה. חשוב מאוד להקפיד שפתח יציאת האוויר של המזגן לא יכוון ישירות אליו. כנ"ל לגבי שימוש במאוורר – חשוב שהוא לא יכוון ישירות אל הקטנים.

  כמו כן, המזגן לא חייב להישאר דולק כל הלילה. אפשר לכבות אותו אחרי שהחדר מגיע לקרירות הרצויה (וכך גם לחסוך לא מעט בהוצאות החשמל), ולהפעיל את המאוורר שיפזר את האוויר הקריר בחדר. את רוב המזגנים היום אפשר לתכנת להידלק כחצי שעה לפני שאתם קמים ולצנן שוב את החדר לקראת ההשכמה.

 6. אל תייבשו
  שימוש מאסיבי במזגן יכול לייבש את האוויר בצורה מוגזמת. לכן, חשוב להחזיר מעט לחות לחדר. אפשר להרטיב מגבת קטנה ולהניח אותה בחדר, או למלא קערה קטנה עם מים ולשים בקרבת פתח יציאת האוויר של המזגן.
 7. אפשר להסתדר גם בלי מזגן
  אפשר להניח קערות עם קרח ליד המאווררים, וכך האוויר שיתפזר בחדר יהיה קריר ונעים יותר.


עוד בנושא