עיצוב
10 ספט, 2017

מחפשים שלווה? זה הצבע הכי מתאים לחדר השינה

גם אם אתם אנשים סוערים ויצירתיים, הגוון המושלם לחדר השינה שלכם צריך לשדר רוגע.

חדר השינה שלנו הוא המפלט שלנו, המקום אליו אנחנו מגיעים בסוף היום כדי להשיל מעלינו את הדאגות והמתחים שצברנו במהלכו, וכדי להיכנס למצב נפשי רגוע ושליו, שמאפשר שינה איכותית. לעיצוב חדר השינה יש השפעה גדולה על תחושת הרוגע שלנו לפני השינה. החדר צריך להיות נעים, נוח ומזמין וחשוב לייצר בו סביבת שינה שמתאימה לנו ולצרכים שלנו. למרות שלצבע השולט בחדר יש השפעה רבה על התחושה שלנו בתוכו, מעטים מאיתנו באמת מקדישים לו מחשבה.

מחקרים רבים כבר הוכיחו כי לצבעים יש השפעה על גלי המוח שלנו וקשר ישיר למצב רוחנו. צבעים מעוררים אצלנו תגובה רגשית שחלקה נעוץ בתפיסה התרבותית של הצבע (כך למשל בתרבויות מסוימות אדום מסמל סכנה, צהוב זוהר אזהרה, ולבן כרוגע או מוות), וחלקה הוא עניין פיזיולוגי הקשור באופן שבו נקלטים סוג הצבע, רמת הבוהק והחוזק שלו במוחנו.

יש תורות שלמות שעוסקות בצבע ובהשפעתו על מצבנו הנפשי ועל מידת האיזון שלנו. החל בתפיסות פסיכולוגיות, דרך תורות עיצוב ועד לדרכי טיפול אלטרנטיביות. הדעות לא פעם חלוקות באשר לצבעים המתאימים לצרכים שונים, אבל אין ויכוח כי בחלוקה בין צבעים חזקים, זוהרים ובוהקים לבין צבעים רכים, בהירים ועדינים, בחדר השינה שלכם אתם צריכים לבחור בסוג השני – בצבעים “שקטים”.

צבעים חזקים, בוהקים וכאלה הנתפסים תרבותית כצבעי אזהרה או סכנה אינם מתאימים לחדר השינה שבו אנחנו אמורים למצוא שלווה ורוגע, אלא יותר לאפודי מגן ולשלטי סכנה. אנשים סוערים ויצירתיים שמבקשים פעמים רבות להתאים את חדר השינה לאופי שלהם, ולכן צובעים אותו בצבעים חזקים כמו אדום וסגול – בין אם רק קיר אחד צבוע או כל החדר. ויש גם את אלה שאוהבים לשלב בין כמה צבעים בחדר השינה. אבל, גם אם אנחנו מרגישים שהצבעים האלה מתאימים יותר לטעמנו ולאופיינו, כדאי לדעת שהם לא מתאימים כלל לחדר שינה, יכולים לעורר מתח ועלולים להקשות על ההירדמות.

ברוב הבתים בישראל חדר השינה יהיה צבוע בלבן או בגוון שמנת. צבעים שמנתיים, רכים ובהירים הם בעלי אפקט מרגיע והם מעבירים תחושה של ניקיון ומרחב. אבל, בתוך פלטת הצבעים הבהירים מסתבר שיש צבע אחד שהוא המתאים ביותר לחדר השינה – הכחול.

כחול הוא אחד משלושת צבעי היסוד. אורך הגל של האור הכחול הוא קצר ביחס לאורכי הגל של צבעי היסוד האחרים – כך נראים מי הים והשמיים ביום שמשי ובהיר. האסוציאציה הרגשית שמעורר בנו הצבע הזה היא שלווה ורוגע. הצבע מייצג מים, זרימה ועומק והוא מרגיע. מחקרים שונים שנעשו לאורך השנים מצאו כי אנשים שישנים בחדרים הצבועים בכחול, על גווניו השונים, ישנים טוב יותר וקמים רגועים ושלווים יותר. כך למשל, במחקר מסוים עלה כי בקרב חולים שחדריהם היו צבועים בכחול, הצבע סייע להורדת לחץ דם ודופק.

“כדאי לצבוע את החדר בכחול עמוק, שנמצא בסקאלה של הגוונים האפורים ולא של הגוונים הירוקים שהם כחול-טורקיזי”, אומרת מעצבת הפנים נועה ברכה. לטענתה, לצבעים הכחולים העמוקים שנוטים לאפור יש אפקט מרגיע בחדר השינה. ברכה ממליצה לצבוע קיר אחד בגוון עמוק וקיר אחר בגוון בהיר יותר ולשלב בחדר חפצים מעץ טבעי (אורן או אלון) שמשתלבים היטב עם הצבע הזה. “אפשר לשלב מצעים בגוונים טבעיים, צבע חום טבעי, פשתן או פודרה. אלה ייצרו את הקונטרסט הראוי בין הכחול לחום”.עוד בנושא