מתהפכים כל הלילה במיטה ומתקשים להירדם? אתם לא לבד. נדודי שינה הם בעיה נפוצה בעולם המערבי הלחוץ שבו אנחנו חיים. נכון שאפשר לקום מהמיטה ולמצוא דברים מעניינים לעשות במקום לישון, אבל את המחיר משלמים בבוקר שאחרי. לא רק שאתם קמים עייפים וטרוטי עיניים ומתקשים לתפקד בעבודה, מחסור קבוע בשעות שינה יכול לגרום לבעיות בריאותיות שונות, להגברת הסיכון ללחץ דם גבוה, לתאונות דרכים, תאונות עבודה, פגיעה בפעילות החושית ובעיבוד הנתונים במוח ועוד.

כדי לסייע לכם לחזור לאיזון בגוף ובנפש ולהתמודד עם בעיית נדודי השינה, ריכזנו עבורכם דרכים להירדם במהירות ובקלות:

  1. הוציאו את המכשירים הניידים מחדר השינה: לא משנה עד כמה אתם מכורים לסמארטפון או לטאבלט שלכם, השאירו אותם בחדר אחר כשאתם הולכים לישון. מחקרים כבר הוכיחו שקרינה סלולרית או אלחוטית פוגעת ביכולת השינה שלנו. גם מכשירים אלקטרוניים כמו טלוויזיה יכולים להפריע וגם אותם כדאי להשאיר בחוץ. בכלל, צפייה במסכים מכל סוג שהוא לפני השינה פוגעת באיכות השינה וביכולת ההירדמות. החליפו את המסך בספר טוב.
  2. החשיכו את חדר השינה: אמנם יש אנשים שיכולים להירדם עם אור דולק, אבל האור מפריע לפעילות הורמון המלטונין, האחראי על יכולת השינה שלנו. חושך מוחלט בהחלט יסייע להירדמות. כדאי גם לעמעם את האורות בבית כמה שעות לפני שעת השינה, כדי להכניס את הגוף לאווירת שינה ורגיעה, וכדי שהורמון המלטונין יתחיל אט אט את פעולתו.
  3. הימנעו מפעילות גופנית סמוך לשעת השינה: פעילות גופנית משמעותית מעלה את רמת האדרנלין בגוף ומפריעה להירדמות. לכן, כדאי לבצע אותה בשעות מוקדמות יותר של היום ולא בסמוך לשעת השינה.
  4. דחו מחשבות על דאגות למחר: חלק מאתנו מתקשים להירדם בגלל מחשבות בלתי פוסקות על טרדות היום: ענייני עבודה, כספים, או עניינים אישיים אחרים. החליטו שבשעה מסוימת בלילה אתם מפסיקים לעסוק בעניינים אלה ומאפשרים לעצמכם זמן נפשי לרגיעה. החליטו להתמודד עם הנושאים האלה למחרת בבוקר. ממילא לא תצליחו לפתור הכול בלילה אחד.
  5. הקפידו לקום בבוקר בשעה קבועה: על-ידי היצמדות להרגלי שינה קבועים, גם בשבתות, תרגילו את הגוף שלכם לשגרת שינה קבועה ובריאה.
  6. הימנעו משתיית קפאין ואלכוהול בשעות הערב: אלכוהול אמנם מעניק תחושת ישנוניות, אבל תוצרי הפירוק שלו מאוחר יותר גורמים להתעוררות. מקפאין מומלץ להימנע לפחות בארבע השעות שלפני השינה, ורצוי לשתות במקומו תה צמחים מרגיע נטול קפאין, כמו תה בבונג הידוע כמסייע לתהליכי שינה.
  7. סדרו את המיטה בבוקר: מחקרים הוכיחו שנעים יותר וקל יותר להירדם במיטה מסודרת ונעימה מאשר במיטה מבולגנת שלא סודרה מאז שעות הבוקר.
  8. הפכו את חדר השינה שלכם לחלל נעים ומרגיע: ככל שחדר השינה יהיה מבולגן יותר, עמוס בחפצים ולא נעים לשהות בו, כך יקשה עליכם להירדם. סלקו חפצים מיותרים, סדרו אותו, רכשו מצעים נעימים בצבעים מרגיעים והפכו את חדר השינה למקום המפלט הפרטי שלכם.
  9. בדקו את המזרן שלכם: האם המזרן שלכם נוח ונעים לשינה? האם הוא עדיין עונה על הצרכים שלכם, שאולי השתנו עם הזמן? . כדאי לבדוק אחת לכמה שנים את איכותו ותקינותו.