גבריאל רעם, מומחה ומרצה לתקשורת לא מילולית, כתב את כך ספר שלם בשם “גברים ונשים מעבר למילים”. בספרו משרטט רעם ארבע תנוחות שינה עיקריות, מתאר אותן ומסביר מה ניתן להסיק מכל אחת מהן על האדם הישן. מובן שקשה לנו להתבונן בעצמנו ישנים, אבל נוכל לבקש מבן או בת הזוג לעשות זאת עבורנו (ואולי אף לצלם), כדי שנוכל להתאים לאחר מכן את תנוחתנו הפרטית לניתוח המיוחד של המומחה. הנה עוד דרך מעניינת ללמוד על עולמנו הפנימי או על זה של הקרובים לנו.

תנוחה עוברית מלאה

מדובר בשכיבה על הצד, כשהגוף מתעגל, הברכיים קרובות מאוד לסנטר והידיים אוחזות משהו – כרית, בדרך-כלל. זו תנוחה המזכירה צורת שבלול ובה הגוף כאילו מתכנס אל תוך עצמו. רעם טוען שהדבר משדר מגננה, כשהזרועות וכפות הידיים מגינות כביכול על האזורים הפגיעים יותר בגוף. לעיתים, הידיים בתנוחה זו אפילו מונחות בין הרגליים. התכווצות היא, כידוע, תגובה אינסטינקטיבית ומוכרת של הגוף במצבי פחד, בהלה והתגוננות. בתנוחת שינה זו ניכרת התכווצות של ממש.

לדעת המומחה, אנשים שישנים בצורה כזו הם לרוב סגורים ומופנמים, כאלה המתקשים לחשוף את רגשותיהם. ייתכן שייפתחו תלות באנשים אחרים מתוך ניסיון למצוא הגנה, וייתכן גם שחייהם ימצאו עוגן בדת, באידאולוגיה מסוימת או במנהיג חזק. יש מקרים שבהם תנוחת שינה זו מעידה על חוויות קשות שאיתן התמודד האדם בעבר.

תנוחה עוברית למחצה

גם במקרה זה השכיבה היא על הצד, אבל הברכיים משוכות רק מעט כלפי מעלה. הזרוע כאילו מגינה על מרכז הגוף, בעיקר על אזור הלב. יש כאלה שישנים בתנוחה זו ומסתובבים מדי פעם מצד לצד, אבל עדיין שומרים על הפוזיציה הכללית. התנוחה העוברית למחצה, המשותפת לרבים מאיתנו, מעידה לדברי המומחה על יכולת הסתגלות טובה למצבים חדשים. אנשים אלה ייהנו לרוב מתחושת ערך עצמי גבוה, לא ייקלעו בקלות למצבי לחץ ויחיו חיים מאוזנים.

שכיבה על הבטן

בתנוחה זו הבטן מונחת על המזרון והפנים מופנים כלפי מטה. רעם מסביר שהדבר מבטא כוח ועוצמה ומאפיין אנשים שמוכרחים להגיד את המילה האחרונה בכל נושא, אלה שהכול “חייב” להיעשות בדרך שלהם. לישנים כך יש נטייה לארגן היטב לא רק את חייהם, אלא את חיי האחרים, וכשהדברים לא מתנהלים בהתאם לתוכניות שלהם הם עלולים להיתקף בחוסר ביטחון. ספונטניות והפתעות הן ממש לא מחוות שאהובות עליהם.

קיימים שני סגנונות לתנוחת שינה זו. באחד, הידיים והרגליים נמתחות בקו אנכי, כאילו הן מנסות לפרוץ את גבולות המיטה. הדבר מצביע, לפי המומחה, על כך שהאדם הוא מונחה-מטרה, דבק מאוד ביעד שהוא מציב לעצמו. בסגנון השני, הידיים והרגליים נמתחות לרוחב המיטה, מעין “שינה באלכסון” שתופסת את כל השטח. המשמעות? אישיות תחרותית, שמשיגה שליטה (ודרכה, תחושת ביטחון) באמצעות דחיקת הזולת.

התנוחה המלכותית

מאחורי הכותרת המבטיחה נמצאת שכיבה על הגב, שבה הידיים והרגליים פשוטות לצדי הגוף. זוהי תנוחה שמציגה הרפיה מלאה – האדם הישן חושף את עצמו ללא חשש. אדם כזה, אומר רעם, פתוח לסביבתו, רגיל לקבל יחס של כבוד והערכה מאחרים ותחושת הערך העצמי שלו חזקה. באופן לא מפתיע, תנוחת שינה מלכותית הטיפוסית לילדים עד גיל שנתיים.