ספר הוא מתנה נהדרת לאדם שאתם אוהבים או מעריכים. בדרך כלל, לפני שקונים אותו, רצוי לקרוא מספר שורות מהתוכן או לפחות את התקציר על גב העטיפה, כדי למנוע מצבים של שעמום אצל הקורא. ספרים איכותיים שירתקו אחד, יגרמו לאחר לפהק כעבור דקה של קריאה. אם במקרה החבר היקר שלכם באמת סובל מנדודי שינה, הספר הנכון דווקא יכול להיות פתרון מושלם עבורו. אספנו עבורכם חמישה ספרים שיגרמו לטיפוסים שונים לשמוט את הספר מידיהם ולהתמזג עם המזרון לשנת לילה בריאה.

מרדים גולשים: הזקן והים / ארנסט המינגווי

התברכתם בחבר או בבן משפחה גולש, ואתם בטוחים ש “הזקן והים” של המינגווי יעניק לו מבט נוסף על החיים בין הגלים, או אולי זווית קיומית לתובנות שנולדות בלב ים כשנתונים לגחמותיהם של הגלים? אתם מאמינים שהטיפוס הזה, השזוף עם הקעקועים, צריך ספר שיחדד לו את האבחנות? כנראה שלא. מה שבאמת מעסיק את הגולשים הן מחשבות על הגלים ואיך לא ליפול מהם. לכן, הטקסטים של הדייג הקובני שברא המינגווי כנראה לא ידברו אל לבם ב-100%, למרות שהם נכתבו בשפה לא מעיקה אבל רבת עוצמה. המאבק העיקש והמייסר של סנטיאגו הזקן מול דג החרב הענק נכתב בסגנון מודרני ייחודי, אבל הטקסט הזה לא קשור לשאיפה הקיומית של גולש ממוצע להישאר ערני בשעות הפנאי שלו ולתפוס את הגל הבא.

מרדים חקלאים: משפחתי וחיות אחרות / ג’ראלד דארל

אנשי אדמה חייבים לשמור על ערנות גם כשהם קמים ב-4:00 לפנות בוקר לעבודות המשק. מי שחושב שחקלאים אוהבים פרות ותרנגולות, ונהנים לצפות בחיי המין של הדבורים, עלול לטעות ולהעניק להם כשי ספר על חיות, למשל את “משפחתי וחיות אחרות” הקלאסי, העשיר בתיאורי טבע מקסימים של חיפושיות, יונים, חרקים מעופפים, פרות ותרנגולות. כל אלה סבבו את המחבר בתקופה שבה חי באי קורפו, בעוד הוא שיכן אותם בצנצנות, קופסאות, באמבטיה ובמטבח. מצחיק? לא בטוח שכך יחשוב חברכם החקלאי, בשעה שחיפושיות נוגסות ביבוליו, ופרות ותרנגולות הן למעשה העבודה שלו. יתכן מאוד שהאנשת היצורים הנפלאים האלה, והשוואתם לבני משפחה, היא עבורו מתכון מוצלח לשעמום ונפילה לתרדמה.

מרדים מדבירים: “התיקנים” / יו נסבו

“על כל תיקן שאתה רואה יש לפחות עשרה שהצליחו לברוח. משמעות הדבר שהם נמצאים בכל מקום”, כל נכתב בספר, שהוא אינו ספר הדרכה למדביר. גופתו של שגריר נורבגיה בתאילנד מתגלה בחדר מלון מפוקפק בבנגקוק. הבלש הארי הולה מאוסלו נשלח לסייע למשטרה המקומית בחקירת הרצח. הוא משוטט ברחובות בנגקוק בין מועדוני חשפנות, מקדשים, מאורות אופיום והרבה תיקנים, שמתוארים בכישרון ספרותי. אבל מה זה מעניין את המרססים שמצילים אותנו מאימת היצורים הנאלחים האלה? הרי המדביר מכיר אותם מקרוב ושום עלילה כבר לא תחדש לו דבר. “התיקנים” רק ישרה עליו עייפות שתוביל לשנת לילה ערבה.

מרדים חנונים: יומנו של חנון / ג’ף קיני

החנון גרג הֶפְלִי מתחיל ללמוד בחטיבת ביניים ומוצא את עצמו מוקף בילדים מופרעים ובבריונים לא מגולחים בגילו. זאת סדרת ספרים מצחיקה, שבה מתואר הגיבור הלא משועשע כשהוא נקלע למצבים קשים האופייניים לחנונים. אל תתנו את הספר לחנון הקרוב למקום מגוריכם. זאת, מהטעם הפשוט שהוא עלול להיעלב, אבל בעיקר מפני שהתכונה העיקרית שהופכת חנונים לכאלה, היא שאין להם הומור, ובטח לא הומור עצמי. כלומר, אפשר לצחוק על חנונים אבל לא איתם. הם אוהבים ספרי הדרכה, מדע, מדע בדיוני, אבל ספר מצחיק על חנונים יגרום למשקפיים שלהם להישמט על האף, בעוד הם מפהקים וממש לא מבינים מה מצחיק כאן.

מרדים מפטורי הייטק: עסקים במהירות המחשבה / ביל גייטס

ביל גייטס, מייסד, יושב ראש ומנכ”ל מייקרוסופט, כותב על הצלחה. באמת מפתיע… בספר הזה, גייטס מסביר לקוראיו איך הטכנולוגיה מניעה את עולם העסקים אל עידן חדש. באופן צפוי למדי, המיליונר הגיק טוען שככל הנראה החברה שבה עבדתם או הסטרטאפ שהתפרק לכם מול העיניים, השקיעו בטכנולוגיה סכומים גבוהים מדי. שיגיד לנו משהו שלא ידענו. לכל מי שהיה שייך פעם לעולם ההייטק ונפלט ממנו יתחשק מייד ללכת לישון – הספר הזה, על התובנות הכמעט בנאליות שלו, יגרום להם להירדם אחרי שתי שורות. נראה אותו מסביר להם איך מתמודדים עכשיו עם המשכנתא.