אדם ממוצע בן 60 מבלה שני עשורים מחייו בשינה. נשמע לכם כמו בזבוז זמן משווע? לא ממש. אם הוא לא היה ישן, הוא פשוט לא היה חי. אם לא ניתן לגופנו לנוח לפחות במשך שליש מחיינו, כל מערכות הגוף שלנו יקרסו. מדי לילה, בעת שינה, הגוף והנפש משתקמים ומתקנים את עצמם.
אך לא רק משך השינה חשוב – חשובה לא פחות איכותה. שינה גרועה דומה לטיפול גרוע במוסך, אך מותר האדם מן הסובארו, כי אצלנו גם הנפש זקוקה לטיפולים. מטען העומסים הפיזיים והנפשיים מתפרק בעת שינה עמוקה. שינה איכותית הכרחית לתפקוד הפיזי והנפשי, וליכולת ללמוד ולבצע משימות ביום שלמחרת.

התייחסו אל השינה שלכם כאל חלק חשוב מהחיים. היא תשפר לכם את איכותם. מחסור קבוע בשינה עלול למשל לפגוע במערכת החיסונית. מחקרים מראים כי מחסור בשינה גורם לירידה בכמות תאי הדם הלבנים, האחראים להתנגדות הגוף לזיהומים. הוכח קשר גם לשיבוש בחילוף החומרים בגוף ולהשמנה, למחלות לב, לבעיות בכלי הדם ועוד. במהלך השינה גם מופרש הורמון הגדילה, החשוב לקצב התפתחות אצל ילדים.

יש לא מעט גורמים שעלולים לפגוע לנו בשינה. כך לדוגמה, מזרן לא מתאים עלול לגרום לכאבי צוואר או כאבי גב תחתון. מומלץ לבחור את המזרן בחנות וגם להתנסות בשכיבה עליו. ממזרן ישן ומעוך מוטב כמובן להיפטר.

את איכות השינה אפשר לשפר בקלות יחסית. המפתח הוא להגיע למצב של רגיעה ושלוות נפש לפני שמשתרעים על המזרן. בעידן האינטנסיבי שבו אנחנו חיים זו אולי נשמעת משימה לא קלה, אבל בפועל מדובר במספר כללי עשה ואל תעשה שכדאי להקפיד עליהם.

  1. שמרו על סדר וניקיון: בגדים ונעליים המפוזרים בחדר השינה טורדים את המנוחה. כמו כן, אל תהפכו את חדר השינה למשרד – עיתונים, מחשב, דוחות מס הכנסה, הודעות מביטוח לאומי, חשבונות וניירות שונים, מקומם במגירה ולא על השידה. כך גם לגבי הסטודנטים שבינינו – חומר לימודי, עבודות מאסטר לא גמורות וחומר למבחנים, מקומם מחוץ לחדר השינה.
  2. התקלחו והתלבשו כמו שצריך: מקלחת לפני השינה היא טריק בדוק להתרגעות, בקיץ ובחורף. אחרי שהגוף מרגיש נקי ורענן, כדאי ללבוש את מה שהכי נעים לכם להיכנס איתו למיטה – בגד שלא יגרום לכם להזיע ולא לרעוד מקור, כזה שלא יהיה מגרד ושהפתקית בעורף לא תציק.
  3. בחרו נכון את השמיכה: חשוב שהשמיכה לא תהיה כבדה או מחממת מדי. פוך אווזים זה דבר נפלא, אבל אתם לא נילס הולגרסון שמשייט בגובה רב על גב של אווז, ולכן בקיץ כדאי להתכסות בשמיכה דקה או בסדין.
  4. היפטרו מהמסכים: ריצוד מסכים, כולל של מכשירים סלולריים, מעכב את הפרשת הורמון המלטונין האחראי על השריית השינה. למרות הפיתוי, הכרחי להוציא מחדר השינה גם את הטלוויזיה. את התעדכנות במצב הכלכלי או הביטחוני במדינה עדיף לעשות בשעות היום ולא רגע לפני שרוצים להירדם. אחרת, פרצופים חמורי סבר של כתבים מודאגים עלולים להתערבב לכם בחלומות.
  5. הקפידו על עיצוב רגוע: מומלץ להתקין וילונות או תריסים שמאפשרים להחשיך את חדר השינה במידה מספקת. הקפידו על עיצוב רגוע – גוונים אחידים ומרגיעים עדיפים על צבעים חמים ודוגמאות צעקניות או פרחוניות. הקירות לא צריכים להיות מקושטים מדי. את המסכות המפחידות שהבאתם מדרום אמריקה עדיף לתלות בסלון.
  6. שימו לב לטמפרטורה: חשוב לאוורר את חדר השינה ולהקפיד על טמפרטורה נעימה. כשחם או קר מדי או כשמחניק, השינה נפגעת. אוויר צח עדיף על אוויר מזגנים, וכשחם ולח אפשר לכבות את המזגן רגע לפני השינה ולהפעיל מאוורר. כך לא תתעוררו באמצע הלילה רועדים מקור.