מדע
20 פבר, 2020

רפואת שינה: לא מה שחשבתם

עם למעלה מ-70 סוגים שונים של הפרעות שינה, מי הרופאים שיצילו את הלילה שלנו?
רפואת שינה - יום הרופא

לא ברור אם המצב הביטחוני הרעוע מעת לעת, הדאגות הקיומיות או האופי התזזיתי הם חלק מהעניין – אבל המחקרים מציגים תמונת מצב מדאיגה: אחד מכל ארבעה ישראלים מתקשה לישון לאורך הלילה כולו או בחלקים נכבדים ממנו. על פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, כ-26% מהישראלים מתקשים להירדם או לישון במשך לילה שלם, וכ-15% מתקשים לעשות זאת כמעט בכל לילה. בנוסף, כ-12% מהישראלים מספרים שבמהלך השנה האחרונה שנתם הופרעה בעקבות דאגות וחרדות שחוו.

הפרעות השינה הללו עלולות להוביל לפגיעה מתמשכת ביכולות הקוגניטיביות של אותם האנשים שסובלים מכך, כמו גם לעלייה בסיכון ללקות במחלות במערכת הלב וכלי הדם, בסרטן, בסוכרת ובהשמנת יתר. אז איך קרה ש"רפואת שינה" אינה תחום מוגדר בארץ, ומדוע כה מעטים יחסית הרופאים המתמחים באופן ממוקד בהפרעות שינה? תלוי את מי שואלים. כך או אחרת, אין זה אומר שאין מי שנותן מענה לבעיותינו: המענה הזה, כפי שהוא נראה כיום, פרוס על פני תחומים רבים ומגוונים ברפואה – על רפואת שינה דנטלית כבר שמעתם, למשל?

לרגל יום הרופא הישראלי שחל ב-11/11, יצאנו לבדוק מה זו בעצם רפואת שינה ומי הם הרופאים שלהם אנחנו חייבים בכל זאת את הלילות שלנו, גם כשלא הכל כשורה.

רופאי משפחה

המדע מכיר למעלה מ-70 סוגים שונים של הפרעות שינה, כשהנפוצות שבהן כוללות נדודי שינה, נחירות, הפסקות נשימה במהלך השינה, תסמונת רגליים חסרות מנוחה, הפרעה בתזמון השינה וישנוניות יתר. האבחון הראשות מתחיל תמיד כאן: אם אתם מתקשים מאוד להירדם או מתעוררים פעמים תכופות במהלך הלילה לאורך תקופה ארוכה, קמים עייפים מאוד, מרגישים מנומנמים במהלך היום ומרגישים כבר זמן מה ששנת הלילה שלכם מופרעת מסיבות שונות – רצוי מאוד שתפנו לרופא המשפחה, לצורך קבלת הפניה לבדיקה.

רופאי אף-אוזן-גרון

חשבו על הלילות האלה, בהם אתם – או חלילה ילדיכם – מתקשים להירדם. פעמים רבות קשורות הפרעות השינה בהפרעות נשימה ואף בנחירות (אם לא שלכם, אולי של בן הזוג…). רופא אף אוזן גרון יידע בלא מעט מהמקרים לתת מענה לבעיה או לכוון אתכם לטיפול מתאים.

נרקולפסיה

רופאי ריאות

כמו רופאי האף-אוזן-גרון, גם רופאים המתמחים ברפואת ריאות (או פולמונולוגיה) יוכלו במקרים רבים לייעץ ולטפל בגורמים שעלולים להוביל לנחירות ולהפסקות שינה כתוצאה מהפרעות הנשימה, ושעלולים להפריע לשינה רציפה.

נוירולוגים

לא מעט מהפרעות השנה מקורן בהפרעות עצביות כאלה ואחרות, הקשורות לפעילות המוח. הרופאים הנוירולוגים שעוסקים ברפואת שינה מטפלים בהפרעות כמו נדודי שינה, תסמונת הרגליים העצבניות, ישנוניות יתר, נרקולפסיה, וכן בהפרעות בתזמון השינה, בפאראסומניה שהיא פעילות לא מודעת מתוך שינה, בשיתוק שינה ועוד.

רופאי שיניים

רפואת שיניים דנטלית – כן-כן, יש דבר כזה. רופאי השיניים העוסקים בבעיות שינה יתמקדו בהפרעות התפקודיות במערכת הלעיסה שעלולות לגרום לבעיות שינה, כמו חריקת שיניים.

פסיכיאטרים

לא מעט דברים מדירים שינה מעינינו, ולא כולם נולדו מבעיות פיזיולוגיות בלבד. לעוסקים בבריאות הנפש חלק חשוב ומרכזי בטיפול במנעד בעיות המשפיעות עלינו גם בסוף היום. הם מסייעים בהתמודדות עם הפרעות כמו, למשל, חרדה – אחת התופעות הנפוצות שגורמת לקשיים אדירים בהירדמות ולנדודי שינה.

רופאי ילדים אחוז ניכר מהפרעות השינה מתגלות אצל ילדים. רופאי הילדים, בדומה לרופאי המשפחה, הם שומרי הסף בכל הקשור להפרעות שינה בילדים, שעלולות להוביל להפרעות קוגניטיביות כמו גם למחלות כמו דלקת ריאות, ולכן רצוי להגיע לאבחון אצל רופא הילדים ברגע שמבחינים בהפרעות שינה חריגות.עוד בנושא