החופש הגדול מתקרב בצעדי ענק, וקמטי דאגה מתחילים לחרוש את מצחנו: איך נעסיק את הילדים במהלך החופש הארוך, כמה ימי חופש יתנו לנו לקחת מהעבודה ואיפה הסבתות כשבאמת צריך אותן?

אחד הדברים הנוספים שמעסיקים הורים בחופש הגדול קשורה בשעות השינה של הילדים. אם בימי הלימודים הרגילים הקפדנו איתם על שעות ברזל לשינה ולהתארגנות לקראתה, הרי שבחופש הגדול כאשר הילדים מתעקשים להישאר ערים עד שעות מאוחרות, הם מתקשים להתעורר בבקרים, הכללים נשברים ואנחנו נותרים מתוסכלים.

כדאי לציין שהבעיה הגדולה נוגעת בעיקרה בבני הנוער, כי בעוד שתינוקות, ילדי גן וילדי ביה”ס היסודי משתלבים במסגרות אלטרנטיביות במהלך לפחות חלק מהחופש הגדול, רוב המתבגרים נמצאים ללא כל מסגרת, במשך תקופה של חודשיים ואף יותר, ולכן אוכלוסיית המתבגרים היא קבוצת הגיל העיקרית שנמצאת בסיכון לפתח הפרעות שינה בתקופת החופש הגדול. יחד עם זאת, גם הילדים הקטנים יותר מרגישים שהחופש הגדול הוא זמן שקל יותר לפרוק בו עול, והם מנסים למשוך כמה שיותר את שעת השינה, למורת רוחם של ההורים המותשים.

אז איך לא חוצים את הגבול בין שבירת שגרה נעימה לבית במערב הפרוע? לפניכם מספר עצות שגובשו על ידי מומחי שינה במטרה לסייע לכם ולילדים ליהנות משינה טובה ובריאה, גם בימי החופש הגדול.

  1. קביעת טווח השכמה: אמנם בחופש הגדול הילדים לא צריכים להשכים לבית הספר או לגן אבל זו לא סיבה שהם ימשיכו לישון עד שעות הצהרים. הפתרון הוא להיות גמישים איתם, אבל במידה. קבעו מראש זמן השכמה שמתחשב גם במתקשים להתעורר אבל אינו שונה קיצונית מזמן ההשכמה הרגיל שלהם במהלך שנת הלימודים.
  2. נכנסים לאווירת שינה: ימי החופש הגדול גדושים בחוויות מרגשות עבור הילדים הצעירים יותר: טיולים, ים, בריכה, סרטי קולנוע ועוד. על מנת להרגיע את הנפש ואת הראש, צרו עבורם טקס שינה שגרתי וקבוע כמו אמבטיה, סיפור לפני השינה ונשיקת לילה טוב. ככל שסדר הפעילויות לפני השינה קבוע יותר, כך הילד יהיה רגוע יותר ויירדם ביתר קלות.
  3. עייפות יתר: אחת התפיסות הנפוצות בכל הקשור לשנת ילדים קטנים היא שככל שהם יתעייפו יותר, כך הם יישנו טוב יותר בלילה. המציאות בדיוק הפוכה. מחקרים מראים כי הפעילות מציפה את הגוף באדרנלין שמקשה עליו להירגע. חישבו על עצמכם – האם הייתם נרדמים ישר אחרי פעילות במכון הכושר? הקפדה על מספיק שעות שינה ועל שנת צהריים בפרט, אמורים למנוע את הבעיה.
  4. שקט, לא להפריע: בחופש הגדול, כאשר סף הריגושים של הילדים גבוה, כל רעש או אור פתאומי יעירו אותם מניסיון השינה שלהם. לכן, בידקו מבעוד מועד אם המיטה שלהם מסודרת ונקייה, אם המזרון נוח להם מספיק, אם החדר נעים וממוזג ואם החלון סגור היטב. כמו כן, השתדלו שכל הבית ייכנס לאווירה רגועה. זה ממש לא הזמן לשיחות קולניות או לצפייה בסרטי אקשן מרעישים.
  5. מכבים את הטלוויזיה והמחשב: מחקרים מראים שילדים שצפו במסכים לפני השינה מתקשים להירדם. מסכי הטלוויזיה והמחשב מפריעים לייצור המלטונין, שהוא הורמון החיוני להירדמות. לכן, לא משנה מהי המדיניות שלכם לגבי זמן מסך, ודאו שבשעתיים שלפני זמן השינה שקבעתם, הילדים לא יושבים מול מסך – לא טלוויזיה, לא מחשב ולא סלולרי. הזמן לפני השינה מתאים למשחקי קופסא, ספרים, או שיחה נעימה. ככל שהמשחק או הפעילות יהיו רגועים יותר, כך הדבר יקל עליהם ללכת לישון.
  6. שומרים על קשר עם בני הנוער: בני נוער רבים נוטים בימי החופש הגדול להפוך בין היום והלילה – הם ערים בלילות וישנים בימים. במצב זה התקשורת בין ההורים לבני הנוער הולכת לאיבוד ואיתה האחריות של ההורים על ילדיהם, מה שעלול לגרום להתנהגויות מסוכנות מצד בני הנוער. על-פי מחקרים שונים, קיומו של קשר בין ההורים לילד – אפילו אם מדובר בקשר עין בלבד או בשהות משותפת בחדר שינה – מפחית התנהגות סיכון. ההמלצה עבור ההורים היא לאפשר לילדיהם המתבגרים שעות שינה מאוחרות יותר, במהלך החופש, אך שאלו לא יחרגו מהשעה 10:00 בבוקר. בסופי שבוע ניתן להאריך את שעת ההשכמה, אך גם אז לא בהגזמה.