שווייץ – כל מי שמבקר במדינה האירופית הקטנה והיפהפייה המכונה פנינת האלפים, לא יכול שלא להשתאות למראה נופיה המרהיבים על הריה, אגמיה הרבים ועריה הציוריות.

המדינה הקסומה, שבה נולדו האגדות על היידי בת ההרים והגיבור הלאומי וילהלם טל, בנויה מהרים מושלגים וגבעות, לצד עמקים ואגמים כחולים. יותר ממחציתה מורכבת מהרים, אשר מתנשאים לגובה של יותר מ-1,000 מטר ובין שלושה אזורים עיקריים: הרי היורה, רמת שווייץ והרי האלפים.

אך שווייץ היא לא רק פנינת תיירות מופלאה. המדינה האלפינית נחשבת לאחת המדינות החדשניות ביותר בעולם. בדו”ח השנתי שמחברים אוניברסיטת קורנל, ארגון הקניין הרוחני העולמי ו-INSEAD (המכון האירופי ללימודי מנהל עסקים), ומתפרסם מאז 2007, דורגה המדינה במקום הראשון במדד החדשנות העולמית 4 שנים ברציפות בין 2010-2014.

אגב, במדד שמדרג 143 כלכלות ברחבי העולם, באמצעות 81 מדדים כולל טכנולוגיות מידע ותקשורת, תחכום עסקי – שבא לידי ביטוי בידע של העובדים, בספיגת מידע ובתפוקת חדשנות הנמדדת לפי סחורות ושירותים יצירתיים – דורגה ישראל במקום ה-15, תוך שהיא מוגדרת כמדינה החדשנית ביותר באזור המזרח התיכון וצפון אפריקה.

מומחים מסבירים, כי אופיים של תושבי שווייץ הוא שהביא להישג הגדול – הדייקנות, הסדר המופתי והפרפקציוניזם שבהם נתקל כל מי שמבקר במדינה, הם אלה שעומדים בבסיס הישגיה החדשניים והטכנולוגיים של המדינה המיוחדת. אגב, הפרפקציוניזם השווייצרי הידוע מביא איתו לעיתים גם למצבים שייראו אבסורדיים למתבונן מבחוץ. כך, כל מי שביקר במדינה ודאי השתומם למראה המכוניות המבריקות וחסרות הפגמים הנוסעות על כבישי המדינה. מסתבר שיש לכך סיבה טובה: בשווייץ מקבלים דו”ח אם לא מתקנים שריטה או פגיעה ברכב באופן מיידי.

פטנטים פורצי דרך

לאור תכונות אופי אלה, ולמרות היותה מדינה דלה באוצרות טבע, הצליחה שווייץ להשתלב בצורה טובה מאוד בתחומי התעשייה והכלכלה. במקום מפעלים מזהמים, התמחו השווייצרים במוצרי מותרות וטכנולוגיה, וכך הצליחו להפיק את המיטב מהמהפכה התעשייתית. המוצרים השווייצריים ידועים מזה שנים רבות בעולם כבעלי איכות מעולה.

מעבר ליופייה הציורי ולחדשנותה הטכנולוגית, מתייחדת המדינה בעוד אלמנט עיקרי – הנייטרליות שלה. בתקופת שתי מלחמות העולם נשארה שווייץ נאמנה לעיקרון הנייטרליות ולא אחזה בנשק. כך, כמדינה נייטרלית שלא ניטשה בה מלחמה מזה 170 שנה, שווייץ נחשבת לאחת המדינות הרגועות והבטוחות בעולם, ולא פלא שבמדינה השקטה והמנומנמת הזאת, פותחו חלק ממערכות שינה המתקדמות בעולם. בכל זאת, צריך לנצל היטב את כל השקט הזה.

יש אומרים כי סוד הקסם של מערכות השינה השוויצריות לא נובע רק מן השקט המנומנם המאפיין את המדינה, אלא גם מהעובדה שכמדינה בעלת היסטוריה עשירה, משלבים השווייצרים מזה שנים רבות בין מסורת לחדשנות. באופן זה, השילוב בין איכות גבוהה של רכיבים שבהם נעשה שימוש ארוך שנים, המהנדסים והעובדים הוותיקים, לבין החדשנות, היכולות ההנדסיות והפטנטים פורצי הדרך שהומצאו במדינה, הביא לכך שבשווייץ פותחו במותגים רבים מתחום מערכות השינה.

על המצאות ענף מערכות השינה השוויצריות ניתן למנות מיטות מתכווננות חשמליות, שימוש בננו-טכנולוגיה בבדי המזרנים, מערכות עיסוי וחימום למיטות, קפיץ הגל האדום הפטנטי, מיטות זוגיות המבוססות על טכנולוגיית הקשר פורצת הדרך, המדמה את תנועת וצורת עמוד השדרה, ועוד ועוד.

אז בפעם הבאה שאתם שוקלים לרכוש לעצמכם מערכת שינה חדשה, אולי כדאי שתציצו קודם כל במה שיש לשווייצרים להציע לכם בתחום. אמנם אנחנו חיים בישראל הלחוצה והעצבנית, אבל אולי לפחות דרך מערכת השינה שלכם תוכלו לחוות קצת מאופייה המנומנם והרגוע של שוויץ הקסומה.