אתם מתהפכים שעות במיטה והמוח טרוד בכל מיני מחשבות? קבלו רשימת שירים לשינה שתגרום לכם לשקוע בחלומות עוד לפני שהמוזיקה תיגמר

ג’סטין ביבר / “Children”

מה שהופך את Children”” (“ילדים”) לשיר מרדים במיוחד הם המשפטים הנוטפים אמפתיה לילדים, שלא מתחברים עם אנוכיותו הבסיסית של כוכב הבנות הנערץ. התרגלנו כבר למשפטים חלולים מבית מדרשו, כמו “אם אני מאמין באהבה, ואת מאמינה באהבה, אנחנו יכולים להיות מאוהבים”, אך בשיר הזה מתגלה ביבר כלא פחות מאזרח מודאג, החרד לגורלם של פעוטות רכים. כשהוא מלווה בקלידי פסנתר נוגים ושר משהו על “מי ידאג לילדים ויעניק להם חזון”, שמורות העיניים הופכות לכבדות, הפה נפער לפיהוק ארוך והרגליים נושאות את המאזין היישר לכיוון המיטה.

מדונה / Frozen

מעבר לעובדה ש”פרוזן” (“קפוא”) הוא עוד שיר של מדונה שלא ממש תורם למטען התרבותי של איש, נדמה שכאן שברה הזמרת שיא של סתמיות עטופה ברוחניות רדודה. זה שיר שמשכנע באופן די סופי שנמאס מפוזת הקבלה וחכמת הנסתר הגלויה שלה, בעיקר כשהיא מלווה בכלי הקשה ומלודיות במשקל נוצה. “אתה קפוא כל עוד לבך לא פתוח” משוררת מדונה, ואנחנו פשוט רוצים ללבוש פיג’מה חמה ולהתחפר מתחת לפוך.

ארבעת האחים / Greenfields

השיר Greenfields”” (“שדות ירוקים”) משרה שינה במובן החיובי. הוא הרמוני ונהדר למרות שהוא מונוטוני. מדובר בפנינה על-זמנית, ספוגה בנעורים ובגעגוע לתקופה מאושרת שחלפה, שיכולה להפיל גם פיל לשינה מתוקה. המילים אפופות פכפוך פלגים ורחש עשבים כבר בשורות הפתיחה – “Once there where Greenfields, kissed by the sun” – שזוהרות בהרמוניה קולית של ארבעה נערים אמריקנים עם מבטים מצועפים. יחסית לשיר פולק מ-1960 הוא מושמע הרבה ברדיו, בעיקר בשישי אחר הצהריים. זמן מצוין להשתרע על המזרון.

אדל / Hello

זה השיר שמוכיח שאדל היא כדור שינה בפוטנציה. הוא יצא לאור אחרי שסחטה את כל בלוטות הרגש בשירים דומים, וגם בו היא לא מוותרת על זכות היללה והרחמים העצמיים. בשיר Hello”” היא מביאה לשיא את הכאב המזויף, או במילים פשוטות שולחת אותנו לישון. האקורדים הנדושים  מצליחים לטשטש אפילו את הקול החד-פעמי שלה, וסכרי הרגש נשארים סגורים בגלל העיבוד חסר ההשראה והשמאלצי. להאזין ולשקוע בשנת חלום.

רבקה בלאק / “Saturday

רבקה בלאק הייתה עד לפני חמש שנים טינאייג’רית אלמונית מקליפורניה, עד שהעלתה ליו-טיוב סיגנל בשם “Friday” בהשקעה של 2,000 דולר שלקחה מהארנק של אימא. השיר Saturday”” (“יום שבת”), שיצא לאוויר שנה לאחר מכן, מצליח לשעמם אפילו יותר מקודמו. המבקרים ממשיכים לטעון  עד היום ש”שבת” לוקה בכל המגרעות של “שישי” – רק שהוא גרוע יותר. השיר הראשון התאפיין במילים לא מתוחכמות בלשון המעטה. המילים של שיר ההמשך עוסקות במסיבה כלשהי שמתקיימת ביום שבת, ובכמיהתה של היוצרת שהשבת תימשך לנצח כי כיף במסיבה. השיר הזה התפשט ברשת אבל בעיקר כבדיחה על שיר גרוע, וצבר אינסוף צפיות של אנשים שהשתמשו בו, בין השאר, כהכנה לשנת לילה ערבה.

החיפושיות / “Yellow Submarine

“Yellow Submarine” (“הצוללת הצהובה”) הוא אחד השירים המרדימים יותר מבית מדרשה של להקת “החיפושיות”. מנהיג הלהקה, ג’ון לנון, מוכר בזכות הניסיונות המוזיקליים המסתוריים והסודיים שלו. אולי גם כאן הוא ניסה להרדים את המאזינים ולשדר להם מסרים תת-הכרתיים, כפי שנהג בשירים אחרים. הצוללת שלו נושאת מטען רב של חומר הרדמה – הפזמון החוזר We all live in a” Yellow submarine” נשמע חביב בהתחלה, אבל כשהוא חוזר בפעם המי יודע כמה – הראש צולל מטה מטה.

פרינס / “PURPLE RAIN

השיר נפתח במילים “לא התכוונתי לגרום לך צער” ובהמשך חוזר פרינס שוב ושוב על צמד המילים “Purple Rain” כמו מנטרה חוזרת במדיטציה. נראה, שבמקרה הזה ההתנצלות גרועה מהחטא. כמה פעמים אפשר לומר את אותו הדבר? עדיין, יש אנשים שחושבים שזה השיר הטוב ביותר של פרינס והוא אכן זיכה אותו באוסקר בקטגוריית השיר הטוב ביותר בפסקול. טוב או גרוע – השיר משפיע על מנגנון השינה במוח כמו מטוטלת שנעה ימינה-שמאלה בידיו של מהפנט. העיניים מתחילות להתהפך לקראת שנת חלום.