מדע
01 מאי, 2019

למה בישראל ישנים פחות שעות מבחו"ל?

הישראלים ישנים פחות מהממוצע העולמי, ומדורגים בין 5 המדינות עם מיעוט שעות השינה. לא תאמינו מה הסיבה המרכזית שמדירה שינה מעינינו.
מדוע הישראלים ישנים פחות שעות?

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, מתגאה כי הוא מסתפק ב-3 שעות בלילה בלבד, ועל המלחין הנודע מוצרט מספרים כי היה ישן 5 שעות בלילה. לעומתם, מרביתנו זקוקים ל-7 שעות שינה בלילה לפחות על מנת לתפקד באורח תקין, ועל מנת לשמור על בריאותנו. אז כמה שעות ישן הישראלי הממוצע ביום? וכמה ההולנדי? והצרפתי? והיפני?

מסקר עולמי שנערך על ידי חברת Polar Electro ושכלל 28 מדינות, בהתבסס על נתונים שנאספו מאפליקציה המודדת הרגלי שינה, עולה כי הישראלי ישן פחות מהממוצע העולמי.

הסקר, שנערך ב-2018, העלה כי ממוצע שעות השינה העולמי עומד על כ-7:20 שעות מדי לילה. על פי הנתונים, הגברים והנשים בישראל ישנים פחות מהממוצע העולמי, ומדורגים בין 5 המדינות בתחתית הרשימה.

כך, על פי הסקר, הגבר הישראלי ישן בממוצע 6:42 שעות בלילה והאישה הישראלית ישנה 6:51 שעות בלילה בלבד.

לצדם נמצאים הגברים הקולומביאניים עם 6:49 שעות שינה מדי לילה, נשות הונג קונג עם 6:59 שעות שינה מדי לילה, ונשות סין עם 7:11 שעות שינה בממוצע.

 

הפינים בראש והיפנים בתחתית

ומי מוביל את הרשימה? במקומות הגבוהים ביותר נמצאים אזרחי פינלנד, כשהגברים נהנים מ-7:24 שעות שינה בממוצע מדי לילה והנשים מ-7:45 שעות.

אחריהם ברשימה אזרחי צרפת (גברים ונשים) עם 7:23 שעות שינה מדי לילה, הגברים ההולנדים עם 7:20 שעות שינה מדי לילה ונשות הולנד וקנדה עם 7:41 שעות שינה מדי לילה.

בתחתית הרשימה נמצאים היפנים עם 6:30 שעות שינה בממוצע לגברים ו-6:40 שעות שינה בממוצע לנשים.

הצורך בשינה משתנה בין אדם לאדם, אך ההמלצה של איגוד מומחי השינה בארה"ב היא על ממוצע של בין 7 ל-9 שעות שינה מדי לילה בין הגילאים 18 ל-65.

מחקרים שונים הראו כי מי שאינם ישנים מספיק עלולים לסבול מבעיות רפואיות שונות ואף מדיכאון. גם מי שישנים יותר מדי עלולים לסבול מבעיות בריאותיות שונות.

ההמלצה היא כי מי שישן לאורך זמן פחות או יותר מהממוצע המומלץ –  יפנה לרופא לבירור הסיבות.

מנתוני הלמ"ס שהתפרסמו בתחילת השנה היהודית, עלה כי כרבע מהאוכלוסייה בישראל ישנה 8 שעות ומעלה ו-58% מהאוכלוסייה ישנה 6-7 שעות.

כ- 15% מהישראלים דיווחו כי הם מתקשים להירדם או לישון במשך לילה שלם כמעט בכל לילה, וכ- 11% ציינו כי הם מתקשים להירדם פעמיים או שלוש בכל שבוע.

ומה הסיבות המרכזיות לנדודי השינה של הישראלים? בסקר של חברת התרופות כצט שנערך ב-2018 ציינו 75% מהנשאלים כי הם מתעוררים באמצע הלילה.

מהסקר, שנערך בקרב מדגם מייצג של 410 גברים ונשים בגילאי 25-55, ציינו 25% מהישראלים כי סיבת ההתעוררות שלהם באמצע הלילה היא סיבות כלכליות:

13% ציינו כי הם מתעוררים בגלל לחץ כלכלי, ו-12% בגלל לחץ בעבודה. בחלוקה מגדרית עולה כי הלחצים הכלכליים פוגעים יותר באיכות השינה של הגברים: כ-30% מהגברים ציינו כי הסיבה להתעוררות בלילה הינה לחץ כלכלי ולחץ בעבודה, לעומת כ-20% מהנשים.עוד בנושא