אנחנו ישנים לאורך שליש מחיינו – זו הסיבה שמומחים בתחום טוענים שמי שמעוניין לנהל אורח חיים תקין ובריא חייב לשים את השינה בראש סדר העדיפויות שלו. מי שמונע מגופו שינה, או נמצא בחסר מתמיד בשעות שינה, יכול ללקות במחלות כמו סוכרת והשמנה, מערכת החיסון שלו נחלשת והוא חשוף יותר לזיהומים.

השינה נועדה לאפשר למערכות הגוף שלנו לנוח על מנת לחסוך באנרגיה, אך גם כדי לאפשר את קיומן של פעולות שמתרחשות כמעט רק בשינה. עם אלה אפשר למנות את הפרשת הורמון הגדילה אצל ילדים, והפרשת הורמון לחידוש תאים אצל מבוגרים.

מומחים טוענים, שלמחסור בשינה יש השפעות משמעותיות גם על בריאותנו הנפשית והדבר יכול לפגוע בתהליכי החשיבה שלנו, בזיכרון ובריכוז. בנוסף, אנשים ששנתם אינה מספקת יכולים להיות עצבניים, להראות רמות אלימות גבוהות יותר, להתרגז בקלות ואף להיות יותר עצובים.

כשמדובר בתלות שלנו באוכל, בני האדם יכולים להכריז על צום או אפילו על שביתת רעב, אבל אין לנו יכולת לעמוד ב”שביתת שינה” – הדבר אינו באמת בשליטתנו. פרופ’ יעקב סיון, מנהל המרכז לרפואת שינה בבית החולים דנה לילדים באיכילוב, מסביר, כי כל אדם זקוק לכמות אחרת של שינה, אבל בסופו של דבר, לאחר מניעת שינה במשך מספר ימים, כל אחד ייפול לשינה.

על-פי רוב המחקרים, השינה שלנו אינה אחידה ומורכבת מ-4-5 מחזורי שינה, שכל אחד מהם נמשך כ-90 דקות. בכל שלב מתקיימים תהליכים שונים שהכרחיים לגופנו. ישנם שני סוגי שינה:

1. שינה ללא תנועות עיניים.

2. שינה עם תנועת עיניים מהירות – בשלב זה המוח משתק את הידיים והרגליים שלנו כדי שלא נוכל לממש את מה שקורה לנו בחלום.
זהו למעשה מנגנון להגנה עצמית כדי שלא נרדוף אחרי אנשים מתוך שינה, נרצח את מי שאנחנו שונאים, ושאר מאוויים שבאים לידי ביטוי בחלומותינו.

גברים ישנים יותר טוב

על-פי הסטטיסטיקה, גברים ישנים טוב יותר מנשים, שנוטות יותר לסבול מנדודי שינה. עוד סיבה אפשרית להבדל בין המינים היא שגברים נוחרים יותר מנשים. 50% מהגברים מעל גיל 35 נוחרים לעומת 25% מהנשים. לא קל לישון ברעש הזה. מצד שני, אחרי גיל המעבר נשים מתחילות לנחור במידה שווה לגברים, כך שהרעש הופך להדדי וההבדל בהפרעות השינה בין המינים מתאזן.

לא קונים שינה איכותית בכסף

יש מומחים שטוענים שלא ניתן לקשר באופן ישיר בין הרמה הסוציו-אקונומית לבין איכות השינה וכי בלתי אפשרי לקבוע מי ישן טוב יותר, אנשים עשירים או כאלה מעוטי אמצעים. למרות  זאת, סקר של מכון גיאוקרטוגרפיה עבור חברת טבע דווקא הצליח למצוא זיקה בין המצב הכלכלי לשינה: לפי הסקר, רבע מהנשאלים בעלי הכנסה גבוהה מהממוצע העידו כי אינם ישנים טוב, ולעומת זאת 36% מבעלי ההכנסה הנמוכה טענו כי הם סובלים מבעיות שינה.

מבוגרים ישנים גם ביום

האם לגיל יש השפעה על איכות השינה שלנו? גם בנושא הזה למחקרים אין מסקנה חד-משמעית. מסקר אחר שערך מכון גיאוקרטוגרפיה, עבור חברת כצט, עלה שמבוגרים בגיל 55 ומעלה ישנים בממוצע פחות שעות בלילה לעומת צעירים יותר. אולם, לממצא הזה ניתן להוסיף את העובדה שמבוגרים נוטים לחזור לדפוס התנהגות של ילד קטן, שישן במהלך היום. לכן, בסיכומו של יום הם לא ישנים פחות. הם ישנים במקטעים ולא ברצף אך במצטבר שעות השינה שלהן דומות לאלה של צעירים.

המחיר של “החיים ללא הפסקה”

גם גורמים תרבותיים משפיעים על איכות השינה שלנו. בתל אביב למשל, המסעדות ובתי הקפה מלאים גם בשעות הקטנות של הלילה, ובני הנוער צופים היום בתוכניות ריאליטי שמשודרות מאוחר. “החיים ללא הפסקה” האלה הופכים את המחסור בשינה לעניין כרוני. על-פי הסקר של גיאוקרטוגרפיה, רוב הישראלים פורשים לחדר השינה בשעה 23:00.

הסטטיסטיקה מדברת על כך שישראלי ישן 6.3 שעות בממוצע בלילה ובין המומחים בתחום יש חילוקי דעות באם הנתון הזה בעייתי במיוחד או בטווח הסביר. עם זאת, כולם מסכימים שפחות מ-6 שעות שינה בלילה גורמות להגבלה מיידית ביכולות הקוגנטיביות, באופטימיות, בסבלנות, במצב הרוח, וכי לאורך זמן המצב הזה גם מגדיל את סיכויי התחלואה והתמותה.

10 דברים שתוכלו לעשות כדי לישון טוב יותר

  1. חכו עם התרופות: במקרים שבהם הפרעת השינה קשורה במתח נפשי, רופאי השינה ממליצים לא למהר לטיפול תרופתי, ולנסות לפני כן טיפול קוגניטיבי-בהביוריסטי, שמבוצע על ידי פסיכולוג.
  2. הקפידו על שגרה: כדאי לשמור על סדר יום קבוע של ספורט, ארוחות ונטילת תרופות. שימו שעון מעורר וקומו בכל יום באותה השעה, גם בחופשים ובשבתות.
  3. התנקו מבפנים: הימנעו מקפאין ומאלכוהול החל מהצהריים, ומעישון ומספורט כמה שעות לפני השינה.
  4. ותרו על השנ”צ: אל תישנו במהלך היום. אם בכל זאת אתם חייבים לעצום קצת את העיניים, עשו זאת למשך שעה בלבד ולא אחרי 15:00.
  5. לא ישנים בכוח: אל תלכו לישון אם אתם לא מרגישים עייפים – גם אם כבר מאוד מאוחר. לפני שאתם נכנסים למיטה, היכנסו לאווירה מתאימה ורגועה – קראו ספר או האזינו למוזיקה.
  6. מיטה היא לא שולחן: הקדישו את המיטה לשינה ולסקס בלבד. אל תשרצו בה עם לפטופ, טאבלט, אוכל או ספרים.
  7. אמצו לעצמכם טקס: בצעו ריטואלים חוזרים שיכניסו אתכם למצב רוח של שינה, כמו למשל אמבטיה חמה.
  8. טפלו בתאורה: על חדר השינה שלכם להיות חשוך, שקט וקצת קריר (בדומה למערה).
  9. הסירו דאגה מלבכם: ערכו רשימת מטלות והגדירו לעצמכם שהדאגה נשארת ברשימה ולא בראש. למדו טכניקות דמיון מודרך שיכולות להועיל לרגיעה ולכניסה לשינה.
  10. קחו הפסקה: אם אתם מנסים כבר 20 דקות להירדם – ללא הצלחה, קומו וצאו מהמיטה. חיזרו לעשות פעולה מרגיעה ונסו לישון רק כשתחושו שאתם עייפים.