רוב ההורים מקדישים זמן ומחשבה רבה בבחירת עגלה לתינוק, ולא פחות מזה- בבחירת כיסא בטיחות עבורו לרכב, ובצדק.

אחרי הכל, איזה הורה לא מבקש את הנוחות ואת הבטיחות המקסימאליות עבור הגוזל שלו? אלא שבדרך, לעיתים, אחת הבחירות החשובות ביותר נזנחת מאחור:

בחירת המזרן למיטת תינוק. בשנה הראשונה לחייו, מבלה התינוק שני שליש מזמנו בשינה (כשליש יותר ממבוגר)- פעילות בעלת חשיבות קריטית להתפתחותו ולהמשך חייו.

אם מוסיפים לזה את עורו הרגיש של התינוק, ואת המערכת החיסונית שלו הנמצאת בשלבי בנייה, מקבלים צורך ממשי במזרן איכותי, שיתאים לצרכיו המיוחדים של התינוק.

מהו מזרן תינוק איכותי, בטיחותי ונוח, ומה באמת חשוב שיהיה בו?

בראש ובראשונה, חשוב לדעת כי מזרנים לתינוק הם המזרנים היחידים שבהם קיים תו תקן של מכון התקנים.

תו התקן כולל מספר כללים שחייבים להתקיים בכל מזרן לתינוק, בהם, לדוגמה, עמידות המזרן בפני הצתה.

בשוק קיימים גם מזרנים ללא תו תקן, ועל כן בבואכם לרכוש מזרן לעריסה או מזרן למיטת תינוק, בקשו את תעודת תו התקן, שמספרו 1548, המעידה כי המזרן עומד בדרישות מכון התקנים.

רך או קשה? בחודשים הראשונים לחייו, כשהתינוק שוכב על בטנו ופניו אל המזרן, הוא עלול להיקלע למצוקת נשימה, שעלולה להוביל למוות, המכונה “מוות בעריסה”.

לכן, לפחות בחצי השנה הראשונה לחיי התינוק יש להקפיד על מזרן קשיח במיוחד, שימנע את שקיעת פניו במזרן, ואת האופציה של חסימת איברי הנשימה שלו.

לאחר מכן, כמו אצל מבוגרים, מדובר בעניין של נוחות ושל העדפה אישית.

אמנם התינוק עדיין אינו יכול להביע את העדפותיו במילים, אך באופן כללי, רצוי להשכיב תינוקות על מזרן קשיח מעט בחודשי חייהם הראשונים, ובהמשך- לספק לו את הנוחות, מזרן רך יותר.

מבחינה בטיחותית יש להעדיף מזרן קשיח יותר בהשוואה למשקלו של התינוק, על מנת למנוע מצב שבו ראש התינוק ישקע במזרן- מה שעלול להוביל, חלילה, לחנק.

הפרשות גוף הן מהמאפיינים הבולטים של תינוקות בתחילת חייהם, עניין שדורש מהמזרן מצד אחד עמידות בפני חדירת נוזלים, שעלולים להתפתח לעובש, ומצד שני- יכולת ניקוי קלה.

קיימים כיום מזרני תינוק עשויים מבדים נושמים- חשוב לשים לב כי במזרנים אלה יש צד אחד אטום, שגם מקל על ניקיון המזרן, וגם עמיד בפני נוזלים.

מומלץ לרכוש מזרן בעל בידוד כפול התורם לאוורור, וכן בעל רוכסן- כך תוכלו לכבס את המזרן בקלות.

רצוי שהרוכסן יהיה מוסתר בתחתית המזרן, כדי למנוע אופציה שהתינוק ישחק עמו, וחלילה יינזק.

על מידות המזרן להתאים במדויק למידות מיטת התינוק, שכן רווח ביניהם עלול להוות סכנה לתינוק, במידה שיכניס לשם את ראשו. עוביו של המזרן נע בין 7-15 ס”מ, ורוחבו: 63-67 ס”מ.