שינה טובה
28 אוק, 2019

מה מוציא עשרות אלפי אנשים לישון ברחובות?

"אומה אחת, לילה אחד, מטרה אחת" - כך מבלים מדי נובמבר רבבות אמריקאים לילה אחד לצד נערים חסרי בית.
יוצאים לישון ברחובות

"החלטתי להשתתף ב-Sleep Out America כחלק מהחוויות של שנת בת המצווה שלי", מספרת ליה מניו ג'רזי, "חשבתי לעשות משהו שיעזור לילדים אחרים בגילי שאינם ברי מזל כמוני. ביקשתי מכמה חברים להצטרף אלי ולמדנו מקריאה ומצפייה בסרטונים באתר הפרויקט כיצד ומדוע ילדים הופכים לחסרי בית. היה קר אבל התכנסנו בשקי השינה ונהנינו מהחוויה".

שינה, אותה פעולה חשובה ויומיומית, שנתפסת כפסיבית, מסמלת למעשה את היציבות הבסיסית ביותר בחיינו – כל מי שיש לו קורת גג לשוב אליה ומיטה חמה להתכרבל בה בסוף היום. עבור רבים כל כך, בארה"ב ובעולם כולו, זה לגמרי לא מובן מאליו.

בדיוק משום כך יכולה השינה להיות אקט סמלי ורגשי חשוב מאוד: כך במסגרת המיזם החברתי המדובר, Sleep Out America. כארבעה מיליון צעירים ברחבי ארה"ב מוגדרים חסרי בית או חסרי מקום מגורים בטוח וקבוע. הסיבות לכך רבות, אבל דבר אחד משותף לכל אותם בני נוער: הם זקוקים לעזרה כדי שחייהם יוכלו להיות חיים טובים יותר. ב-22 בנובמבר יישנו רבבות אמריקאים בכל רחבי ארה"ב מחוץ למיטתם – בפארקים, בחצרות, במקלטים לנוער ואפילו ברחובות הערים, כדי לתרום ולעורר הזדהות בקרב הציבור שתגייס עוד מתנדבים ועוד כסף כדי לעזור לאותם בני נוער חסרי בית.

סולידריות תחת כיפת השמיים

כיום ישנם מקלטים לבני נוער ב-31 ערים ברחבי ארה"ב. אותם מקלטים מספקים מזון, מחסה וחברה לאותם צעירים ומסייעת להם לבנות את עתידם באמצעות תרומות ועזרה מהקהילה. בנובמבר 2011 עלתה יוזמה להגברת המודעות בציבור – שינה ברחוב מחוץ למקלטים לנוער. אזרחים רבים הצטרפו לפעילים החברתיים ומאז התקבעה המסורת. מחוץ למקלטים בערים השונות ניתן לראות שורות ארוכות של שקי שינה על המדרכה ובהם ישנים אזרחים שחשים הזדהות ורוצים לעזור.

הלינה בחוץ מאפשרת לאזרחים לפגוש את אותם ילדים חסרי בית, לשמוע את סיפורם ולפתוח אליהם את לבם. "אנשים מגיעים למקלט בסביבות שבע בערב ולא הולכים לישון עד חצות. אנו משנים את התפיסה שיש להם על ילד חסר בית", סיפרה קולין וולדט, מנהלת גיוס הכספים של "בית הברית", העומד מאחורי מיזם Sleep Out America.

המיזם מעודד את הציבור להתארגן עם קרובים וחברים וליצור קבוצות של Sleep Out America, לשתף את החוויה ברשתות החברתיות ולעודד אנשים נוספים להצטרף – בין אם בתרומות ובין אם בהתנדבות קהילתית באותם בתי אומנה. התנועה עצמה מספקת לכ-720 אלף בני נוער מקלטים שבהם יוכלו לישון בלילה, עוזרת להם למצוא משפחות אומנה ופועלת למציאת עבודה לאותם צעירים.

השינה בחוץ אינה מתיימרת לגרום לאנשים להרגיש חסרי בית, אלא להזכיר לציבור האמריקני את ממדי התופעה ואת המצוקה שממנה סובלים מיליוני צעירים. השינה בחוץ מסמלת אמפתיה, כבוד ואכפתיות: היא יוצרת סולידריות חברתית. "אומה אחת, לילה אחד, מטרה אחת", היא סיסמת המיזם ואזרחים מכל 50 המדינות בארה"ב לוקחים בו חלק. בעמוד הפייסבוק של Sleep Out America, ניתן לראות את האמריקאים ישנים בהמוניהם בחוץ, משתפים זאת ומעודדים אחרים כדי להגביר את המודעות ולסייע. ההתגייסות מעוררת השראה ומרגשת.

"ישנתי על ספסלים בפארק, עכשיו יש לי חלום"

מאז 2011 השינה בחוץ אינה רק על המדרכות הסמוכות לבתי המחסה. אתר התנועה מאפשר לתרום 35 דולרים וכמובן – לישון היכן ואיך שהם רוצים, וכמובן לשתף את הקרובים ובני המשפחה בחוויה. כל אחד יכול לבחור את חוויית השינה שלו – מאוהל על הדשא בחצר הבית ועד לינה בשק שינה על קרטון בחניון ציבורי או בפארקים עירוניים. התרומות מאפשרות לבתי האמנה לספק לילדים ולילדות חסרי הבית אוכל, טיפול רפואי, ייעוץ, סיוע משפטי, הכשרה בעבודה ובעיקר – תחושת ביטחון ושייכות.

"ישנתי על ספסלים בפארק, הסתובבתי ברחובות", מספר מארק, צעיר שהיה חסר בית לאחר שאמו התמכרה לסמים ומשפחתו התפרקה, "סיפרו לי על בית הברית, שזה מקלט לצעירים כמוני. אני כאן אחד ממאות צעירים שבחרו בחיים. החלום שלי הוא ללכת לקולג' וללמוד הנדסת אווירונאוטיקה".

למארק ולמיליוני צעירים חסרי בית ברחבי ארה"ב יש חלום: חיים טובים ובטוחים. ב-22 בנובמבר, מיליוני אמריקה הולכים לישון על זה ולהתעורר עם רצון להגשים לאותם צעירים את החלומות.עוד בנושא