אמנם נראה לנו כי חדר השינה הוא החדר בבית שבו אנחנו מבלים הכי מעט, אך אם חושבים על כך ההיפך הוא הנכון – זהו למעשה החדר שאנחנו נמצאים בו מספר השעות הרב ביותר. אמנם רוב השעות האלה עוברות בשינה, אך בכל זאת, גם בזמן שאנחנו ישנים מגיע לנו שהסביבה בה אנחנו נתונים תהיה נעימה ומפנקת.

החכמה היא לשלב פונקציונליות עם עיצוב נאה ולקחת בחשבון את המגבלות של החדר. אם אתם לא גרים בווילה ענקית ויוקרתית לכל חדר ישנה מגבלה כלשהי, בין אם גודל, צורה, או חלונות – חדרי שינה רבים מתהדרים בחלון אחד בלבד. אך גם חלון אחד, כמו חדר שינה קטן או תצורה משונה לא צריכים להיות מגבלה. החכמה היא לדעת כיצד להצניע את החסרונות ולהבליט את היתרונות.

הגודל לא חייב לקבוע

נתחיל באלמנט החשוב ביותר – גודל החדר. אם חדר השינה שלכם אינו גדול מימדים הדבר החשוב ביותר הוא לא להעמיס על החדר יותר מדי. בחרו במיטה בעלת מסגרת עדינה וגב מיטה לא נוכח יתר על המידה. גם גובה המיטה חשוב – ככל שהמיטה גבוהה יותר כך יראה שהיא תופסת יותר מקום בחדר.

מבחינת רהיטים נלווים כגון שידות לצד המיטה, אהיל, ספסל דקורטיבי בתחתית המיטה ותמונות על הקיר, גם כאן מומלץ לבחור בצבעים בהירים וחומרים ‘קלים’. עוד טיפ חשוב הוא לבחור, במידת האפשר, רהיטים עם פינות מעוגלות. זה לוקח פחות מקום, מגדיל את מרחב ההליכה בחדר ובכלל, פינות עגולות יוצרות תחושת נעימות.

לווילונות תפקיד מכריע בהרגשת המרחב של חדר השינה. כבדים וכהים יעמיסו על החדר ויגרמו לתחושה קלסטרופובית בעוד בהירים מבד דק ואוורירי ישיגו את אפקט הגודל והמרחב. בנוסף, אם תתלו את הווילונות מהתקרה, או במקום הגבוה ביותר הניתן על הקיר מעל החלון, זה יעניק תחושה של גובה נוסף לחדר שכמובן ‘מגדיל’ את החדר.

ויהי אור, גם בלילה

אלמנט נוסף בעל חשיבות הוא תאורה. מכיוון שרוב הזמן שאנחנו מבלים בחדר השינה הוא בלילה, כשאור טבעי כבר לא משחק תפקיד, הדרך שבה אנחנו מאירים את חדר השינה חשובה גם לנראות וגם להרגשת הנוחות שלנו.

מנורות משני צדי המיטה הן אלמנט כמעט מובנה בחדר השינה. הן נותנות את האפשרות לכל אחד מבני הזוג לשלוט ב’צד’ שלו של החדר, כשאחד מבני הזוג רוצה לקרוא או לגלוש והשני כבר עייף ורוצה לישון. תאורת תקרה, בין אם אהיל או גוף תאורה צמוד, עם דימר לצד המיטה מאפשר לשלוט באווירה בחדר ולא להיות כבולים בדיכוטומיה של ‘חושך או אור’

קצת דרמה לא מזיקה

כאמור, חדר שינה אמור להיות חדר מרגיע ונעים שרק עצם הכניסה אליו משרה עלינו מייד הרגשה עצלה ומתפנקת. מומלץ לא להשתמש בצבעים עזים, בריהוט אקסצנטרי, או להעמיס באלמנטים שלא קשורים – מדפי ספרים למשל לא מסתדרים בחדר השינה, כמו פסלי נוי או סידורי פרחים בעלי נפח גדול.

אבל בשביל שחדר השינה שלכם לא יהיה מנומנם יתר על המידה (משעמם במילים אחרות), אפשר להכניס פריט אחד ששובר את הקו. זה יכול להיות תמונה עם מסגרת מודגשת, שטיח עם דוגמא, אהיל בלתי שגרתי, בקיצור, פריט אחד שימשוך תשומת לב ויבליט את הקו הרגוע הכללי של החדר.

זה חדר השינה שלכם

הכי חשוב לזכור – זה חדר השינה שלכם. כל דבר שיגרום לכם להרגיש נעים בחדר, הוא הבחירה הנכונה. אם מצאתם מסגרת מיטה מעץ כהה שאתם פשוט משוגעים עליה, לכו על זה, גם אם חדר השינה שלכם אינו גדול מימדים. אם יש לכם כורסא רחבה שחוסמת את הגישה לחלון, אבל היא ירושה מסבא וגורמת לכם לחייך כל פעם שאתם רואים אותה, זה גם בסדר, גם אם זה מסרבל פתיחה וסגירה של חלונות.

העצה הכי טובה היא לזכור שזה החדר שלכם. לא משנה מה אחרים אומרים, וגם אם החדר לא נראה כאילו הוא ממגזין עיצוב, הוא עדיין שלכם והתחושה שלכם כשאתם נכנסים אליו ונשכבים על המיטה היא העיקר.