שינה טובה
17 אפר, 2019

ערה? בואי לסרט: כשהקולנוע סובל מנדודי שינה

לילות ארוכים וחסרי שינה הם נחלתם של כוכבים הוליוודיים רבים. מתקשים להירדם? הנה כמה המלצות לצפייה.
נדודי שינה

סרטי אימה הם משום מה סרטים שאנו צופים בהם בשעות הלא נכונות – שעות הלילה. החשכה והשקט מסביב תורמים למתח ואנחנו מרוכזים במהלך העלילה, כשהקלישאה "יהיו לך סיוטים בלילה" מאיימת להתממש. אבל יש כאלה שעבורם הסיוט האמתי בלילה הוא נדודי השינה מהם יסבלו, גם בלי לצפות בסרט.

נדודי שינה, אינסומניה בלעז, עלולים להיגרם מסיבות טכניות כמו מזרן לא נוח וכמות האור בחדר שינה ועד לסיבות נפשיות כמו עומס בעבודה, פיטורים או התרגשות לקראת חתונה. מעבר לקושי להירדם, נדודי שינה כוללים גם יקיצה מוקדמת מאוד בבוקר, יקיצה במהלך הלילה ושינה לא טובה באופן כללי. כ-20% מהאוכלוסייה סובלים מנדודי שינה, ואם במקרה גם לכם קשה להירדם –  אתם לגמרי לא לבד: הנה לכם כמה סרטים קלאסיים שגיבוריהם סובלים מנדודי שינה מסיבות שונות, אולי בהם תוכלו למצוא קצת נחמה כשאתם לא ממש נרדמים.

נהג מונית

סרטו המהולל של מרטין סקורסזה מ-1976 הוא מותחן פסיכולוגי שבמרכזו מגלם רוברט דה-נירו את טרוויס ביקל: יוצא וייטנאם שמגיע לניו יורק המזוהמת והאלימה ועובר תהליך נפשי מטלטל, שבשיאו הוא מנסה להציל נערה ולהתנקש בחיי סנטור. בעקבות השינויים במצבו הנפשי של ביקל וככל הנראה בשל שירותו בווייטנאם הוא סובל מנדודי שינה, ואת לילותיו הוא מעביר כנהג מונית, בחירה החושפת אותו לצד האפל של העיר ומערערת את מצבו יותר ויותר.

מועדון קרב

סרטו המהולל של דייוויד פינצ'ר מ-1996 מציג את  אדוארד נורטון ובראד פיט כשני פנים של אותו אדם – איש חסר שם שהאלטר-אגו שלו מכונה טיילר דירדן. הוא מאמין בתוקף שהוא והאלטר-אגו שלו הם שני אנשים שונים, ורק לקראת סוף הסרט הוא מבין שהאינסומניה שלו והבעיות הפסיכוטיות מהן הוא סובל גרמו לו ליצור מועדון קרב שהפך לכת ונדליסטית השואפת לחרב את הסדר הקיים.

אינסומניה

אל פאצ'ינו מגלם בלש שנשלח לחקור מקרה רצח; במרדף שלו אחר הנבל שמגולם על ידי רובין וויליאמס, מתגלה כי הוא סובל מאינסומניה קשה בגלל טעות קריטית שביצע. מאותו רגע פאצ'ינו העייף מנסה להשלים את משימתו ללא יכולת לעצום עין ללילה אחד של שינה הגונה. כמה ימים בלי שינה יחלפו עד שבנאדם מתחיל לאבד את שפיותו? שניים? שלושה? ארבעה או יותר? הסרט הזה של כריס נולאן מ-2002 מציג את נדודי השינה כבעיה שנוצרת בגלל אירוע טראומתי וגורמת לתפקוד לקוי שמשפיע על שיקול הדעת.

המכונאי

המותחן האנגלי-ספרדי בבימויו של בראד אנדרסון מ-2004 מציג את כריסטיאן בייל כמכונאי טרוור רזניק, אשר סובל זה תקופה ארוכה מאינסומניה עד כדי אובדן משקל. נדודי השינה גורמים לו במשך הזמן לבעיות התנהגות קשות והסרט מציג כיצד התופעה יכולה להפוך אדם נורמטיבי מן היישוב לכזה שסובל מהפרעות נפשיות ההופכות אותו לאלים ומסוכן.

סיוט ברחוב אלם

טוב, ברור שאחרי צפייה בסרט אימה שכזה כנראה תתקשו להירדם, אבל סרטו של הבמאי וס קרייבן מ-1984 מציג את נדודי השינה דווקא כדרך להיאחז בחיים. בסרט מגלים ארבעה צעירים כי החלו לחוות סיוטים בלילות על אדם מפלצתי בשם פרדי קרוגר, שנרצח בלינץ' על ידי דיירי רחוב אלם בשל היותו רוצח ילדים. ננסי, גיבורת הסרט, נמנעת משינה בעקבות הופעתו בחלומותיה, אך בהמשך מגלה שהחלומות הופכים למציאות והיא מנסה להפוך את קרוגר לאדם בשר ודם כדי להוביל למעצרו. סרט שמטשטש את הגבולות בין חלום למציאות ומהווה מעין מטאפורה לסיוט היומיומי שגורמים נדודי השינה לאלה הסובלים מהם.

נדודי שינה בסיאטל

כמו בלא מעט סרטים, גם את הרשימה הזאת נסיים בהפי-אנד. הקומדיה הרומנטית הקלאסית שביימה נורה אפרון ב-1993 מתחילה באהבה שמתה ומסתיימת באהבה שנולדת מחדש. טום הנקס משחק את סם בולדווין, אלמן שעובר עם בנו לסיאטל כדי לנסות להתחיל חיים חדשים, אך געגועיו העזים לרעייתו האהובה אינם נותנים לו מנוח. הוא מתקשה להירדם בלילות וסובל מנדודי שינה. שיחה לילית לתוכנית ייעוץ מובילה אותו להכרות עם עיתונאית בשם מאני ריד, בגילומה של מג ראיין, השובה את לבו מרחוק – ומכאן העלילה מתפתחת עד למפגש רומנטי בלתי נשכח על גג האמפייר סטייט בילדינג.עוד בנושא