חדר השינה הינו החדר הכי אינטימי בבית לכן בחירת חדר השינה נחשבת  כבחירה מאוד אינדיבידואלית, בהתאם לתרבותו וטעמו האישי של האדם. לדברי רוז בחדר השינה אנו רואים השפעות עיצוביות רבות הבאות מעולם האופנה הכולל בתוכו תיפורים מיוחדים, שימוש בכפתורים קיפולים וכמובן עולם עשיר ומגוון של בדים. אלמנטים המופיעים במכנסיים, ג’קטים חולצות וכדומה נכנסים היום אל תוך עיצוב חדר השינה בכלל והמיטות בפרט.

אם בעבר ראינו מיטות כבדות עשויות מעץ היום הבד השתלט על עיצוב חדר השינה ועיצוב המיטות. הבחירה בבדים מגוונים בעלי מרקמים וצבעים שונים מאפשרים למעצב ולצרכן לשחק עם אופי המיטה ולהשיג מראה גס או עדין. הבד מוסיף נופך של רכות וחמימות המשרה נוחות ונעימות.

2017 מאופיינת בשימוש רב בבדים, מיטות ושידות מרופדות הנותנות תחושה של חום ורכות לחדר השינה לצד אבזור ותיפורים מיוחדים. השימוש בבד מרופד מאפשר לשחק עם צבעי הבד, כבר לא צריך לחשוש מבחירה בצבע קר או חם מאחר והבד המרופד נותן את החמימות שאנו מחפשים ומאפשר מרחב בחירה בתחום הצבע

חדר השינה הקלאסי משתנה

לפי דודי רוז, אנו רואים בשנים האחרונות תופעה של מרכזיות חדר השינה בחיי היום יום, כבר לא מדובר בחדר שינה רק למטרות שינה אלא החדר משמש גם לצפייה בטלוויזיה,  חדר עבודה (מהלפ טופ או הטאבלט), שיחת טלפון ועוד.

חדר שינה קלאסי
הקהל הישראלי מחפש היום לשלב אופנתיות ופרקטיות יחדיו, הפרקטיות והנוחות חשובה אך העיצוב תופס מקום נכבד מבעבר. אחד השינויים בתפיסת עיצוב חדר השינה הוא נושא גודל המיטה, בעבר מרבית המיטות היו בגודל 140 ס”מ בלבד ואילו בשנים האחרונות אנו רואים דרישה למיטות גדולות יותר אשר יציעו נוחות לצד מקום. השהיה במיטה למטרות כמו צפייה בטלוויזיה או עבודה מהמחשב הנייד הביאה עימה גם את הצורך במרחב ונוחות. המגמה למיטות בגודל של 160 ס”מ או 180 ס”מ ומעלה התגברה. בבחירת גודל המיטה חשוב להתחשב בגודל חדר השינה על מנת שלא ייווצר עיוות בתפיסת המרחב של חדר השינה.

שינוי נוסף שחל בהרגלי עיצוב חדר השינה של הקהל הישראלי הוא אופי רכישת הפריטים, אם בעבר זה היה קנייה של חדרי שינה מעוצבים הכוללים גם קומודה וארון קיר הרי היום הרכישה היא יותר פרטנית, כאשר פריטי הבסיס הינם המיטה עצמה עם שידות המיטה שאליהם התווספו פריטים נוספים כמו: גב מיטה מעוצב, שידת טלוויזיה עם מגירות ואף  כורסת ישיבה מעוצבת המוסיפה לחדר אווירת חמימות.

הדבר הראשון בו יש להתמקד בעיצוב חדר השינה האידיאלי הוא התאמה לצרכים, לאישיות ולשאיפות האינדיביואליות של כל אדם.

ה”אני מאמין” של דודי רוז כמעצב מבוסס על התפישה שכל אדם מודע לרצונות שלו אך לא לכל אחד יש את הכלים ליישם אותם. “כשמגיעים לחנות לבצע רכישה חשוב לדעת לגשת אל איש מקצוע שיוכל לסייע בארגון המחשבות שלנו לגבי הקנייה ולא להכתיב לנו מה לקנות”.

לדברי רוז, רכישת חדרי שינה מעוצבים חייבת להיות מלווה בשיתוף איש מקצוע אודות מי אנחנו, כמה זמן אנו מבלים בחדר השינה, הדברים המעניינים אותנו וחשובים לנו בחדר, צבעים אהובים, סגנון ריהוט מועדף ועוד.

חדר שינה מעוצב
על פי המידע הזה ניתן לבנות קונספט שיגבש את האלמנטים הרצויים ויאפיין את החדר, הריהוט, החומרים והצבעים הנבחרים יותאמו לאווירה שהלקוח בחר ליצור בחדר השינה הפרטי שלו. כך למשל, אם אדם מעוניין בחדר שינה מעוצב בסגנון מלכותי הוא יבחר ככל הנראה במיטה גבוהה עם ראש גבוה מאוד, סגנון מנופח ומעוגל, בדים נשפכים והרבה כריות. העיצובים השונים נבחרים בהתאם לאופנה ולטרנדים העכשוויים.

רוז מציין שבעיצוב החדר צריך להקפיד הן על הפן האסתטי והן על הפן הפונקציונלי. “חשוב שהחדר ייראה יפה  ושיהיה נוח לתפעול, בבחירת המידות של הריהוט צריך לשמור על יחסים ברורים בין השידה, המיטה והארון.”

רעיונות נוספים לעיצוב החדר שיכולים לעשות שינוי גדול:

לזכור שהחדר הזה הוא לא מקום ציבורי המיועד לאירוח ולכן לא צריך לשרת אינטרסים של אף אחד לבד מהאינטרסים האישיים שלנו. זה המקום לממש בו את כל הפנטזיות העיצוביות הפרועות ביותר שלנו- מבחירה של צבעים לא קונבנציונאליים ועד להקצאת מקום ייחודי לחדר משחקים פרטי בשבילנו- הכל הולך!

מידות החדר- ככל שהחדר גדול ומואר יותר קיימות אפשרויות בחירה רבות יותר לגבי סגנון הרהיטים הצבעים והמידות. כך למשל בחדר קטן וחשוך לא מומלץ לשים מיטות גבוהות שיחסמו את החלל וישדרו “כבדות” ולא מומלץ להשתמש בצבעים כהים המקטינים את החדר באשליה אופטית. בחדר גדול ומואר לעומת זאת יש מגוון גדול יותר של אפשרויות לגבי גודל הריהוט , הצבעים ומספר הפריטים הפחות סטנדרטיים שניתן להכניס אליו.

טיפ נוסף הוא התאמת סגנון הריהוט לגיל המתאים- מיטות נמוכות וצבעים בהירים של ריפוד מתאימים לסגנון צעיר וספורטיבי ואילו מיטות גבוהות המרופדות בצבעים חומים יתאימו לקהל יעד מבוגר יותר.

לגבי האקססוריז, רוז מציין את חשיבות ההתאמה לקונספט הנבחר עבור החדר. מומלץ לבחור אלמנטים וויזואליים ומתוחכמים יותר- כאלו שישדרו את האווירה הרצויה בחדר ולא באלמנטים מילוליים ופשוטים מדי. אם חשקה נפשכם למשל בחדר כפרי-מומלץ להכניס אלמנטים ייחודיים של טבע כמו פרחי נוי,צבעי פסטל, אריחים מעץ וכדומה במקום תמונה של נוף.

דוגמאות של חדרי שינה מעוצבים בעמינח

מיטת Feeling מכניסה את הטכנולוגיה והפונקציונאליות אל תוך חדר השינה ומציעה ראש מיטה מרופד, משטחים מתכווננים אינטגרלים למיטה, שידות לילה “צפות” התלויות על ראש המיטה, גופי תאורה בתוך גב המיטה המופעלים במגע ידני (ללא כפתור הפעלה) ותחנת עגינה לאייפון ורמקולים המשולבים בתוך גב המיטה. המיטה החדשה מציעה שילוב ייחודי המכניס את הטכנולוגיה אל תוך חדר השינה ועדיין מאפשרת להנות מחדר שינה נעים, מפנק ומרופד.

שידות הצד אשר עיקר תפקידן לרוב הינו כרהיט פונקציונלי וחיוני מקבלות “טוויסט” עיצובי נוסף והן תלויות על גב המיטה (צפות), דבר המוסיף עוד יותר לפונקציונליות ולנוחות בעיקר בזמן ניקיון חדר השינה ומוריד מהנפחיות והמסה שלהן.

מנורות הקריאה המסורתיות מבצעות אף הן “קפיצה” אל תוך גב המיטה ותלויות מתוכו, הפעלתן הינה על ידי מגע ידני קל- ללא כפתור הפעלה מתוך מטרה לפשט את הפעולה.המיטה מציעה גם מערכת שמע המורכבת בתוכה עם תחנת עגינה לאייפון/אייפד- המאפשרת השמעת מוסיקה והטענת הטלפון הנייד או האייפד.

מיטת Feeling החדשה מציעה רף חדש של נוחות וקדמה בחדר השינה, מאפשרת לנו לעצב חדר שינה נעים, ייחודי  המכיל בתוכו את הטכנולוגיה המתקדמת ביותר בצורה עדינה ולא צעקנית.