מדע
23 דצמ, 2018

כן לדגים, לא לאלכוהול: 6 טיפים מנצחים לשינה טובה

אם קשה לכם להירדם ואתם מתעוררים כמה פעמים באמצע הלילה, זה הזמן לאמץ כמה עצות לשינה טובה לכבוד השנה החדשה.

כולם כבר יודעים היום ששינה היא לא משחק ילדים. היא מהווה שליש מחיינו, מסלקת רעלים, משפרת את הזיכרון, מרגיעה את הנפש, משקמת את תאי הגוף ואלה הם רק כמה סיבות טובות להקפיד על שינה טובה ורצופה. לרגל השנה החדשה ריכזנו עבורכם כמה טיפים חשובים במיוחד לשינה איכותית יותר:

אכלו דגים
מחקרים שנערכו בשנים האחרונות מצאו כי שילוב של דגים בתזונה היומיומית והשבועית יכול לסייע במניעת מחלות לב, שבץ ואפילו אלצהיימר. מחקר אמריקני מקיף שבדק כיצד משפיעים מזונות מסוימים על איכות השינה בקרב ילדים מצא יתרון נוסף לאכילת דגים. מסתבר שחלק מזני הדגים הפופולריים מכילים חומצה אמינית שמסייעת לגוף בייצור סרוטונין – הורמון המשפיע על מצב הרוח, מונע תחושת דיכאון ואי-שקט, ומסייע לתהליך ההירדמות. המחקר האמריקני התייחס אמנם לילדים בלבד, אבל גם מבוגרים יכולים ללמוד ממנו הרבה.

שימו כדור טניס בכיס של מכנסי הפיג'מה
למרות שנראה כי שינה היא פעולה שאינה קשורה לבעיות אורתופדיות, הרי שבמציאות שכיחות הסובלים מבעיות גב בגלל שינה לא בריאה הולכת וגדלה. לכן, חשוב לאמץ הרגלי שינה בריאים שמאפשרים לעמוד השדרה, לחוליות ולשרירים לנוח. חשוב לבחור בתנוחת שינה נכונה. שינה על הבטן היא הגרועה ביותר מאחר והיא גורמת לעומס על שרירי הצוואר. דרך טובה להתגבר על כך היא להכניס לכיס מכנסי הפיג'מה כדור טניס. ברגע שתסתובבו על המזרון, הכדור ילחץ על הגוף והכאב יחייב אתכם להסתובב לתנוחה טובה יותר.

אל תשנו יותר מדי
נהוג לחשוב שמחסור בשעות שינה פוגע בבריאות, אבל מסתבר שגם יותר מדי שינה לא טובה עבורנו. מחקר אוסטרלי בנושא הרגלי שינה מצא כי שינה של יותר מ-9 שעות בלילה עלולה לפגוע בבריאות וכי שילוב של יותר מדי שעות שינה עם מיעוט פעילות גופנית ממש מסוכן עבורנו ומעלה את הסיכון למוות מוקדם. מחקרים אחרים גילו כי שינה מרובה מדי עלולה לגרום לפגיעה בפוריות, וסיכון לפתח מחלות לב וסוכרת. ההמלצה הגורפת לאנשים מבוגרים היא לישון 8-7 שעות בלילה.

לכו לישון מוקדם
אם כששואלים אתכם באיזו שעה אתם הולכים לישון מדי יום, אתם עונים ״ב-1:00״ – הטיפ הזה הוא בשבילכם. כשהולכים לישון בשעה מאוחרת נפגע מנגנון השעון הביולוגי ולכן מרגישים למחרת עייפים ולא נמרצים. כן, ברגע שהלילה יורד גופנו מגיב לכך פיזיולוגית ומכין את עצמו ל"כיבוי מערכות", באותו האופן בו הוא מעיר עצמו עם קרני השמש הראשונות. שנת לילה מאוחרת משמעותה פגיעה במנגנון הטבעי הזה. הפתרון לכך די פשוט – לכו לישון מוקדם יותר כך שתוכלו להשלים שינה בריאה של 8 שעות בלילה. את הספרים והטלוויזיה תדחו לסוף השבוע.

תרגלו נשימות
יום העבודה המודרני על שלל מסכיו המרצדים, מעייף את העיניים ואת המוח וגורם לנו לייחל לשינה מהירה בבואנו הביתה. הבעיה שהשינה היא לא תכנית כבקשתך ולפעמים אנחנו נעים מתנוחה לתנוחה במיטה עד שאנחנו נרדמים בשעה מאוחרת למדי. איך פותרים את הבעיה? תוכלו להשתמש למשל בטכניקת הנשימות 4-7-8 של ד"ר אנדרו וייל, שבעצם ממלאת את הגוף בחמצן ואמורה להרדים אתכם תוך דקה.

לא לסיגריות ואלכוהול
כדי לשפר את איכות השינה שלכם תצטרכו להיפרד אחת ולתמיד מהרגלים רעים אותם פיתחתם במשך השנים כמו עישון ושתיית קפה או אלכוהול לפני השינה. הניקוטין למשל ידוע כחומר שמגרה את מערכת העצבים, מגביר את קצב פעימות הלב ומעלה את לחץ דם באופן כזה שפוגע באיכות השינה. הקפה כידוע הוא משקה ממריץ שעלול לגרום לכם לשינה עצבנית ומעייפת, והאלכוהול שנדמה לעיתים כמרדים, גורם בהמשך הלילה לשינה שטחית ולא מספקת כמו גם לשיבוש הפעילות המוחית במהלך השינה.עוד בנושא