מדע
09 ספט, 2021

האמנים שהופכים את חלומות הקורונה למוחשיים

תקופת הקורונה השפיעה על החלומות של כולנו. יש מי שהצליחו להפוך את זה למיצג אמנותי מרהיב
האמנים שהופכים את חלומות הקורונה למוחשיים

כמה פעמים התעוררתם בבוקר, והייתם בטוחים שהחלום שחוויתם היה אמיתי? סביר להניח שזה קרה פעם-פעמיים ואפילו יש כאלה שחווים זאת באופן קבוע. לחלומות יש נטייה להרגיש מוחשיים מאוד וישנם כאלה שמתעוררים בבוקר ומהרהרים במה שחלמו, מספרים בהתלהבות איזה "מסע לילי" הם עברו או שסתם שותקים ומעבדים את התמונות והרגשות שהציפו אותם במהלך השינה.

האנה ג'ובין ואדריאן מורפי, קולנוענים מקנדה, יצרו את מיזם covid-19.dreams, אליו אנשים יכולים לשלוח את תיאור חלומותיהם והם מציירים אותם. הם הפכו את החלומות למוחשיים דרך האמנות – ובחרו לעשות זאת בתקופה שבה גם החלומות עצמם נראו קצת אחרת, עבור הרבה אנשים.

תקופת הקורונה, שנראה סוף סוף שאפשר לדבר עליה בלשון עבר, השפיעה גם על החלומות שלנו: הבידוד החברתי, ההסתגרות בבתים – לבד או עם בני המשפחה – לצד החשש מהמגיפה העולמית המסתורית והאופן בו שינתה את חיי היומיום, השפיעו על השינה שלנו בכלל ועל מאפייני החלומות שחלמנו.

זה היה נכון במיוחד בחודשים הראשונים של מגפת הקורונה, שבם השתנו גם הרגלי השינה של רבים. מחקר מאוניברסיטת בראון בפרובידנס, ארה"ב, הראה שבצפון אמריקה אנשים נרדמו כ-45 דקות מאוחר יותר מהרגיל וברוסיה כ-90 דקות מאוחר יותר. אנשים גם השכימו מאוחר יותר בשל השינוי בהרגלי הבוקר – לא צריך ללוות את הילדים לבית הספר, לא תמיד מותר לצאת לריצה וגם אין צורך לנסוע לעבודה.

אולי יעניין אותך גם:

החלום ושברו: מה החלומות שלנו מנסים לרמוז לנו?

הכירו את החלומות שהניעו מציאות

כאמור, לא רק הרגלי השינה השתנו אלא גם חוויית החלום התעדכנה בהתאם. חלומות הם הדרך של המוח לעבד רגשות, חוויות ואירועים ביומיום ובחיים, והמגיפה העולמית השפיעה גם על כך. אליזבטה סולומונובה, חוקרת שינה באוניברסיטת מקגיל במונטריאול, אמרה בריאיון לאתר CBCNEWS הקנדי כי בחודשים הראשונים של מגפת הקורונה אנשים רבים היו מרותקים לבתיהם, כך שאחד החלומות החוזרים ביותר שדווחו במחקר היו כאלה שבהם אנשים חשו תקועים, לא פרודוקטיביים או כאלה שמייצרים חוויה מתסכלת, לדוגמה לנסות לתפוס מטוס או אוטובוס ולא להצליח. "במילים אחרות, אנשים לא חלמו כל כך הרבה על המחלה האמיתית, מה שהם חלמו עליו הוא להיות לא מסוגל לעשות את מה שהם רוצים לעשות. אז זה כנראה השתקפות של מצב בסיסי יותר שכולנו מצאנו בו את עצמנו".

"החברה שלי דבוקה לחלון"

פרופ' דיידרה בארט מבית הספר לרפואה באוניברסיטת הרווארד פרסמה ספר בשם "חלומות מגיפה" שמבוסס על תיאור של כ-9,000 חלומות. היא מספרת שאחרי אסון התאומים בניו יורק, רבים חלמו על תאונות, התרסקויות ואסונות טבע. לקורונה אפקט דומה והמגיפה השפיעה על חלומות האנשים בכל העולם. "בעתות משבר, גם משבר בריאותי, זה בולט כשמדובר ביכולת של האנשים להיזכר בחלומות ולצלילותם של החלומות", היא אומרת ומציינת אימאג' שחזר בחלומות של רבים – מאיטליה וצרפת ועד צפון אמריקה – חלומות על חרקים; "וזה יכול להיות כל סוג של חרק. אנשים חלמו על נחילי דבורים ו'צבאות' של ג'וקים", היא מספרת.

גם את הדימויים האלה הופכים הצמד מטורונטו למוחשיים. "זאת דרך נהדרת לעשות משהו יצירתי אבל גם לתקשר עם הקהילה ולקשור קשרים עם אחרים. אנשים שלחו לנו תיאורי סיוטים, חלומות על מפגש עם אהובים, חלומות מוזרים", אומר מורפי.

"חלמתי שאני צופה בסרט ולפתע רואה את החברה שלי מודבקת לחלון בנייר דבק", מתאר מורפי חלום שנשלח אליהם, "זה מוזר. אני חושב שזה קרה בגלל הערה שלה אליי באותו יום על כך שאנחנו לא מתראים בגלל הקורונה ואולי כדאי שהיא תדביק את עצמה לחלון כדי לצפות בי". השניים איירו את החלום בצורה צבעונית. "מה שמעניין במהלך ציור החלומות הוא שההשראה היא מתוך הלחץ שאנחנו חווים, ובמהלך הציור אנחנו לוקחים צעד אחורה מלחצי היום ומכניסים הומור לחוויות האלה. כולנו מרגישים מבודדים וזאת דרך להיות פחות בודדים, ולשתף רגשות".עוד בנושא