שינה טובה
02 אוק, 2019

אל תעשו סלט: האם תזונה צמחונית תמיד מועילה לשינה?

יום הצמחונות הבינלאומי הוא הזדמנות לבדוק עד כמה צמחונות יכולה להשפיע על דפוסי השינה שלנו, מהם יתרונותיה וממה דווקא כדאי להיזהר.
האם תזונה צמחונית תמיד מועילה לשינה

אין זה סוד שבעשור האחרון יותר ויותר אנשים בוחרים להיות צמחונים או טבעוניים מסיבות רבות ומגוונות. באופן מסורתי, המחקר על צמחונות התרכז בעיקר בחסרים תזונתיים פוטנציאליים, אבל בשנים האחרונות נערכו מחקרים רבים שמאשרים את היתרונות הבריאותיים של תזונה ללא בשר.

אכילה על בסיס צמחי מוכרת לא רק כמספקת מבחינה תזונתית, אלא גם כדרך להפחתת הסיכון למחלות כרוניות כמו הורדת לחץ דם וכולסטרול, הפחתת שיעורי מחלות לב, סוכרת מסוג 2 וסרטן. גם לפי האיגוד האמריקני לתזונה, תזונה צמחונית מתוכננת כראוי יכולה לספק יתרונות בריאותיים ולסייע במניעה וטיפול במחלות.

האם בחירה בצמחונות יכולה להשפיע גם על דפוסי השינה שלנו? האם תזונה צמחונית יכולה להיות המפתח לשנת לילה טובה? התשובה כמובן מורכבת. בפועל אין תשובה מוגדרת לשאלה מי ישן טוב יותר צמחונים או אוכלי בשר. מזונות משתי הדיאטות מכילים רכיבים שמסייעים לישון טוב ורכיבים שעלולים להפריע לשנת לילה טובה ורציפה.

כך למשל, מחקר שהתפרסם בכתב העת Clinical Sleep Medicine ושבדק את הקשר בין תזונה לשינה, מצא כי צריכת סיבים גבוהה גרמה להארכת שלבי השינה העמוקה. לעומת זאת, צריכה גבוהה של שומנים רוויים וסוכר גרמה לשינה קלה ולהתעוררויות מרובות. במחקר נמצא שמספיק יום אחד שבו צורכים יותר שומן רווי ופחות סיבים, כדי להשפיע לרעה על איכות השינה.

אם בחרתם בתזונה צמחונית נראה שכמות השומן הרווי שאתם צורכים נמוכה יחסית וצריכת הסיבים  גבוהה יחסית. אולם, כדי לישון טוב בלילה יש עוד כמה דברים שצריך לשים אליהם לב, במיוחד בארוחת הערב ובמזון שמנשנשים אחרי.

לקראת יום הצמחונות הבינלאומי שחל ב-1 באוקטובר בדקנו את היתרונות והחסרונות האפשריים בתזונה צמחונית, בכל הנוגע לשינה שלכם. בשורה התחתונה, השאלה אינדיבידואלית לגמרי – ותלויה בסופו של דבר במה שתבחרו לשים על הצלחת.

האם צמחונים ישנים טוב יותר

מהם יתרונות התזונה הצמחונית לשינה?

הקלה על מערכת העיכול

כשמערכת העיכול מתמודדת עם פירוק מזון עשיר בחלבונים כמו בשר, התהליך ארוך ומורכב יותר – ועשוי להפריע במהלך הלילה, אם לא הקפדתם על פרק זמן ארוך מספיק בין הארוחה לשינה. תזונה טבעונית או צמחונית מכילה כמויות בשפע של פרי, טבע וקטניות סיבים, מה שמשפר את תהליך העיכול ומונע צרות מיותרות.

תזונה אנטי דלקתית

אם זכיתם לחוות חוויה מפוקפקת של התכווצויות מתוך שינה, או התלקחות פתאומית של כאבי מפרקים – כדאי לדעת שיש להם קשר מוכח לתזונה. תזונה המכילה כמויות גדולות של מזון מעובד או בשר נחשבת דלקתית יותר, וזו הסיבה שלטבעונות וצמחונות יש יתרון – לאכילה מוגברת של פירות וירקות יש בהחלט יתרונות אנטי דלקתיים. אגב, ירקות ופירות מכילים גם נוגדי חמצון שעוזרים בייצור סרוטונין – מוליך עצבי במוח שמשפיע על השינה.

ריבוי מזונות עם ויטמינים מקבוצת B

מחסור בוויטמינים מסוגB  יכול להוביל להפרעות בשינה. כך למשל ויטמין B6 מסייע בייצורו של המוליך העצבי סרוטנין, שלו תפקיד חשוב בוויסות מנגנון השינה במוח, ולכן רמות נמוכות שלו יכולות לגרום לנדודי שינה. ויטמין B6 אפשר למצוא לדוגמה בחומוס, בבננות ובאבוקדו האהובים על צמחונים כתחליף טוב לשומנים מהחי.

מזונות עשירים במגנזיום

המגנזיום מווסת את פעולת הורמון המלטונין שאחראי על מחזור השינה-ערות בגופנו. חוסר מגנזיום בגוף עלול לגרום להפרעות שינה, ביניהן נדודי שינה והוא משחק תפקיד בשיפור היכולת להגיע לשינה נינוחה ועמוקה. מגנזיום אפשר למצוא במגוון מזונות שצמחוניים נוהגים לאכול כמו אבוקדו, טופו, דגנים מלאים, דגים (לאלו מהם שכוללים אותם בתפריט), בננות, אגוזים וקטניות.

מודעות גבוהה לתזונה בריאה

זה אולי כללי, אבל זה מהותי בהחלט. מי שנושא באג'נדה סדורה ואידאולוגית לגבי אופן התזונה שלו, באופן טבעי מגיע עם מודעות גבוהה יותר לאכילה של דברים בריאים – לפעמים זה מגיע יד ביד עם השקעה רבה יותר בשיפור הרווחה הנפשית והפיזית. קרניבורים יקרים, יש לכם ממי ללמוד.

מהם יתרונות התזונה הצמחונית לשינה

מהם החסרונות בתזונה צמחונית לשינה?

נטייה מוגברת לאנמיה

אין זה סוד שבהעדר בשר ודגים בתפריט, השמירה על רמה נאותה של ברזל ו-12B בדם היא אתגר לא פשוט. מחסור בהם עשוי לגרום לאנמיה, המלווה לרוב בתחושת עייפות מוגברת ובפגיעה בתפקוד – כך שגם אם ישנתם טוב, אתם עלולים לקום עייפים.

מחסור בסידן

בדומה לברזל וויטמין B12, גם הסידן הוא בעלי חשיבות מכרעת בכל הקשור לשמירה על הבריאות ומחסור בו מסוגל להשפיע לרעה על דפוסי השינה. לרוע המזל, גם הוא בעיקר בשפע במזונות שמקורם בבעלי חיים. החדשות הטובות הן שצמחונים, בניגוד לטבעונים למשל, יכולים לנסות ולהשלים את החסר בעזרת חלב, גבינות וביצים.

עלייה מוגברת בצריכת סוכר

מזונות עתירי סוכר, פחמימות פשוטות ומשקאות מעוררים פוגעים בשינה. זה אולי נכון גם למי שאינו מקפיד על תזונה צמחונית – אבל דווקא תזונה כזו עלולה להגביר את החשק למתוק. סוכרים ופחמימות פשוטות מגבירים עוררות ויפגעו באיכות השינה. זה נכון גם לגבי משקאות שמכילים חומרים מעוררים כמו קפאין. לא מדובר רק על קפה, גם בסוגים שונים של תה יש כמויות גבוהות של קפאין ששווה ערך לכוס קפה, קוקה קולה ומשקאות אנרגיה אחרים.

מזון מעודד גזים

קחו, למשל, את הכרוב והכרובית ממשפחת המצליבים – מרכיבים פופולריים במיוחד בתפריטים צמחוניים. אלה גורמים לחלק מהאנשים לגזים, נפיחות בבטן והרגשה לא נוחה שיכולה לגרום לקשיי הירדמות. כדאי למנן אותם בהתאם.

מאכלים עם הרבה תבלינים

תחליפי בשר כמו טופו וסויה על צורותיו הנוספות מצריכים לא מעט חיפוי של תבלינים, כדי להיות "דומים לדבר האמיתי", וריבוי תבלינים עלול להגביר את פעילות מערכת העיכול, לגרום לצרבות ולפגוע באיכות השינה – או להגביר צמא ולגרום להתעוררות תכופה בלילה, בעקבות השתייה המוגברת.עוד בנושא