02 דצמ, 2019

האם חלומות יכולים לנבא עתיד

את זה שחלומות בוחשים בחוויות היום שעבר, אנחנו כבר יודעים. אבל האם הם יכולים לספק הצצה למה שיתרחש בהמשך?
האם חלומות יכולים לנבא את העתיד

האמונה היהודית חצויה ביחסה אל חלומות ומשמעותם: מצד אחד קובעים חכמי היהדות, כי "חלומות שווא ידברו" – ומצד שני, יש מי שטוען ש"חלום – אחד משישים לנבואה". התנ"ך משופע בסיפורי חלומות שהתגשמו – כמו חלומותיהם של יעקב, יוסף ואף פרעה מלך מצרים שחזו את העתיד כל אחד בדרכו – וגם היום מקובל בחוגים דתיים מסוימים לערוך טקס "הטבת חלום", בניסיון לשנות את משמעותם של חלומות המנבאים רעות.

האם מדובר בשטות מוחלטת ומנותקת מהמציאות, והאם משמעותם של החלומות היא רק כפי שהתווה פרויד – ביטוי לקורותינו במהלך היום החולף, לפחדינו החבויים ולתשוקותינו הנסתרות?

מסתבר שיש אנשי מדע שאינם שותפים לדעה המקובלת. אחת מהם היא ד"ר ג'וליה מוסברידג', נויורולוגית מובילה מאוניברסיטת נורת'ווסטרן, שבספרה האחרון טוענת שחזיונות בחלומות הם דבר אמיתי לגמרי ושעד 30% מהאנשים חווים חזיונות כלשהם בחלומות. הספר אינו תיאורטי בלבד, אלא מבוסס על עשרות מחקרים מדעיים מ-32 השנים האחרונות העוסקים בתופעת החזיונות בחלומות. ממחקרים אלו עלה שאנשים בעלי חלומות נבואיים חזו בדיוק רב אירועים עתידיים.

מוסברידג' עצמה מסבירה בהקדמה למחקר כי אין מדובר ביכולות על טבעיות, וכי גם ידיעה מוקדמת של מאורעות שעתידים להתרחש היא תגובה פיזיולוגית של הגוף האנושי: "אפקט פיזי אמיתי שמציית לחוקי הטבע. האפקט הוא אמיתי אבל קטן – השאלה היא איך זה עובד ולא האם זה קיים".

האם חלומות יכולים לנבא את העתיד

רוצים לדעת האם החלום המוזר שחלמתם אתמול בלילה היה חלום רגיל, או  אולי חלום נבואי? מוסברידג' גיבשה בספרה מספר קריטריונים היכולים לקבוע מהו סוג החלום שחלמתם. כך, למשל, החלום צריך להכיל מידע ספציפי באשר לאירועים עתידיים: אם חלמתם נניח על משחק כדורגל, החלום צריך להכיל מידע כמו מי הנבחרת שתנצח ובאיזו תוצאה. בנוסף, בין החלום לאירוע העתידי אותו חזיתם צריך לחלוף פרק זמן של פחות משבוע.

מחקר מדעי שבוצע על ידי צוות חוקרים משותף מקנדה ופינלנד טוען גם הוא כי לחלומות יש ערך נבואי, אך רק לאלו הרעים והמפחידים – המהווים אגב 80% מכלל החלומות. החוקרים ביקשו לקעקע את הקשר בין חלום נבואי לכוח עליון, קשר ששורשיו בעת העתיקה, וטענו במחקרם כי "הכוח העליון" כאן הוא המוח שלנו שבעצם מנסה לנבא בעיות שעלולות להתרחש בחיינו על מנת שנוכל להתכונן אליהן כראוי במציאות.

עורכי המחקר טוענים כי החלומות, בדיוק כמו האדם, עברו במהלך שנות ההיסטוריה סוג של אבולוציה. כך, אם בעבר חיו אבותינו בסכנה פיזית תמידית, בין אם מצד אויבים ובין אם מצד בעלי חיים בסביבת מגוריהם, הרי שמערכת החלומות שייצרה פחדים ואיומים במהלך שנת הלילה עזרה להם להיות ערניים יותר במציאות לאיומים מולם התמודדו ולפתח הגנות.

בימינו, כאשר אנו לא חווים סכנות שכאלו ברמה היומיומית, החלומות עברו אדפטציה ועידון ואנו חולמים יותר על פחדים רגשיים כמו הפחד מלהיכשל במבחן או הפחד לקבל דחייה מאדם אהוב. המחקר מצא גם כי בסוג מסוים של חלומות מדובר על סוג של אימון רגשי עבורנו. כך, אנשים שהיו בתהליך גמילה מעישון נטו לחלום על עצמם מעשנים בחלום והדבר גרם להם לרגשות אשם שהתבטאו אחר כך בהימנעות חזקה יותר מעישון.

מסתבר שגם במדע קיים יחס דואלי לחלומות, כפי שניתן למצוא בתרבויות לאורך שנים. בכל מקרה, אם הלילה תחלמו על המספרים הזוכים בלוטו, אולי כדאי שתוותרו על הסקפטיות ליום אחד ותמלאו את טופס ההגרלה. מי יודע, אולי באמת נחה עליכם הרוח והפכתם לנביאים ללילה אחד.