שינה טובה
26 יונ, 2018

כשהיום לא נגמר: 4 עצות שיעזרו לכם לישון גם כשחם בחוץ ויש אור עד מאוחר

הקיץ בישראל מביא איתו שעות אור ארוכות וחום מעיק. הנה כמה כללים בסיסיים שישפרו את שנת הלילה שלכם לקראת היום הארוך ביותר בשנה.

בשנת 3500 לפני הספירה נבנתה בדרום אנגליה תעלה עגולה, בעומק של 2 מטרים ובקוטר של כ-100 מטר. בוניו הקדמונים של המקום קראו לו סטונהנג’, וכמה מאות שנים מאוחר יותר הוצבו במרכזו של המתחם עשרות מצבות אבן ענקיות במשקל 4 טון כל אחת. שנים לאחר מכן נבנה באתר החלק המרשים ביותר, שבולט למרחוק גם היום – עשרות אבני ענק, שמשקל כל אחת מהן כ-50 טון. בין כל שתי אבנים מחברת אבן משקוף ענקית. עד היום לא ברור מי בנה את המתחם ולמה מיועדות אבני הענק, אבל דבר אחד כן ידוע והוא די מפתיע: מתברר שביום הארוך ביותר בשנה, ה-21 ביוני, כאשר עומדים במרכז הסטונהנג', אפשר לראות את השמש זורחת בדיוק מעל ה-Heelstone, האבן החשובה והמפורסמת במתחם.

מדי שנה, נוהגים לחגוג בסטונהנג' את היום הארוך בשנה, אבל לא רק שם ולא רק ב-21 ביוני. שעות האור המרובות והחופשות של חודשי הקיץ בחצי הכדור הצפוני, הן סיבה טובה לישון פחות ולבלות יותר.

חוקרים בבלגיה מצאו שרמת הפעילות במוח משתנה בין עונה לעונה, וכי המוח שלנו נוטה להיות יותר פעיל בקיץ, מה שמשאיר אותנו יותר ערניים גם בשעות הערב המאוחרות. רמת הריכוז של המשתתפים במחקר הגיעה לשיא סביב ה-21 ביוני.  לעומת זאת, סביב ה-21 בדצמבר, שהוא היום הקצר בשנה ותחילת החורף, רמת הריכוז הגיעה לשיא השפל.

הסיבה שאנחנו ישנים פחות שעות ושהשינה שלנו פחות איכותית, לא תלויה רק בנטייה הטבעית להיות פעילים יותר בקיץ, אלא קשורה גם לטמפרטורות הגבוהות: כשישנים בחדר שינה חם מדי הגוף מתחיל להזיע, וזה גורם לזוז במהלך השינה ולהתעורר פעמים רבות.

הפגיעה בזמן ובאיכות השינה שלנו בקיץ היא לא דבר של מה בכך. מהמחקרים שערך הפרופ' לפסיכולוגיה סטיוארט פוגל, מאוניברסיטת אוטאווה, ופורסמו ב-"Global News", עולה כי מחסור בשינה, אפילו בקיץ כשרמת הריכוז טובה יותר, גורם לנו לתגובות איטיות ולקושי להתמודד עם משימות שדורשות ריכוז. לדברי פרופ' פוגל, הממצאים גם מוכיחים שיש עלייה בתאונות דרכים, וחומרתן גדולה יותר.

אז מה צריך לעשות כדי להתגבר על שעות האור הרבות ומיעוט שעות השינה בקיץ?

  1. עשו פעילות גופנית עד 4 שעות לפני השינה – מחקרים מראים כי פעילות אירובית כגון ריצה, הליכה או רכיבה על אופניים, משפרת את איכות ומשך השינה. עם זאת חשוב שלא לבצע את הפעילות ממש בסמוך לשינה, כי    שחרור האדרנלין והעלייה בחום הגוף, שמתרחשים בעת הפעילות, עלולים לחבל בשינה.
  2. הימנעו מממריצים כמו קפאין וניקוטין, וגם מצריכת אלכוהול בסמוך לשעת השינה. אלכוהול אמנם גורם לתחושת עייפות ולעיתים גם מרדים, אבל הוא יכול לפגוע באיכות השינה – הוא משבש את מחזורי השינה ומונע שינה עמוקה.
  3. הימנעו מצפייה בטלוויזיה או בטלפון הסלולרי בחדר השינה. האור והרעש מהמכשירים האלה גורמים לנו לחשוב על ענייני עבודה ומטלות שונות שעלינו לעשות למחרת, ובכך הם מרחיקים מאתנו את השינה.
  4. שנו בחדר חשוך, ממוזג ומאוורר. על מזרון שיספק לנו את המענה האורתופדי הטוב ביותר ויהיה מותאם למשקל שלנו ולרמות נוקשות שאותה אנחנו מעדיפים. חשוב להשתמש בסדין דק, בלי שמיכה, ולבחור מצעים מכותנה. השילוב הזה יהפוך את שנת הקיץ שלכם לשנת חורף של ממש. כך תוכלו ליהנות גם מאווירת הקיץ העליזה וגם משינה רגועה ואיכותית במהלך העונה החמה.


עוד בנושא