גם היום, בעשור השני של האלף השלישי, החלומות שלנו עדיין נחשבים לתופעה מרתקת שרב הנסתר בה על הגלוי. אנחנו חולמים מדי לילה, והחלומות שלנו נתפסים כמובנים מאליהם, ממש כמו השמיכה, הכרית והמזרון. אינספור מחקרים כבר ניסו לבדוק למה אנחנו חולמים ומה המשמעות של החלומות שלנו. יש מי שחושב שהם מבטאים את המאוויים הכמוסים שלנו ואת התת-מודע, ויש כאלה שמאמינים שלחלומות שלנו יש אפילו כוח נבואי. הנה כמה עובדות מעניינות על התופעה הכי רגילה, והכי מסובכת, שאנחנו חווים מדי לילה.

  1. כולנו חולמים – כשמישהו מספר שהוא לא חולם, הוא למעשה חולם – רק שהוא לא זוכר. לחלימה יש תפקיד חשוב, אם כי עדיין לא ברור לגמרי, בתהליכים רגשיים ומוחיים אחרים. עד היום גם לא ברור מדוע יש כאלה שזוכרים כמעט כל חלום בבהירות, ולעומתם יש כאלה שרק לעיתים נדירות זוכרים איזה בדל מראה או תחושה כשהם קמים בבוקר.
  2. כל הפנים והשמות – כל אדם שמופיע בחלום שלכם הוא דמות אמיתית מחייכם, ומתישהו נתקלתם בה במציאות. המוח לא ממציא דמויות חדשות, הוא עושה שימוש במה שהוא ראה והפנים באופן חזותי – אפילו פנים של אנשים הכי לא סימפטיים, שלא לומר מפחידים, כאלה שהופיעו פעם בפינת רחוב ופרצופם מוטמע בדמיונכם. העובדה הזו מלמדת שאנחנו זוכרים כל אירוע ומראה שהשפיע עלינו, אפילו אם הוא חלף כהרף עין. לכן, אל תתפלאו אם האיש ששמעתם וראיתם לפני חודש מקלל ברמזור, יופיע לכם הלילה בחלום.
  3. כשהעיניים זזות, מתחיל האקשן – כשאנחנו רואים מישהו ישן ועיניו רועדות, הוא לא רק חולם, הוא נמצא במרדף או בפעילות אקטיבית אחרת. תנועת עפעפיים מהירה (REM) היא שלב שנמשך 20%-25% מכל השינה, כ-90 עד 120 דקות בלילה ממוצע. כשהעיניים בתנועה, הגוף משותק על-ידי המוח כדי למנוע מאתנו לבצע במציאות את התנועות שלנו בחלום. עם זאת, כשהעיניים סטטיות זה לא אומר שמי שיישן לידנו לא חולם, אבל אלה ככל הנראה חלומות שיש בהם יותר דיבור מאשר תנועה.
  4. להעיר אדם חולם יכול להיות מסוכן – מי מאיתנו לא ניסה להעיר מישהו ונתקל במלמולים, התנגדות מתוך שינה ואפילו דחיפות או בעיטות. יקיצה מתוך חלום בשלב REM, שבה החולם בפעילות, היא עניין לא פשוט – לא עבור האדם היישן, ולא עבור מי ששם נפשו בכפו כדי להעיר אותו. יש מקרים שבהם רעש בעוצמה של 80 דציבלים לא הצליחה להעיר אדם ישן משנת חלום עם תנועת עפעפיים נמרצת.
  5. אנחנו חולמים כדי לתקן את עצמנו – היום אנחנו כבר יודעים כי אחד התפקידים החשובים של החלימה הוא לשמור על האיזון הרגשי והמנטלי שלנו. מחקרים עכשוויים מלמדים כי החלומות מאפשרים להקל על החוויות והזיכרונות המטרידים שאנחנו חווים. הם מסייעים בהתמודדות עם שפע של אינפורמציה רב-חושית שזורמת אלינו כאשר, הרגש לא מסוגל להכיל ולהתמודד עם הכול. חשוב שנזכור ושנתמודד רק עם מה שמועיל לנו, ונמחק את כל מה שמטריד ומיותר.
  6. יש לנו שליטה – לעתים אדם חולם מודע למצב החלימה ברמה כזו או אחרת. כך למשל, אנחנו יכולים להגיד לעצמנו בזמן חלום: “שטויות, זה רק חלום, אני יכול לקפוץ מהמטוס ולעוף הביתה בעצמי”. קוראים למצב הזה “חלימה מודעת” או “חלום צלול”, ובו החולם מרגיש שהוא אחראי על פעולותיו ב”מרחב החלום”. חלומות מודעים הם בדרך-כלל זכירים הרבה יותר מאשר חלומות רגילים. הרי איך אפשר לשכוח שאתה סופרמן?
  7. רוב החלומות לא נעימים – כשמברכים אותנו ב”חלומות נעימים”, האיחול הזה מתגשם רק בחלק קטן מהחלומות. ברובם אנחנו חשים מצוקה, חרדה, חשש ופחד. לא נעים אבל לא נורא, מפני שהרגשות האלה מקלים עלינו כשאנחנו מתמודדים איתם במהלך היום. תפקידם של החלומות לפתור קונפליקטים או להביא אל המודע חששות ופחדים כמוסים. חלומות נעימים הם אמנם אירוע לא נפוץ, אבל כשמתעוררים מהם בתחושה נעימה של מסוגלות, שלווה או סתם חוויה נהדרת, זה יכול לשמח ולחזק אותנו למשך כל היום.