שינה טובה
01 מאי, 2024

"סילנסיו!" – לישון כבמטה קסם

לכבוד יום הארי פוטר, קבלו את רשימת הלחשים והשיקויים שיעזרו לכם להירדם כמו היפוגריף אחרי ארוחה דשנה. הכינו את השרביטים

אמנם השעות הקטנות של רובנו אינן מלאות בהפתעות כמו הלילות במגדל גריפינדור בבית הספר לקוסמים הוגוורטס, אבל כולנו עברנו לילות בהם היינו רוצים להיעזר בלחש או בשיקוי שיסייעו לנו להירדם ויקצרו עבורנו את הדרך לשינה בריאה.

במיוחד ליום הארי פוטר, אספנו עבורכם את הלחשים והשיקויים המומלצים ביותר לחדר השינה:

עוד לפני שנכנסנו לחדר השינה, מי מאיתנו לא היה רוצה – ברגעים העייפים ביותר שלנו – פשוט להשתגר ישירות למרווח החמים שבין הסדין לשמיכת הפוך, לא משנה איפה אנחנו נמצאים? לחש התעתקות סטנדרטי יעשה את העבודה, רק שימו לב שאתם לא משתגרים עם נעליים מלאות בוץ ישר למיטה.

אחרי שהתמקמתם, במקום מנורת לילה מסורבלת, יהיה לכם הרבה יותר נוח להניף את השרביט ולדקלם את הלחש "לומוס"; אור עמום יידלק מיד בקצה השרביט שלכם. לכיבוי פשוט אמרו "נוקס!".

אם תצליחו לשים את ידכם על "מעמעם" כסוף וקומפקטי, כמו המתקן הקסום שהוריש דמבלדור לרון וויזלי (סורי על הספוילר) תוכלו לכבות כל האורות שמציקים לכם בסביבתכם – אם הם בוקעים מפנס רחוב מרוחק או מחלונות של בתים אחרים. ואם כל זה לא יעבוד – תמיד תוכלו להטיל על עצמכם לחש "אובסקורו" ולגרום מיד להופעת כיסוי עיניים מלא על עיניכם.

אם רעשים הם שמפריעים לכם להירדם, תוכלו לכפות את השקט בעזרת הלחש המשתיק "סילנסיו", אותו אחד שהרמיוני השתמשה בו בקרב במשרד הקסמים. דרך יצירתית נוספת להתמודד עם הרעש היא להכריז "מופיליאטו!" – לחש ההופך את כל רעשי הדיבור ברקע להמהום בלתי מוסבר באוזניכם – או במילים אחרות, לרעש לבן.

מחקרים מראים שרעש לבן – צליל מונוטוני נמוך וקבוע – עשוי לסייע לשינה טובה יותר. אז מה יכול להיות טוב יותר משילוב של קצת קסם ומדע?

אם חסרה לכם כרית, או שהכרית שלכם לא עבה מספיק עבורכם – אל דאגה! יש לחש גם לזה. לחש הריפוד, שבו השתמשה הרמיוני כדי לבלום את נפילת החבורה בעת הפריצה לגרינגוטס, משמש בעיקר לריפוד המטאטא בזמן תעופה, אבל תוכלו גם להניח עליו את הראש לשינה רכה יותר.

אם המחשבות מהיום שחלף לא נותנות לכם מנוח, "אובליוויאטה" הוא לחש זיכרון הגורם לשכחה מיידית, בעזרתו תוכלו לשנות את הזיכרונות שלכם ולהשקיט את המחשבות שמתרוצצות ומונעות מכם לעצום את העיניים.

ואם פשוט נכנסתם למיטה בשעה מאוחרת מדי, לחש היפוך השעה – אמנם מסוכן ובלתי יציב – יכול להוסיף לכם עד חמש שעות שינה לכל לילה. בהנחה שלא תגרמו לנזק חמור ובלתי הפיך לרצף הזמן.

כשאתם מתעוררים צמאים באמצע הלילה, אל תטרחו לקום מהמיטה – זה עלול להעיר אתכם עוד יותר. פשוט אמרו "אציו!" וזמנו, בעזרת הלחש ששימש את הארי וחבריו פעמים כה רבות, כוס מים מבלי לצאת מהמיטה. אם אין כוס מים זמינה באזור תוכלו לייצר זרם מים דק באמצעות אחד משני הלחשים: "אקווה ארוקטו" או "אקוומנטי".

בהשקעה רבה יותר, תוכלו לרקוח לעצמכם שיקויים שישדרגו את שנת הלילה שלכם. הפתרון הקלאסי לכל מי שרוצה לעבור מיד למצב שינה הוא שיקוי שינה, בדיוק כמו השיקוי שהרמיוני רקחה כדי לתבל את המאפים שהרדימו את קראב וגויל. שלוק קטן ותפלו מיד לשינה עמוקה ממנה תתעוררו רעננים.

אם אתם חוששים שמישהו יעיר אתכם, תוכלו תמיד להתכסות בגלימת ההיעלמות, להשתמש בלחש הסוואה (כמו זה שהציעה הרמיוני להארי לפני הביקור במכתש גודריק) או פשוט לשתות שיקוי היעלמות לפני השינה – וכך להבטיח שלא תופרעו.

כדי להבטיח חלומות נעימים, טיפה אחת של שיקוי פליקס פליציס, הידוע גם כמזל נוזלי, יהפוך את הלילה שלכם לנעים ונטול הפתעות שליליות. השיקוי גורם לכל פעולה שתבצעו להיות מוצלחת במיוחד, וזה כולל גם שנת לילה ארוכה.

לבסוף, נותר לכם רק לוודא שיש לכם מזרון איכותי – כי לזה עדיין לא המציאו לחש. לילה טוב!עוד בנושא